هوندا موتور برای دومین بار پیش بینی سود سالانه خود را کاهش داد چرا که کمبود جهانی تراشه این شرکت ژاپنی را مجبور به کاهش تولید خودرو کرده و افزایش قیمت فولاد و مواد اولیه نیز حاشیه سود آن را کاهش داده است.
به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم، شرکت ژاپنی هوندا موتور روز جمعه برای دومین بار پیش بینی سود سالانه خود را کاهش داد چرا که کمبود جهانی تراشه این شرکت را مجبور به کاهش تولید خودرو کرده و افزایش قیمت فولاد و مواد اولیه نیز حاشیه سود آن را کاهش داده است.
مانند سایر خودروسازان، برنامه‌های تولید هوندا نیز تحت تأثیر کمبود تراشه قرار گرفته و تولید جهانی این شرکت در ماه سپتامبر، حتی در شرایطی که تقاضا در بازارهای کلیدی مانند چین پس از رکود ناشی از همه‌گیری بهبود یافت، نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش نشان می دهد.
سیجی کوریشی، معاون اجرایی رئیس این شرکت در یک نشست خبری گفت: ما عقیده داشتیم که (مشکل) کمبود عرضه محدود خواهد شد، اما اکنون می بینیم که کمبود عرضه جدی‌تر است و مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت.
 

وی افزود که هوندا موتور همچنین با افزایش قیمت مواد اولیه از جمله فولاد که به سختی به مصرف کنندگان منتقل می شد، دست و پنجه نرم می کرد.
داده های مؤسسه ریفینیتیو Refinitiv نشان می دهد که آخرین پیش بینی هوندا مبنی بر سود عملیاتی 660 میلیارد ینی (5.80 میلیارد دلاری) برای سال منتهی به 31 مارس، 15 درصد کمتر از پیش بینی انجام شده در ماه اوت است و کمتر از 764.5 میلیارد ین، میانگین پیش بینی های انجام شده توسط 20 تحلیلگر است.
این شرکت که دومین خودروساز برتر ژاپن محسوب می شود روز جمعه همچنین برنامه فروش خودروی خود را از 4.85 میلیون دستگاه در سال جاری میلادی به 4.2 میلیون دستگاه کاهش داد که نسبت به 4.5 میلیون دستگاه در 12 ماه گذشته باز هم کاهش یافته است.
روز پنجشنبه، رقیب بزرگتر این شرکت یعنی تویوتا موتور هدف فروش تمام سال خود را کاهش و هشدار داد که فقدان تراشه‌های نیمه‌هادی همچنان خطراتی را برای برنامه های تولید سالانه این شرکت به همراه دارد.
کوریشی از شرکت هوندا اعلام کرد که این شرکت انتظار دارد مشکل کمبود تراشه پس از ماه مارس بهبود یابد و احتمالاً بر برنامه‌های این شرکت برای حرکت به سمت خودروهای الکتریکی و سایر وسایل نقلیه بدون آلایندگی تأثیر بگذارد.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *