سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » برگ سبز خودرو یا سند رسمی؟ اطلاعات جامع برگ سبز خودرو صفر
در سال‌های اخیر کشمکش زیادی بین نیروی انتظامی و کانون سردفتران بر سر کافی بودن برگ سبز خودرو و عدم‌نیاز به سند زدن وجود داشت. دفترخانه‌ها معتقد بودند مردم باید حتما برای انتقال سند خودرو خود اقدام کنند؛ در مقابل پلیس نیروی انتظامی نیازی به این کار نمی‌دید و برگ سبز را به‌رسمیت می‌شناخت. در این میان مردم دچار سردرگمی می‌شدند و نمی‌دانستند به کدام‌‌یک از این گفته‌ها اطمینان کنند. همچنین متقاضیان خرید خودرو می‌خواستند بدانند آیا می‌توانند به برگ سبز خودرو صفر به‌عنوان سند رسمی نگاه کنند یا خیر؟
در این مقاله از مجله همراه مکانیک به این سوال پاسخ داده‌ایم و سعی کردیم ابهامات موجود در این زمینه را کاملا برطرف کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.
مرداد 1400 بود که رئیس سازمان ثبت اسناد رسمی اعلام کرد، برگ سبز خودرو نمی‌تواند سند مالکیت باشد و مراجع قضایی آن را به‌رسمیت نمی‌شناسند. وی معتقد بود این برگه تنها سندی مبنی‌بر تعویض پلاک خودرو است و تا زمانی‌که نقل و انتقال مالکیت در دفترخانه ثبت نشده باشد، نمی‌توان آن را قطعی و رسمی دانست. نکته اینجا است که اگر پای صحبت‌های سخنگوی نیروی انتظامی نشسته باشید، او به ماده 1287 قانون مدنی استناد و اعلام کرد وظیفه صدور سند خودرو برعهده این نهاد است و بر همین اساس دیگر نیازی به انتقال مالکیت در دفترخانه نیست.
اما بر اساس اعلام دادستان کل کشور در شهریورماه 1400، داشتن برگ سبز کافی است و تنظیم سند مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست. برای مشاهده آخرین وضعیت برگ سبز خودرو به خبر بالاخره برگ سبز خودرو سند مالکیت شد! مراجعه کنید.
برگ سبز خودرو، شامل مشخصات کامل ماشین مانند نوع، رنگ، تیپ، ظرفیت، تعداد سیلندر، نوع سوخت، تعداد چرخ و محور، شماره شاسی و موتور و شناسه آن می‌شود و اطلاعات مالک نیز در آن ذکر می‌شود. علاوه‌بر این در زمان تعویض پلاک، کارت شناسایی هوشمند خودرو به نام مالک جدید صادر و به وی تحویل داده می‌شود. این کارت حاوی اطلاعات سند است و به‌منظور احراز هویت صاحب وسیله‌نقلیه به‌کار می‌رود.
پیگیری برگ سبز خودرو صفر
نکته دیگر این‌که در زمان فروش خودرو صفر کیلومتر در کارخانه نیز برگ سبز خودرو صفر به صاحبان آن‌ها تحویل داده شده و سند قطعی آن تا زمان تسویه‌حساب کامل صادر نمی‌شود. در این مدت فرد می‌تواند بدون نیاز به سند و تنها از طریق برگ سبز برای فروش ماشین خود اقدام کند و تعویض پلاک را هم انجام دهد.
این‌ها مواردی هستند که نشان می‌دهند در مجامع قضایی و رسمی، برگ سبز به‌عنوان سند رسمی خودرو شناخته می‌شود و شخص می‌تواند با استناد به آن مالکیت خودرو خود را ثابت کند و خریدوفروش را انجام دهد. با این‌حال کانون دفترخانه‌های رسمی تا چندی پیش هنوز این مورد را قبول نداشتند و همان‌طور که گفته شد، معتقد بودند برای رسیدگی به امور حقوقی و قانونیِ هر وسیله نقلیه لازم است که سند آن به نام مالک جدید منتقل شده باشد.
دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
نیروی انتظامی پس از اتمام مراحل تعویض پلاک، برگ سبز و کارت شناسایی خودرو را از طریق پست طی مدت 7 تا 30 روز درب منزل شما ارسال می‌کند. در صورتی‌که در این مدت مدارک به دست‌تان نرسید، لازم است به بخش مرسولات سازمانی اداره پست مراجعه کرده و وضعیت این مدارک را پیگیری کنید.
اگر برگ سبز وسیله نقلیه شما گم شد، حتما هرچه سریع‌تر اعلام مفقودی کنید تا امکان سوءاستفاده از آن وجود نداشته باشد. برای این کار باید آگهی گم شدن برگ سبز را در روزنامه‌های کثیرالانتشار ثبت و بعد از گذشت 10 روز برای دریافت المثنی آن به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. برای این کار حتما مدارک زیر را به‌همراه داشته باشید:
مالک خودرو باید به‌منظور انجام مراحل احراز هویت و انگشت‌نگاری در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشد؛ البته در صورت وجود وکالت‌نامه رسمی، حضور نماینده قانونی کافی است. بعد از پر کردن فرم و ثبت درخواست، بین 15 تا 30 روز زمان می‌برد تا برگ سبز خودرو المثنی به‌دست شما برسد. به‌یاد داشته باشید که تا زمان دریافت این برگه اجازه نقل و انتقال خودرو را ندارید.
بیشتر بخوانید
 
اگر برگ سبز خودرو طی 7 تا 30 روز به درب منزل ارسال نشد باید به بخش مرسولات اداره پست مرکزی مراجعه کنید. 
داشتن برگ سبز خودرو، گواهی بر مالکیت آن است و تنظیم سند رسمی در دفترخانه الزامی نیست.
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari