سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » صفر تا صد نمره منفی گواهینامه؛ از استعلام تا پاک کردن آن
نمره منفی گواهینامه از جمله جریمه‌های غیرنقدی است که در صورت ارتکاب به مواردی از تخلفات، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی برای رانندگان خاطی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر سطحی از این امتیاز منفی پیامدهای خودش را دارد. در این میان ممکن است برخی از رانندگان ندانند استعلام نمره منفی گواهینامه چگونه انجام می‌شود و برای اعتراض به آن یا حتی پاک کردن این امتیاز منفی از چه طریقی باید اقدام کنند.
در این مقاله از مجله همراه‌مکانیک اطلاعات جامعی درمورد نحوه استعلام و پاک کردن نمره منفی گواهینامه در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.
نمره منفی گواهینامه نوعی جریمه خودرو است که در کنار جرائم نقدی و توقیف خودرو مطرح می‌شود. تفاوت نمره منفی گواهینامه با سایر جرائم در این است که نمره منفی به گواهینامه شخص خاطی تعلق گرفته و با پرداخت مبلغ جریمه قابل رفع نیست.
نمره منفی گواهینامه
نمره منفی گواهینامه در 3 مرحله رخ می‌دهد:
مرحله اول: در صورتی‌که میزان امتیاز منفی گواهینامه از 30 نمره بیشتر شود، خودرو توقیف و راننده به مدت 3 ماه اجازه رانندگی نخواهد داشت. بعد از گذشت 3 ماه، راننده با پرداخت مبلغ جریمه 60 هزار تومانی (برای سال 1400) می‌تواند مجدد گواهینامه خود را دریافت و استفاده نماید.
مرحله دوم: در صورتی‌که امتیاز منفی گواهینامه فرد با ارتکاب مجدد به تخلفات از نمره 25 بیشتر شود، این‌بار گواهینامه وی به مدت 6 ماه توقیف شده و فرد امکان رانندگی نخواهد داشت تا پس از گذشت 6 ماه و با پرداخت مبلغ 90 هزار تومان (برای سال 1400)، گواهینامه فرد آزاد و رانندگی با آن میسر شود.
مرحله سوم: در این مرحله سقف امتیاز منفی به 20 امتیاز کاهش می‌یابد. توقیف گواهینامه در این مرحله، 1 ساله است و گواهینامه فرد باطل می‌شود. دریافت گواهینامه پس از 1 سال منوط به شرکت در دوره‌های آموزشی، آزمون مجدد رانندگی و پرداخت جریمه 1 میلیون و 500 هزار تومانی خواهد بود.

قابل ذکر است نمره منفی گواهینامه به تمامی تخلفات رانندگی تعلق نمی‌گیرد و تنها تعدادی از آنها شامل می‌شود. در ادامه مجموعه جرائم رانندگی به همراه امتیاز منفی گواهینامه آنها ارائه شده است:
 
ردیف
تخلف رانندگی
نمره منفی گواهینامه
وسایل نقلیه شخصی
وسایل نقلیه عمومی
1
انجام حرکات نمایشی
8
10
2
سرعت بیشتر از حد مجاز (حد مجاز: بین 30 تا 50 کیلومتر در ساعت)
10
15
3
سبقت غیرمجاز در نقاط ممنوعه
5
10
4
عبور از چراغ قرمز
5
10
5
حرکت مارپیچ
3
5
6
حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها
5
7
7
رانندگی در حالت مستی یا عدم تعاول حاصل از مصرف مواد مخدر
10
20
8
عبور از محل ممنوع
4
6
9
تجاوز به چپ
5
9
10
عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو
5
7
11
عدم رعایت حق تقدم
4
6
12
دور زدن در محل ممنوع
3
5
13
استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی با سرعت بیش از 60 کیلومتر در ساعت
3
5
14
نقص فنی موثر خصوصا سیستم روشنایی در شب
3
6
15
عدم رعایت قوانین حمل مواد خطرناک
8
8
16
رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیشتر از زمان مجاز
7
7
17
عدم استفاده از موارد مندرج در گواهینامه
3
7
18
عدم توجه به فرمان پلیس یا مراقبی در حین رانندگی
3
5
19
رعایت نکردن قوانین حمل بار
5
8
در حال حاضر سه روش برای استعلام نمره منفی گواهینامه وجود دارد:
مراجعه به سایت پلیس راهور: به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی یا همان پلیس راهور به نشانی https://rahvar120.ir/ مراجعه کرده، روی قسمت استعلام نمره منفی که در وسط صفحه قرار گرفته، کلیک کنید. پس از وارد کردن شماره گواهینامه، می‌توانید از میزان نمره منفی گواهینامه خود مطلع شوید.
ارسال پیامک: مانند استعلام خلافی با پیامک، برای استعلام نمره منفی گواهینامه هم می‌توانید با ارسال شماره گواهینامه خود به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، امتیاز منفی خود را مشاهده کنید.
تماس تلفنی با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸: برای استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق تلفن، کافی است با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس بگیرد. پس از ارتباط با اپراتور و ارائه شماره گواهینامه، به‌راحتی از امتیاز منفی گواهینامه خود مطلع می‌شوید.
استعلام نمره منفی از راهور

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
طبق قانون راهنمایی و رانندگی در مورد رفع امتیاز منفی گواهینامه؛ در صورتی‌که راننده به‌مدت 6 ماه مرتکب هیچ‌گونه تخلفی نشود، جرائم قبلی به‌صورت اتوماتیک از پرونده وی حذف خواهد شد. پاک شدن نمره منفی گواهینامه در هر کدام از مراحل سه‌گانه که در بالا به آن اشاره شد، امکان‌پذیر است. به‌عنوان مثال اگر فرد پس از کسب 30 نمره و 20 نمره منفی گواهینامه؛ در صورتی‌که به‌مدت 6 ماه مرتکب تخلف نشود، تمامی جرائم مراحل قبلی از پرونده وی حذف خواهد شد.
مانند اعتراض به جریمه رانندگی و خلافی خودرو، در صورتی‌که راننده پس از مشاهده نمره منفی گواهینامه خود به نمره کسب شده اعتراض داشته باشد، ‌می‌تواند به واحد اجرائیات پلیس راهور مراجعه کرده و با ارائه مدارک خودرو همچون گواهینامه، کارت خودرو، وکالتنامه یا هر سند دیگری که دلیلی بر نادرست بودن نمره منفی باشد را به کارشناس مربوطه ارائه دهد. کارشناس مربوطه پس از بررسی و تطبیق مستندات، اقدامات مقتضی را به انجام رسانده و نتیجه را به راننده معترض اعلام می‌کند.
اعتراض به نمره منفی گواهینامه
اگر پلیس راننده متخلف را متوقف کرده و به‌هنگام اعمال جریمه راننده حضور داشته باشد، نمره منفی با مشخصات راننده و گواهینامه او اعمال می‌شود اما در صورت حضور نداشتن راننده جریمه نمره منفی برای گواهینامه مالک خودرو ثبت می‌شود.
همچنین امکان انتقال نمره منفی از پلاک خودرو به راننده متخلف با مراجعه به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی امکان‌پذیر است.
بیشتر بخوانید
 
اگر بعد از دریافت نمره منفی (29 امتیاز منفی در مرحله اول و 24 امتیاز منفی در مرحله دوم) به مدت 6 ماه هیچ تخلف دیگری انجام ندهید و نمره منفی دیگری دریافت نکنید، تمامی نمرات منفی گواهینامه خودبه‌خود حذف می‌شوند.
آیا نمره منفی به تمام جرائم رانندگی اختصاص می‌گیرد؟
خیر، حدودا 20 مورد از تخلفات رانندگی با اختصاص نمره منفی به گواهینامه همراه است.
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari