سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » نکات مهم برای معاوضه خودرو و نوشتن قولنامه آن
معاوضه یکی از صورت‌های خرید و فروش است که از دوران بسیار دور در میان مردم دنیا رایج بوده است. معاوضه خودرو نیز شاخه‌ای از این شیوه معامله است که در دنیای امروز رواج دارد. نکات بسیار مهمی هنگام معاوضه ماشین وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید تا بتوانید درنهایت از معامله خود سود ببرید. نکته مهم در طی این فرایند، نوشتن قولنامه معاوضه خودرو است که نیاز به دقت زیادی دارد و در این مقاله مفصل به آن می‌پردازیم.
معاوضه در لغت به‌معنای تعویض کردن است؛ بنابراین زمانی‌که صحبت از معاوضه خودرو به‌میان می‌آید، منظور عوض کردن ماشین فعلی شما با یک ماشین دیگر است. در طی این فرایند لزومی‌ ندارد که شرایط دو خودرو معاوضه‌شده کاملا با هم یکسان باشد؛ شما می‌توانید خودروی‌تان را با یک ماشین کارکرده یا حتی صفر عوض کنید.
نکته مهم در این نوع از معامله این است که معمولا وجه نقدی در آن رد و بدل نمی‌شود و نحوه معاوضه خودرو با معامله‌های معمولی خرید ماشین تفاوت دارد. در این معامله دو خودرو بررسی شده، شرایط و قیمت خودروها با هم مقایسه می‌شود تا معاوضه به‌صورت عادلانه انجام شود.

اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی دارید اینجا را کلیک کنید. خرید سفارشی از همراه‌ مکانیک، برای شما لذت‌بخش خواهد بود.
امروزه انواع معاوضه خودرو دامنه گسترده‌ای پیدا کرده و می‌توان هر نوع معامله‌ای را در این بازار مشاهده کرد؛ رایج‌ترین روش معاوضه خودرو، عوض کردن دو ماشین با شرایط کاملا یکسان ازنظر کیفیت و قیمت است. اما اگر ارزش وسیله نقلیه شما بالا باشد؛ می‌توانید آن را با ماشین‌های صفر نیز تعویض کنید. البته در برخی از موارد مشاهده شده که خودرو با زمین، ملک یا آپارتمان معاوضه شده و این موارد نیز زیرمجموعه‌ای از این نوع معامله به‌شمار می‌روند.
معاوضه ماشین
زمانی که تصمیم می‌گیرید خودروی خود را با یک مال دیگر تعویض کنید؛ باید نکاتی را در نظر داشته باشید که می‌توانند به شما در انجام یک معامله عادلانه و بدون ضرر کمک کنند. مهم‌ترین این نکات را با هم مرور می‌کنیم:
انجام بررسی‌های اولیه به شما کمک می‌کند تا بتوانید ارزش دو طرف معامله را با دقت خوبی مشخص کنید و به این‌ترتیب مطمئن شوید که دو طرف از این نظر با هم مشابه هستند. در این میان اگر تفاوتی میان قیمت تعیین‌شده دیده شود؛ یکی از دو سمت معامله باید مابه‌التفاوت را پرداخت کند تا معامله عادلانه باشد. اگر دو سمت فرایند معاوضه ماشین، خودرو است؛ باید موارد زیر در مورد هر دو خودرو کارشناسی شود:
برای این کار باید از یک کارشناس خبره کمک بگیرید که بتواند ارزش دقیق و درست هریک از ماشین‌ها را تعیین کند. برای کارشناسی خودرو می‌توانید درخواست خود را در سایت همراه‌مکانیک یا به‌صورت تلفنی ثبت کنید.
معاوضه ماشین
یکی از تفاوت‌هایی که معاوضه خودرو با دیگر معاملات انجام‌شده در این بازار دارد؛ افزایش آزادی عمل دو طرف است. به‌عبارت بهتر، بخش زیادی از این معامله، بر پایه توافق طرفین انجام می‌گیرد. عقد صلح روشی است که برای ساده‌تر شدن نحوه معاوضه خودرو استفاده می‌شود؛ در این روش در زمان نوشتن قولنامه معاوضه خودرو می‌توانید شرایطی را در آن ذکر کنید که تا حدی قوانین را محدود می‌کنند. به این‌ترتیب می‌توانید معامله را تا حد زیادی طبق میل خود پیش ببرید.
در زمان نوشتن قولنامه معاوضه ماشین باید دقت کنید مشخصات هر دو سمت معامله باید به‌طور دقیق ذکر شود. برای مثال اگر قرار است ماشین‌تان را با یک خودروی دیگر معاوضه کنید؛ باید تمام مشخصات هر دو خودرو مانند مدل، شماره موتور، شماره شاسی، سال ساخت و مواردی از این دست را به‌طور دقیق ذکر نمایید.
در زمان نوشتن قولنامه دستی معاوضه خودرو، می‌توانید بخشی را با عنوان سایر شرایط در آن بگنجانید. در این بخش شما می‌توانید شرایطی مانند زمان تحویل خودروها یا ضمانت انجام شروط را ذکر کنید. همچنین می‌توانید نکات مربوط به فسق قرارداد و خسارت این مورد را نیز ذکر نمایید.
مبایعه‌نامه معاوضه خودرو پس از انجام بررسی‌ها و اعلام ارزش هریک از طرفین معامله تنظیم می‌شود؛ در زمان نوشتن قولنامه معاوضه خودرو باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:
1. در این قولنامه باید موارد معاوضه را به‌همراه ارزش نقدی آن‌ها و تاریخ روز ذکر کنید؛ این موارد در بخشی به نام عوضین معامله نوشته می‌شود.
2. درصورتی‌که ارزش دو سمت معامله یکسان نیست؛ باید در قولنامه درباره مابه‌التفاوت و شیوه پرداخت آن صحبت شود.
3. شما باید دو نسخه از قولنامه معاوضه خودرو با شرایط و متن کاملا یکسان تهیه کنید؛ این دو نسخه باید توسط شما و طرف مقابل و تعدادی شاهد امضا شوند. یکی از نسخه‌ها متعلق به شما است و دیگری در اختیار طرف مقابل قرار می‌گیرد.

پس از نوشتن قولنامه معاوضه خودرو باید دو طرف به مرکز تعویض پلاک و دفترخانه مراجعه کرده و مراحل مربوط به انتقال سند خودرو و برگ سبز را انجام دهند. نکته مهم اینجا است که در زمان انجام این معامله، هر دو طرف باید هزینه‌های قولنامه معاوضه ماشین را تقبل کنند؛ برای آسان‌تر شدن این روند می‌توانید در زمان تنظیم قولنامه دستی معاوضه خودرو، درباره نحوه پرداخت هزینه‌ها به توافق برسید.
دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
معاوضه ماشین یک شیوه بسیار عالی برای افرادی است که تمایلی به پرداخت پول نقد در روند معامله ندارند و می‌خواهند با این کار به خودرو یا مال موردنظر خود دست پیدا کنند. طی شدن این فرایند و تعیین ارزش دو مال معاوضه‌شده، نیاز به انجام کارشناسی‌های بسیار دقیقی دارد که از عهده هر کسی برنمی‌آید. همچنین باید در زمان نوشتن قولنامه معاوضه خودرو، همه موارد موردنیاز مانند مشخصات دقیق اموال، ارزش آن‌ها و تاریخ ارزش‌گذاری، نحوه پرداخت مابه‌التفاوت و زمان مراجعه برای تعویض پلاک یا انتقال سند را ذکر کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.
بیشتر بخوانید
پرداخت هزینه بر عهده طرفین معامله است.
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari