سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » راهنمای کامل استعلام و رفع توقیف خودرو
توقیف خودرو و حمل به پارکینگ موقعیت تلخ اما ناگزیری است که برای بسیاری از رانندگان و مالکان خودرو رخ داده است. دلایل متعددی همچون عدم پرداخت جریمه خودرو با مبلغ بیش از یک میلون تومان، پارک در محل نامناسب، سرعت بالاتر از حدمجاز، عدم وجود مدارک خودرو و همچنین دلایل حقوقی و قضایی برای توقیف خودرو وجود دارد؛ اتفاقی که در صورت وقوع آن، مسیری سخت و پر از کلافگی برای رفع توقیف خودرو از پارکینگ پیش‌روی راننده قرار می‌دهد.
توقیف خودرو
پرداخت خلافی و ترخیص خودرو، مراکز شلوغ، صف‌های طولانی و مراحل اداری سخت استعلام و رفع توقیف خودرو، در کنار ناآگاهی از فرایند پیش‌رو، بر سختی‌های این مسیر می‌افزاید. این در حالی است که آگاهی از مراحل و مدارک موردنیاز برای استعلام و رفع توقیف خودرو، اندکی از کلافگی و دردسرهای این مسیر می‌کاهد و به شما کمک می‌کند به‌راحتی اقدام به ترخیص خودرو خود کنید. در این مقاله از مجله همراه مکانیک سعی کرده‌ایم درباره استعلام و رفع توقیف خودرو با جزئیات بیشتری صحبت کنیم تا در صورت مواجهه با آن کمتر دچار اتلاف وقت و دردسر شوید.
“چرا و در چه شرایطی خودروها توقیف می‌شوند؟” اولین سوالی است که در مواجهه با موضوع توقیف خودرو به ذهن خطور می‌کند. بنابراین لازم است ابتدا تمامی مواردی که منجر به توقیف خودرو می‌شود را به درستی شناسایی کنیم تا در حد امکان در آن موقعیت‌ها قرار نگیریم. به‌طور‌ کلی مواردی که منجر به توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ پلیس راهور می‌شود، به شرح زیر است:
اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی دارید اینجا را کلیک کنید. خرید سفارشی از همراه‌ مکانیک، برای شما لذت‌بخش خواهد بود.
در تصادفاتی که منجر به زخمی شدن یا فوت می‌شوند، پلیس خودرو متخلف را تا زمان تعیین حکم قضایی توقیف و به پارکینگ منتقل می‌کند.
در صورتی‌که مقام قضایی به هر دلیلی (شکایت، مهریه، …) دستور به توقیف اموال فرد بدهد، خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود.
طبق قانون، به‌همراه داشتن مدارک ضروری خودرو شامل بیمه نامه شخص ثالث، کارت خودرو و گواهینامه در حین رانندگی الزامی است. بنابراین در‌ صورتی‌که خودرویی مرتکب تخلف شده و پلیس راهور مدارک را مطالبه کند و راننده هیچ‌یک از مدارک فوق را به‌همراه نداشته باشد، پلیس می‌تواند تا زمان ارائه مدارک، خودرو را متوقف کند. در صورتی‌که یکی از مدارک فوق به‌همراه راننده نباشد، پلیس ضمن دریافت مدارک راننده و ارائه رسید بدون توقف خودرو، راننده را ملزم به ارائه سایر مدارک می‌کند.
رفع توقیف خودرو از پارکینگ
طبق قانون در صورتی‌که مبلغ جریمه خودرو بیشتر از 1 میلیون تومان باشد، پلیس راهنمایی و رانندگی وظیفه دارد؛ مبلغ جریمه را به مالک خودرو یادآور شود. در صورتی‌که بعد از گذشت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو همچنان از پرداخت مبلغ جریمه خودداری کند؛ خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود.
در صورتی‌که راننده خودرو دو مورد از جرائم زیر را به‌صورت همزمان انجام دهد خودرو وی توقیف خواهد شد: 1. انجام حرکات نمایشی و مارپیچی، 2. سرعت بیشتر از حد مجاز (50 کیلومتر بر ساعت) 3. سبقت غیرمجاز خصوصا در راه‌های دوطرفه، 4. عبور از چراغ قرمز، 5. تجاوز به چپ از محور راه
در صورتی‌که راننده در حالت مستی یا عدم تعادل حاصل از مصرف مواد مخدر و روان‌گردان توسط پلیس متوقف شده و پس از انجام آزمایشات لازم جرم وی محرز شود، خودرو توقیف و به مراجع قانونی معرفی می‌شود.
طبق قانون؛ رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه فاقد شماره پلاک یا پلاک غیرمجاز و مخدوش ممنوع بوده و پلیس راهنمایی رانندگی در صورت مواجهه با این خودروها موظف به توقیف و انتقال خودرو به پارکینگ است. ترخیص و رفع توقیف این خودروها فقط در صورت تعویض پلاک و ارائه تعهدنامه امکان‌پذیر است.
در روزهای پرترافیک کلان‌شهرها، یافتن جای پارک مناسب دغدغه بسیاری از رانندگان است. چه بسیار رانندگانی که با یافتن اولین جای پارک مناسب اقدام به توقف و پارک خودرو می‌نمایند؛ غافل از آنکه چند قدم جلوتر تابلو پارک مطلقا ممنوع یا حمل با جرثقیل نصب شده است. دیدن جای خالی خودرو در زمان بازگشت، ترس از دزدیده شدن را در دل راننده می‌اندازد. در حالی‌که با نگاهی به اطراف و مشاهده تابلوهای راهنمایی رانندگی، احتمال توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ را تقویت می‌کند.
استعلام خودرو توقیفی با پیامک
برای استعلام هرچه سریعتر توقیف خودرو و انتقال به پارکینگ چندین راه وجود دارد که سریع‌ترین آن استعلام پیامکی توقیف خودرو است. برای این منظور کافی است شماره پلاک خود را بدون ذکر حروف به شماره 30005353 پیامک کنید. به‌عنوان مثال اگر شماره پلاک شما ایران 38/ 443د66 است، عدد 6644338 را به شماره 30005353 SMS کنید تا از توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ مطمئن شوید. تماس با پلیس 110 و استعلام توقیف خودرو نیز یک راه ساده‌ دیگر است.
اگر به هر دلیلی خودرو شما توسط پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف و به پارکینگ منتقل شد، برای رفع توقیف خودرو باید فرایند زیر را طی کنید:
مراحل رفع توقیف خودرو
در حال حاضر 10 ستاد ترخیص خودرو در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند که جزئیات آدرس و مناطق شهرداری مربوطه به‌صورت زیر است:
منطقه
آدرس
ستاد ترخیص خودرو مرکزی خیابان زنجان
خیابان ستارخان جنب کلانتری ۱۱۸ ستارخان
ستاد ترخیص خودرو خلیج فارس
کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج، خیابان خلیج فارس، خیابان راهنما
ستاد ترخیص خودرو منطقه ۳ راهور
خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی
ستاد ترخیص خودرو منطقه ۵ راهور
بزرگراه همت، جنت‌آباد شمالی، خیابان دانش
ستاد منطقه ۶ راهور
میدان ولی عصر، ابتدای بلوار کریمخان زند
ستاد منطقه ۸ راهور
بزرگراه شهید باقری، تقاطع خیابان رسالت
ستاد منطقه ۱۱ راهور
میدان قزوین، خیابان قزوین، جنب شهرداری منطقه ۱۱
ستاد منطقه ۱۵ راهور
سه‌راه افسریه، پشت شهرداری منطقه ۱۵، جنب ترمینال خاوران
ستاد منطقه ۱۷ راهور
بزرگراه آیت‌الله سعیدی، پل ساوه، خیابان آزادی، جنب آتش‌نشانی
ستاد منطقه ۲۰ راهور
شهرری، خیابان شیرازی، روبروی فروشگاه شهروند
بیشتر بخوانید
 
از طریق تماس با پلیس 110 یا ارسال پیامک شماره پلاک ماشین بدون ذکر حروف به شماره 30005353
مدارک لازم رفع توقیف خودرو از پارکینگ چیست؟
مدارک شخصی و مدارک خودرو شامل شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، کارت خودرو، بیمه‌نامه خودرو، بیمه شخص ثالث و برگ سبز خودرو به‌همراه کپی از تمامی آنها
این موضوع بستگی به کامل بودن مدارک شما و مدت زمانی دارد که برای رفع توقیف خودرو از پارکینگ اقدام می‌کنید.
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari