بررسی‌ها نشان می‌دهد از ۲۱ هزار خودروی تارا که قرار بود ایران خودرو در پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تولید کند فقط کمی بیش از ۱۳۰۰ دستگاه تولید شده است.
به گزارش خودروتک به نقل از اقتصادآنلاین، طبق برنامه ریزی صورت گرفته از تاریخ 28 شهریور و به مدت سه روز، متقاضیان می‌توانند برای پیش خرید خودرو تارا ثبت نام کنند. این دور از فروش در حالی اجرایی می‌شود که ایران خودرو قیمت نهایی محصول را به پس از تعیین قیمت نهایی موکول کرده و علی الحساب از متقاضیانی که نامشان در قرعه کشی بیرون می‌آید، 140 میلیون تومان خواهد گرفت. همچنین این برندگان، خودروهای خود را حدفاصل اردیبهشت تا مهر ماه سال 1401 تحویل می‌گیرند.
ایران خودرو در حالی در دور جدید فروش محصول تازه خود، زمان بندی هشت تا 12 ماهه را برای تحویل در نظر گرفته که هنوز مشخص نیست، تارا تا چه میزان امکان تولید بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته را دارد.
ایران خودرو در ماه‌های گذشته با توجه به تامین نشدن به موقع برخی قطعات و البته فشارهای مالی که بر این خودروساز وجود دارد، مجبور شده تعدادی از خودروهای خود را بدون امکان تحویل نهایی از خط تولید خارج کند. بنا به آمار به دست آماده تا نیمه شهریور ماه این تعداد به 82 هزار و 978 دستگاه رسیده است.
جدا از آن بررسی آمار تولید خودرو در سال جاری نشان می‌دهد که ایران خودرو و سایپا از هدف گذاری تولید سالانه خودرو نیز عقب هستند و در این بین وضعیت خط تولید در محصولات ایران خودرو، متفاوت است.
ایران خودرو تارا
تارا به عنوان جدیدترین محصول ایران خودرو در حالی از سوی مسئولان این شرکت به عنوان افتخاری جدید با بالاترین میزان داخلی سازی رونمایی شده که با وجود گذشت چند ماه، همچنان وضعیت تولیدش به حد نرمال نزدیک نشده است.
در خرداد ماه امسال، رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی اعلام کرد که در سال 1400، حدود 50 هزار دستگاه تارا تولید خواهد شد. این در حالی است که پیش از این نیز مسئولان ایران خودرو از تولید انبوه تارا و عرضه گسترده این محصول جدید به بازار خبر داده بودند اما هرگز این وعده به عمل نزدیک نشده بود.
بر اساس آمار رسمی که از تولید ایران خودرو در سال 1399 منتشر شده، این شرکت مجموعا بیش از 480هزار دستگاه خودرو تولید کرده است. طبق این آمار، گروه پژو با سهم 346 هزار دستگاه سهم اصلی را داشته و پس از آن دنا و سمند قرار دارند.
آمار رسمی ایران خودرو نشان می‌دهد که در سال 99، مجموعا 153 دستگاه تارا تولید شده که از این تعداد 54 دستگاه آن به فروش رسیده است.
در شرایطی که به نظر می‌رسید با عبور از مراحل مقدماتی، تولید تارا در سال جاری سرعت بیشتری به خود بگیرد، آمارها نشان می‌دهد که تا اواخر مرداد ماه، تولید این خودرو فاصله‌ای بسیار زیاد با هدف گذاری‌های ابتدایی   دارد.
آمار  منتشر شده نشان می‌دهد که تا پایان مرداد ماه 1341 دستگاه تارا توسط ایران خودرو تولید شده است که این عدد فاصله بسیار زیادی با هدف گذاری 50 هزار دستگاهی ایران خودرو دارد.
دور جدید محصول تازه ایران خودرو با قیمت نهایی نامعلوم در حالی آغاز شد که پیش از این اطلاعات قیمتی و فنی این خودرو از سوی خودروساز منتشر شده است.
در تیر ماه امسال، ایران خودرو اعلام کرد پس از اعلام قیمت محصول از سوی شورای رقابت معادل ۲۹۰ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۹۰۰ تومان، دعوتنامه برای مشتریان تارا ارسال و امکان تکمیل وجه برای مشتریان تارا با جعبه دنده دستی که موعد تحویل خودرو آن‌ها تیرماه ۱۴۰۰ بوده، فراهم شده است.  همچنین پیشبینی می‌شد تارا اتوماتیک حدودا 330 تا 340 میلیون تومان قیمت بخورد.
با توجه به احتمال افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت در ماه‌های آینده، ایران خودرو ترجیح داده فعلا قیمت این محصول خود را نهایی نکند، هرچند به نظر می‌رسد در حال حاضر اصلی‌ترین ابهام، نه قیمت نامشخص که وضعیت نامعلوم خط تولید است، زیرا با وجود گذشت حدودا نیمی از سال 1400، هنوز نشانه‌ای از تولید انبوه تارا در دست نیست.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari