در این مقاله به بررسی قیمت قطعات جک J5 و وضعیت بازار لوازم یدکی این خودرو پرداخته ایم.
جک J5 یکی از سرشناس ترین سدان های چینی بازار خودرو ایران است. J5 توانست جایگاه برند JAC در ایران را، که توسط مدل J3 یا توجوی بر باد رفته بود، احیا کند. کرمان موتور روزهای خوش فروش بالا با محصولات دوو را به وسیله عرضه جک J5 تکرار کرد. جک J5 که ابتدا در نسخه ۱٫۵ لیتری دنده ای به بازار آمده بود، چندان مورد توجه خریداران قرار نگرفت، اما پس از عرضه نسخه ۱٫۸ لیتری با گیربکس اتوماتیک و امکانات بیش تر، مردم بیش از پیش به سمت J5 آمدند و آن را پسندیدند. عمده جک J5های موجود در بازار از نوع ۱۸۰۰ اتوماتیک هستند. بنابراین عجیب نیست که این مدل ها نسبت به نمونه های ۱۵۰۰ دنده ای، از نظر بازار قطعات موتوری و فنی، وضعیت بهتری داشته باشند. البته مدل های دنده ای و اتوماتیک جک J5 در ظاهر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و قطعات تزیینی آن ها مشترک است. اگر قصد خرید مدل های کارکرده جک J5 را دارید، با ما در گزارش قیمت قطعات جک J5 همراه باشید.
بررسی قیمت قطعات جک J5 را با لوازم فنی آن آغاز می کنیم. میل موج گیر عقب جک J5 را ۱۵۰ هزار تومان قیمت گذاری کرده اند. میل موج گیر جلو جک J5 در دو جنس چینی و تایوانی موجود است که به ترتیب، حدود ۱۳۰ و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. لاستیک چاکدار جک J5 از نوع وارداتی، تقریباً ۸۰ هزار تومان می ارزد. دسته موتور جلو J5 برای مدل های ۱۸۰۰، از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. قیمت دسته موتور جلو در نسخه های ۱۵۰۰ تا کم تر از ۴۵۰ هزار تومان افت می کند. قیمت دسته موتور چپ جک J5 دنده ای هم بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است. حال آن که، دسته موتور عقب نسخه ۱۸۰۰ را از ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان در بازار می توان پیدا کرد. ترموستات وارداتی جک J5 را نیز در بازه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان عرضه می کنند. هر یک از توپی های چرخ های جلو جک J5 از نوع اصلی، نزدیک به ۹۰۰ هزار تومان هستند. توپی های چرخ های عقب این سدان چینی هم به همین قیمت و حتا قیمت بالاتر، در فروشگاه های قطعات یدکی به چشم می خورند. دیاق فلزی سپر عقب جک J5 کم تر از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد. فیلتر هوای جک J5 به قیمت های مختلف در بازار یافت می شود، اما جنس قابل قبول آن را در محدوده ۱۲۰ هزار تومان می توان تهیه کرد. شلگیرهای جلو J5 در هر سمت، ۴۵۰ هزار تومان می ارزند. فنر لول جلو جک J5 از نوع وارداتی، کم تر از ۷۵۰ هزار تومان قیمت خورده است.
قفل درِ جلو سمت راست جک J5 به طور کامل، ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته می شود. قفل درِ جلو برای همین خودرو در سمت چپ، کم تر از ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. در ادامه گزارش قیمت قطعات جک J5 به قطعه مهم واترپمپ می رسیم. واترپمپ جک J5 دنده ای را کم تر از ۹۰۰ هزار تومان می فروشند. واترپمپ نسخه اتوماتیک نیز با همین برچسب قیمتی در دسترس خریداران است. توپی سر کمک جک J5 از نوع وارداتی، ۵۳۰ هزار تومان می ارزد. طبق های جلو J5 را در سمت چپ یا راست، از ۸۰۰ تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عرضه می کنند. سیبک طبق جک J5 نیز کم تر از ۴۵۰ هزار تومان قیمت می خورد. قرقری (مفصل) فرمان جک J5 در دو جنس ایرانی و چینی یافت می شود. جنس ایرانی را ۲۰۰ هزار تومان و نمونه چینی را بیش از ۳۷۰ هزار تومان به فروش می رسانند. البته سیبک فرمان J5 از نوع چینی با قیمت ارزان تر هم در دسترس است. کیت شیشه بالابر جلو سمت چپ جک J5 را به قیمتی نزدیک به ۹۰۰ هزار تومان عرضه می کنند. تیغه برف پاک کن جک J5 از برندهای متفرقه چینی، از ۲۰۰ هزار تومان به بالا قیمت می خورند. هر یک از سنسورهای دنده عقب جک J5 به تنهایی، فراتر از ۴۵۰ هزار تومان بها دارند.
در گزارش قیمت قطعات جک J5 به قطعه ای مصرفی و مهم به نام لنت ترمز می رسیم. لنت ترمز جلو جک J5 در بازار، اغلب از نوع وارداتی ساخت چین است. هر چند، لنت پارس هم برای J5 یافت می شود. قیمت لنت ترمز جلو J5، بسته به مارک سازنده، از ۴۰۰ تا فراتر از ۵۰۰ هزار تومان است، اما لنت های ژاپنی همچون ELIG نیز با قیمت های گران تر از ۷۰۰ هزار تومان در بازار عرضه شده اند. سینی زیر موتور جک J5 هم برای مدل های دنده ای و هم اتوماتیک قابل خریداری است. سینی زیر موتور J5 دنده ای را ۵۰۰ و نسخه اتوماتیک را ۶۵۰ هزار تومان عرضه می کنند. کمک فنرهای جلو جک J5 در هر سمت چپ یا راست، از ۹۰۰ هزار تومان تا بیش از ۱ میلیون تومان قیمت دارند. کمک فنرهای عقب این خودرو هم در همین محدوده قیمتی یافت می شوند. پمپ کلاچ جک J5 دنده ای با برند چینی KATIK در بازار به قیمتی کم تر از ۵۰۰ هزار تومان موجود است. دیسک و صفحه جک J5 با برند چینی Hanji به قیمتی نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قابل خریداری است. تسمه تایم J5 از مارک چینی پاور، در محدوده ۵۰۰ هزار تومان عرضه می گردد. فیلتر کابین وارداتی جک J5 را از ۸۰ تا ۱۱۰ هزار تومان در بازار قیمت می دهند. فیلتر بنزین J5 نیز از ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان قیمت می خورد. تسمه دینام جک J5 را کمپانی چینی Elitech تأمین می کند و این قطعه،  حداقل ۱۶۰ هزار تومان می ارزد. تسمه کولر j5 را نیز که همین برند می سازد، ۱۸۰ هزار تومان می فروشند.
بخش قطعات تزیینی از گزارش قیمت قطعات جک J5 را به سبک همیشه با چراغ ها شروع می کنیم. چراغ های جلو جک J5 در دو نوع موتوردار و بدون موتور در بازار قابل خریداری هستند. اختلاف قیمت میان چراغ های موتوردار و بدون موتور قابل توجه است. به گونه ای که به ترتیب، ۱ میلیون و ۷۰۰ و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت می خورند. تمامی چراغ ها ساخت چین هستند. البته برخی کاسبان برای چراغ های جلو J5، قیمت های فراتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز اعلام می کنند. چراغ خطر عقب جک J5 دوتکه است. تکه روی گلگیر را ۱ میلیون و ۲۰۰ و تکه روی درِ صندوق عقب را ۸۰۰ هزار تومان قیمت می دهند.
جلوپنجره جک J5 وارداتی است و فراتر از ۶۰۰ هزار تومان فروخته می شود. چراغ مه شکن عقب جک J5 از ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بها دارد. قاب مه شکن جلو جک J5 را با مارک KATIK و با قیمتی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می توان خریداری کرد. آینه های کناری جک J5 در هر سمت، حدود ۸۰۰ هزار تومان فی می خورند. چراغ راهنمای این آینه ها را نیز به شکل جداگانه و به قیمتی بیش از ۲۰۰ هزار تومان می فروشند. پوسته سپر جلو جک J5 به شکل خام وارداتی، از ۹۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داده می شود. قیمت پوسته سپر عقب J5 هم معمولاً بالاتر از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. فلاپ (دیفیوزر) سپر عقب جک J5 نیز وارداتی است و در محدوده ۵۰۰ هزار تومان عرضه می گردد.
سپهر عظیمی
پایگاه خبری اسب بخار
واترپمپ جک J5 دنده ای را کم تر از ۹۰۰ هزار تومان می فروشند. واترپمپ نسخه اتوماتیک نیز با همین برچسب قیمتی در دسترس خریداران است.
لنت ترمز جلو جک J5 در بازار، اغلب از نوع وارداتی ساخت چین است. هر چند، لنت پارس هم برای J5 یافت می شود. قیمت لنت ترمز جلو J5 بسته به مارک سازنده، از ۴۰۰ تا فراتر از ۵۰۰ هزار تومان است، اما لنت های ژاپنی همچون ELIG نیز با قیمت های گران تر از ۷۰۰ هزار تومان در بازار عرضه شده اند.
چراغ های جلو جک J5 در دو نوع موتوردار و بدون موتور در بازار قابل خریداری هستند. اختلاف قیمت میان چراغ های موتوردار و بدون موتور قابل توجه است. به گونه ای که به ترتیب، ۱ میلیون و ۷۰۰ و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت می خورند. تمامی چراغ ها ساخت چین هستند. البته برخی کاسبان برای چراغ های جلو J5، قیمت های فراتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز اعلام می کنند.
خرید چینی دست دوم با این قیمت قطعات خیلی ریسکه


در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]
خرید چینی دست دوم با این قیمت قطعات خیلی ریسکه

source

توسط autokhabari