تیم تحریریه
با گذشت یک هفته از ارسال طرح ساماندهی بازار خودرو در نهایت بنابر گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد.
24 شهریورماه امسال طرح ساماندهی بازار خودرو که از مجلس دهم کلید خورده بود در نهایت با اعمال اصلاحاتی در مجلس یازدهم به تصویب نمایندگان مجلس رسید. 
در ماده 4 این طرح که دارای 4 تبصره است ” هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به‌ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرومحرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودروی تمام‌برقی یا دونیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی ب و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه‌ستاره و یا بالاتر برحسب گواهی‌های استاندارد معتبر معادل ارزش صادراتی خود اقدام نماید”.
علاوه بر این  در تبصره یک این ماده آمده است نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای دولت ایجاد شود همچنین سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر شش ماه یک بار توسط شورای رقابت و براساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای مؤثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌شود.
 همچنین در تبصره سه آمده است منحصر کردن داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است، سایر مقررات مربوطه توسط وزارت صنعت تأمین می‌شود همچنین واردات مجدد اقلام ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.
با گذشت یک هفته از ارسال این طرح در نهایت بنابر گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد. 
طبق اعلام هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان”  ارزیابی اعضای شورای نگهبان نسبت به این مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشت. در یک قسمت این مصوبه درباره واردات و نحوه انتقال ارز است که از مجلس خواستیم که این موضوع دقیق‌تر و شفاف‌تر بیان شود”.
وی افزود: یکی دیگر از نکات این مصوبه تصویب سایر مقررات توسط وزارت صمت است که ابهامی درباره آن به وجود آمد، لذا این موارد اگر دقیق‌تر مطرح شود، امکان اظهار نظر درباره آن دقیق‌تر است.
طحان نظیف افزود: البته هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقر است طی نامه‌ای مواردی از این مصوبه را به عنوان مغایر با سیاست‌ها اعلام کرده بود که ما در شورای نگهبان بر اساس مقررات موظف هستیم آن‌ها را به مجلس منعکس کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام این ماده را مغایر با سیاست‌های حمایت از تولید ایرانی و کار و سرمایه ایرانی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مغایر سیاست‌های اداری دانسته بود. حتی ماده 10 مصوبه که قبلا ایرادی به آن وارد نشده بود را مغایر با سیاست‌ها دانستند.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در شورای نگهبان به این مصوبه فقط یک الی دو ابهام وارد شد، ولی شورای عالی نظارت ایراد‌های بیشتری را به این مصوبه وارد کرد. لذا این مصوبه بار دیگر به مجلس برمی گردد و در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد تا این ایرادات برطرف شود و به شورای نگهبان ارسال شود.
بازار خودرو در اولین روز از شروع فصل پاییز هیچ تکاپویی را در خود شاهد نبود. نبود مشتری بزرگترین مشکل این روزهای بازار خودرو می باشد و تقریبا متقاضیان خرید…
اظهارنظر آیت‌الله محسن مجتهدشبستری، درباره مصوبه مجلس مبنی‌بر «صدور مجوز برای واردات خودروهای خارجی» جنجال‌برانگیر شده است. درحالی‌که او استفاده مردم از ماشین‌های خارجی را دون شأن جمهوری اسلامی دانسته،…
محصولات هیوندای در بازار ایران معمولا جزو خوش فروش ترین خودروهای وارداتی به حساب می آیند ولی نوسانات شدید قیمت در خودروهای وارداتی و رکود سنگین در بازار خارجی گریبان…
بازار خودرو این روزها واقعا رمقی ندارد و فروشندگان در بازار بدون مشتری مانده اند و حتی برخی خودروهای زیر قیمت کف بازار هم معامله نمی شوند. خریدارن منتظر تعیین…
هفته گذشته مجلس شورای اسلامی واردات خودرو را به‌طور مشروط و محدود آزاد کرد و بعد‌ از گذشت سه سال از توقف واردات رسمی خودرو، این موضوع دوباره بر سر…
بازار خودرو ایران طی یکی دوسال گذشته، همواره درگیر تورم شدید بوده است و در شرایط تورمی هم فروختن کالاها چندان سخت نیست، چرا که اغلب مشتریان با آگاهی از…
مردم را آلت دست و بازیچه خود قرار ندهید بالاخره مشخص نشد تنظیم سند را…
عدم‌رسیدگی‌به‌خودروی‌اینجانب‌در‌جاده‌زنجان‌به‌طارم. دیروز‌مورخه۱۴۰۰/۷/۲‌ساعت‌۱۵‌خودروی‌۲۰۶‌اس.‌دی‌بنده‌در‌فاصله‌حدود‌۷۰‌کیلومتر‌از‌‌شهر‌لوشان‌در‌جاده‌طارم‌به‌زنجان‌دچار‌نقص‌فنی‌شد.‌‌با‌تماس‌با‌ایران‌خودرو،‌‌درخواست‌‌من‌به‌شماره‌۲۶۲۴۱۶۴۶‌ثبت‌و‌پس‌از‌دقایقی،‌شخصی‌‌از‌شماره ‌۰۲۱۸۲۲۷۰۰۰۲‌تماس‌و‌خودروی‌باقری‌از‌شهر‌لوشان‌معرفی‌و‌علت‌نقص‌فنی‌و‌محل‌توقف‌را‌سوال‌کرد.‌پس‌از‌آن‌عنوان‌نمود‌که‌شما‌حدود‌۷۰‌کیلومتر‌از‌من‌دور‌بوده‌و‌من‌سعی‌میکنم‌با‌یکی‌از‌همکاران‌در‌نزدیکی‌شما‌تناس‌و‌ایشان‌را‌به‌محل‌شما‌اعزام‌کنم.‌درغیر‌اینصورت،‌خودم‌خواهم‌آمد.‌پس‌از‌نیم ساعت‌با‌شماره‌‌مربوطه‌تماس‌و‌متوجه‌شدم‌که‌شماره‌۰۲۱۸۲۲۷۰۰۰۲‌‌یکطرفه‌بوده‌و‌نمیشود‌گرفت.‌لذا‌‌مجددا‌با‌امداد‌خودرو‌تماس‌و‌خانمی‌جواب‌دادند‌که‌تعمیرکار‌ما‌به‌محل‌شما‌آمده‌و‌شما‌در‌محل‌نبوده‌اید.‌گفتم‌خانم‌محترم‌ایشان‌که‌شخصی‌به‌نام‌باقری‌‌خودشان‌را‌ازلوشان‌‌معرفی‌کردند،‌اظهار‌کردند‌که‌فاصله‌دور‌بوده‌و‌من‌یکی‌از‌همکارن‌‌حاضر‌در‌محل‌شما‌را‌اعزام‌و‌در‌غیر‌اینصورت‌،‌خودم‌خواهم‌‌آمد.‌این‌کل‌ماجرا‌بوده‌وکسی‌هم‌نیامده‌و‌تماس‌نیز‌نگرفته‌است.‌‌خانم‌‌‌پشت‌خط‌‌تلفن‌نیز‌گفتند،‌من‌نمی‌دانم‌ایشان‌اینطوری‌‌گزارش‌داده‌‌و‌شما‌۴۰‌هزار‌تومان‌جریمه‌شده‌اید.‌‌سپس‌،‌مجددا‌‌درخواست‌مرا‌ثبت‌و‌از‌زنجان‌کسی‌را‌اعزام‌کردند‌. اکنون‌سوال‌من‌این‌است،‌چرا‌با‌دروغگویی‌شخص‌باقری‌از‌لوشان،‌من‌و‌خانواده‌ام‌حدود‌۴‌ساعت‌بدون‌آب‌‌و‌غذا‌و‌در‌گرمای‌هوا‌د‌ر‌جاده‌سرگردان‌‌شویم.‌ضمن‌انکه‌۴۰‌هزار‌تومان‌نیز‌جریمه‌شویم؟‌ایشان‌اصلا‌از‌ما‌لوکیشن‌محل‌توقف‌گرفتند‌و‌یا‌شماره‌تماسی‌دادند‌و‌یا‌اصلا‌تماس‌بعدی‌داشتند‌که‌اظهار‌کرده‌اند‌‌ما‌در‌محل‌نبودیم.‌پس‌چگونه‌تعمیرکار‌زنجانی‌که‌‌از‌مسیر‌بسیار‌دور‌تر‌از‌ایشان‌آمدند،‌ما‌را‌پیدا‌کردند؟
تلویزیون اعلام کرده نیاز به دفترخانه نیست به هیچ وجه و هرکس اجبار کنه خلاف…
روشی که اکنون در حال آنجام آن هستید غیر انسانی است. افزایش بی مهار قیمت…
واسه اینکه مردم رو بدوشن خیلی زود دست به کار شدن ولی مردم دیگه گول…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari