wp-header-logo-715.png

سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات فنی و آموزشی » بازرسی قبل از تحویل خودرو یا PDI چیست؟
بازرسی قبل از تحویل خودرو یا PDI موضوع این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک است که می‌خواهیم ببینیم قبل از آنکه خودرو صفر کیلومتر را تحویل بگیرید چه مراحلی طی می‌شود تا به دستتان برسد.
تصور کنید خودرویی که ثبت‌نام کرده‌اید، در نمایندگی آماده تحویل است. انتظار دارید خودروی صفر کیلومترتان از هر نظر بی‌نقص باشد. پشت فرمان قرار می‌گیرید و استارت می‌زنید ولی متوجه می‌شوید که چراغ‌های خودرو روشن نمی‌شود. شاید با یک بررسی کوتاه می‌شد از این مشکل ساده جلوگیری کرد. این همان‌جایی است که بحث PDI یا همان بازرسی پیش از تحویل اهمیت پیدا می‌کند.
بازرسی پیش از تحویل خودرو
برخلاف تصور، اصل درآمد شرکت‌های بزرگ خودروسازی دنیا بیش از آنکه روی بهای فروش خودرو باشد، روی خدمات پس از فروش آن‌ها است؛ اما باید در نظر گرفت که خدمات پس از فروش فقط مربوط به انجام سرویس‌های دوره‌ای یا تأمین قطعات یدکی نیست. داریم درباره بالاترین سطح جلب رضایت مشتریان صحبت می‌کنیم. طبیعی هم است که چنین اتفاقی صورت بگیرد؛ چراکه برخلاف آنچه در بازار ایران شاهدش هستیم، در سایر بازارهای پیشرفته عملاً خبری از انحصار نیست. درواقع رقابت رکن اصلی حفظ بازار در خودروسازان بزرگ دنیا است.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
بر همین اساس است که PDI (مخفف Pre Delivery Inspection) یا همان بازرسی پیش از تحویل، اهمیت پیدا می‌کند. برخلاف تصور، PDI تنها مربوط به حوزه خودرو نیست. سازندگان لوازم‌خانگی هم چنین پروسه‌ای را قبل از تحویل نهایی کالای خود به مشتری به اجرا می‌گذارند.
قبل از تحویل خودرو صفر چه مواردی چک می‌شود؟
یادتان باشد PDI درواقع بررسی نهایی محصول است. آخرین حلقه از روند ساخت خودرو تا خیال خریدار را از بابت بی‌نقص بودن محصولش راحت کند. از آنجایی که چک لیست PDI تابع هیچ استاندارد خاصی نیست، شرکت‌های مختلف موارد و عناوین مورد بررسی خود را در این بخش لحاظ می‌کنند. تردیدی نیست که هرچقدر بازرسی نهایی در این بخش وسواس و دقت بیشتری اعمال کند، نشانه‌ای از اعتبار است و شاهد کیفیت بالای شرکت و خودروی آن‌ها هستیم.
با این حال وجه مشترک تمام پروسه‌های PDI بازرسی موارد زیر است:
البته چک لیست PDI یک برگه با گزینه‌های بسیار بلندبالا است که هریک از موارد فوق شامل چند زیرمجموعه نیز می‌شود. در صورت وجود نقص کامل یا عدم کارکرد صحیح در بخشی از این گزینه‌ها، مأمور بازرسی اقدام به بازگرداندن خودرو به یک مرحله قبل می‌کند. نکته جالب اینجاست که بعد از اعمال تغییرات و رفع نقص، بار دیگر کلیه مراحل PDI باید از ابتدا صورت بگیرد. این یعنی احتمال دارد یک آپشن خودرو در بخش قبلی بدون مشکل بوده باشد ولی حالا در پروسه رفع نقص ایرادی پیدا کرده باشد.

یک نکته مهم
پی دی آی یا یازرسی پیش از تحویل خودرو
بازرسی پیش از تحویل خودرو با آنچه از آن به اسم بازدید فیزیکی یاد می‌شود، تفاوت بسیاری دارد؛ به عبارت دیگر مواردی که در بخش قبل به آن اشاره کردیم را می‌شود در حالتی که خودرو به صورت درجا کار می‌کند هم ارزیابی کرد، اما شرکت‌های بزرگ در فرایند PDI سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌کنند. در این میان حتی چفت و بست بودن پیچ‌ها نیز بررسی می‌شود؛ بنابراین نیاز است که خودرو روی جک برده شود و زیر و بند آن نیز یک بار دیگر بازرسی شود.
با این حال بسیاری از مشتریان خودروهای خارجی بر این باور هستند که خودروی خریداری‌شده آن‌ها واقعاً صفر کیلومتر نیست. خودروهای وارداتی که تا قبل از تحویل مسیر زیادی را پیمایش نمی‌کنند، چرا باید گاهی تا چند ده کیلومتر راه رفته باشند؟
دلیل این امر در اغلب مواقع مربوط به همین پروسه PDI است. به این دلیل که خودروی موردنظر برای پیدا کردن ایرادات احتمالی ناشی از تولید می‌بایست حتماً در مسیری مطمئن رانده شده باشد. نه فقط راه افتادن، بلکه میزان لغزش فرمان، کوبیدن فنرها، تعویض دنده‌ها، بالانس چرخ‌ها و عملکرد ترمزها هم بررسی می‌شود.

بازرسی قبل از تحویل خودرو
عملیات بازرسی قبل از تحویل خودرو درواقع مهر اطمینانی است بر کیفیت خودروساز؛ بنابراین اغلب این فرایند، پیش از ارسال محصول به نمایندگی‌ها صورت می‌گیرد. برچسب PDI که روی شیشه خودرو نصب می‌شود نیز نشانه این ماجرا است. البته گاهی هم پیش می‌آید که نمایندگان رسمی خودروساز پس از ثبت سفارش خودرو و پیش از تحویل آن، اقدام به PDI می‌کنند.
شاید اینطور به نظر می‌رسد که این عملیات کاری بسیار ساده و کوتاه است، اما شاید عجیب باشد بدانید که حتی یک PDI معمولی نیز چیزی حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد.
دست آخر باید در نظر داشته باشید که PDI تنها یک برچسب تزئینی برای خودروها نیست. این نشانه‌ای مهم از میزان اهمیت شرکت‌های خودروسازی در زمینه خدمات پس از فروش است.
بیشتر بخوانید
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari