سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » نحوه نوشتن قولنامه ماشین؛ 8 نکته طلایی که باید بدانید!
نوشتن قولنامه ماشین در زمان معامله خودرو بسیار اهمیت دارد و می‌تواند مانع از بروز مشکلات قانونی در مراحل بعدی شود. توجه داشته باشید که نوشتن قولنامه دستی که در منزل بین طرفین معامله انجام می‌شود نیز با وجود امضای خریدار و فروشنده دارای وجاهت قانونی است. به همین دلیل در زمان تنظیم قولنامه خودرو باید بندهای آن را کاملا دقیق نوشته و همه مشخصات خودرو، خریدار و فروشنده به‌علاوه شرایط معامله را به‌طور کامل بیان کنید. با توجه به اهمیت این موضوع، در مقاله حاضر به چند نکته بسیار مهم برای نوشتن مبایعه نامه خودرو و نحوه نگارش آن می‌پردازیم.
همچنین اگر قصد معاوضه خودرو دارید، حتما مروری داشته باشید بر نکات مهمی که در مقاله معاوضه خودرو و نوشتن قولنامه آن آمده است.

قولنامه خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که همه آن‌ها باید کاملا دقیق نوشته شوند تا شما بتوانید به‌عنوان مدرکی قانونی به آن استناد کنید. برای اینکه مطمئن شوید که به همه موارد موردنیاز اشاره شده است، می‌توانید نمونه قولنامه ماشین که در ادامه همین مطلب آورده‌ایم را بررسی کرده و مطابق آن مواد سند را تنظیم کنید. این نکته را درنظر داشته باشید، حتی در صورت نگارش دستی قولنامه و عدم مراجعه به بنگاه نیز باید همه این بخش‌ها را در قولنامه بگنجانید.
نکته:  قولنامه خودرو در دو برگ نوشته شود و زمان وارد کردن اطلاعات از کاربن استفاده کنید تا موارد نوشته شده عینا در برگه دوم کپی شود. همچنین در قرارداد ذکر کنید که چند نسخه از این قولنامه وجود دارد.
نکته: امضای هر دو برگه باید دستی انجام شود و نباید امضا کاربن‌شده باشد.
نحوه قولنامه ماشین
در بخش اول باید مشخصات دقیق فروشنده و خریدار را ذکر کنید که شامل موارد زیر می‌شود:
توجه داشته باشید که در صورت انجام معامله با شخص حقیقی؛ یعنی نماینده یک شرکت یا ارگان خاص، باید مشخصات شرکت را به‌طور کامل ثبت کنید. این موارد شامل نام و شماره ثبت، شناسه ملی، کد اقتصادی، آدرس و کد پستی، نام صاحبان امضای مجاز و مشخصات نماینده فروش یا خرید می‌شود.
یکی از موقعیت‌های دیگری که ممکن است در زمان معامله خودرو پیش بیاید، خرید یا فروش خودرو به نماینده فرد دیگری است که با وکالت‌نامه اقدام به انجام معامله کرده است. در این‌صورت باید از صحت و اعتبار وکالت‌نامه کاملا مطمئن شوید و در این بخش از قولنامه بعد از ثبت مشخصات کامل نماینده به اطلاعات وکالت‌نامه نیز اشاره کنید.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
در قولنامه خرید خودرو باید مشخصات دقیق مورد معامله را که در اینجا ماشین است، به‌طور کامل بیان کنید. نوع خودرو، مدل و رنگ، سیستم، شماره شهربانی، شماره موتور، بدنه و شاسی از مواردی است که حتما باید نوشته شود. علاوه بر این اگر مشکلی در خودرو وجود دارد؛ به‌عنوان‌ مثال بخشی از آن رنگ شده یا نیازمند تعمیرات است نیز باید در این بخش به آن اشاره کنید. با انجام این کار مطمئن خواهید شد که فروشنده تا زمان تحویل خودرو را سالم نگه می‌دارد و اگر آسیبی به آن وارد شد، باید پاسخگو باشد.
در این بخش باید قیمت کل معامله و نحوه پرداخت آن را به‌طور دقیق بنویسید. اگر مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت داده‌اید، یادداشت کرده و مشخص کنید که باقیمانده پول قرار است به چه‌ صورت داده شود. همچنین اگر قرار است مقداری از آن را بعد از تعویض پلاک یا انتقال سند خودرو بپردازید، حتما در قولنامه خودرو ذکر کنید. در صورتی‌که مقداری از مبلغ معامله به‌صورت چک پرداخت می‌شود، باید مشخصات چک، تعداد و تاریخ آن‌ها را بنویسید. همچنین اگر قرار است پول به حساب واریز شود، باید شماره حساب و مبلغ واریزی را نیز یادداشت کنید.
نکته: به خاطر داشته باشید که ذکر تاریخ‌های پرداخت پول و نحوه آن اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید رسیدهای واریز وجه یا پرداخت نقدی را تا زمان اتمام مراحل معامله نزد خود نگه دارید تا در صورت بروز هر مشکلی مدرک لازم برای اثبات هزینه پرداختی داشته باشید.
در این بخش باید همه شرایط معامله شامل شرایط فسخ، نحوه پرداخت هزینه قولنامه ماشین و سایر هزینه‌های مربوط، زمان تعویض پلاک و انتقال سند، زمان تحویل خودرو به خریدار و … را دقیق و کامل بنویسید. دقت در نگارش این قسمت باعث می‌شود که شما بدون هیچ مشکلی معامله را انجام داده و در صورتی‌که فروشنده برای تعویض پلاک یا انجام هریک از مراحل بهانه آورد، بتوانید به مراجع قانونی مراجعه کنید.
پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام خرید و فروش خودرو از سرویس کارشناسی خودرو همراه مکانیک استفاده کنید، تا با کمک گرفتن از تجربیات کارشناسان ما، معامله‌ای کاملا مطمئن داشته باشید.
فرقی نمی‌کند که معامله را با نوشتن قولنامه دستی ماشین انجام می‌دهید یا به بنگاه مراجعه کرده و مبایعه نامه رسمی تنظیم می‌کنید. در هر دو صورت لازم است نکات مطرح‌شده در این بخش را در نظر داشته باشید تا در آینده مسئله حقوقی برایتان پیش نیاید.
نکات مهم نوشتن مبایعه نامه خودرو
1. حتما شرایط عدم پرداخت به‌موقع ثمن معامله را بیان کرده و در صورت خودداری از پرداخت، تاریخی برای فسخ معامله مشخص کنید. در این شرایط می‌توانید مبلغی را برای حق فسخ و جریمه عدم انجام تعهد نیز در نظر بگیرید.
2. تاریخ دقیق حضور در مرکز تعویض پلاک یا دفتر اسناد رسمی را مشخص کرده و شرایطی را برای عدم حضور خریدار یا فروشنده ذکر کنید.
3. در متن قولنامه اتومبیل باید حتما شرایط و مبلغ فسخ را بیاورید. می‌توانید با طرف مقابل روی مبلغ مشخصی توافق کنید یا حتی هیچ مقداری برای آن در نظر نگیرید. به‌یاد داشته باشید که در صورت عدم اشاره به این موضوع هیچ هزینه‌ای در زمان فسخ پرداخت نخواهد شد. توافق طرفین معامله روی شرایط فسخ می‌تواند به‌صورت زیر باشد:
4. باید شرایط فسخ را به‌طور کامل بیان کنید تا اگر دلیل آن در این شرایط نگنجید، بتوانید علاوه بر حق فسخ، مبلغی را به‌عنوان جریمه نیز از طرف مقابل دریافت کنید.
5. در مبایعه نامه خودرو باید مسئولیت پرداخت جریمه‌های خودرو، عوارض شهرداری و حل مشکلات کیفری و مدنی آن را تا تاریخ تحویل، بر عهده فروشنده بگذارید. همچنین در صورت بروز هرگونه آسیب و خرابی در خودرو، فروشنده باید تا زمان تحویل، آن را برطرف کرده و درست مطابق شرایط معامله به خریدار تحویل دهد.
6. حتما قبل از تنظیم قولنامه خودرو آن را نزد یک کارشناس خبره ببرید و برگه‌های کارشناسی را ضمیمه کنید. همچنین خریدار باید همه بخش‌های خودرو و لوازم جانبی، اسناد و مدارک و بیمه‌نامه را کاملا بررسی کند و تعهد دهد که با آگاهی کامل از همه شرایط ماشین را خریده و بعد از امضای قرارداد ادعایی در خصوص سلامت فنی یا بدنه ندارد.
7. قولنامه ماشین را در حضور چند شاهد بنویسید و امضای آن‌ها را نیز در انتها درج کنید. امضای طرفین معامله و شاهدان در همه نسخه‌ها باید اصل باشد.
8. قولنامه دارای دو نسخه است که یکی در اختیار فروشنده و دیگری در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. البته ذکر تعداد رونوشت‌ها در متن آن ضروری است.

برای اینکه مطمئن شوید همه بخش‌ها را دقیق و کامل نوشته‌اید، می‌توانید از نمونه قولنامه ماشین استفاده کنید. در نمونه‌ای که در این بخش آمده، تمام بخش‌های بالا ذکر شده است؛ بنابراین تنها کافی است که شما یک پرینت از آن تهیه کنید و قولنامه را بنویسید.
موارد بسیاری است که نشان می‌دهد افراد برای معامله خودرو به بنگاه مراجعه نکرده و قولنامه را به‌صورت دست‌نویس می‌نویسند. قولنامه دستی ماشین ازنظر قانونی کاملا قابل استناد بوده و در صورت بروز هر مشکلی می‌توان از آن به‌عنوان مدرک معامله استفاده کرد. نکته مهم این است که در زمان نوشتن این قولنامه باید همه شرایط و بخش‌های ذکرشده را بیاورید و همه‌چیز را روشن و واضح توضیح دهید.
با توجه به اینکه قولنامه دست‌نویس معمولا بین آشنایان و دوستان نوشته می‌شود، ممکن است طرفین صرفا به حرف اکتفا کنند و موارد مهم را در آن نادیده بگیرند. نکته مهم این است که در مراجع قانونی شما نمی‌توانید برای اثبات ادعای خود به قول‌های شفاهی استناد کنید و همه موارد توافق شده را باید در قولنامه بنویسید.
همچنین متن قولنامه باید کاملا خوانا و بدون خط‌خوردگی بوده و همه امضاها اصل باشند. چنین قولنامه‌ای حتی بدون وجود امضای شاهدین در مراجع قانونی پذیرفته است و می‌تواند برای اثبات ادعاهای شاکی استفاده شود.
در زمان معامله، هزینه قولنامه خودرو یکی از موارد مهمی است که ممکن است منشاء اختلاف بین فروشنده و خریدار شود. اولین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید، این است که درصورتی‌ نوشته شدن قولنامه توسط فردی غیر از طرفین معامله، باید هزینه‌ای به‌عنوان حق‌الزحمه به او پرداخت شود. فرقی نمی‌کند که قولنامه ماشین تک برگی دست‌نویس یا تایپ‌شده باشد.
در صورت انجام معامله در بنگاه‌های ماشین مقدار این مبلغ مشخص است و بر اساس قانون شامل درصدی از قیمت خودرو مورد معامله می‌شود. در سایر موارد طرفین می‌توانند روی مبلغی توافق کرده و آن را به‌صورت نصف نصف به نویسنده بپردازند. معمولا هزینه قولنامه ماشین حدود 1 تا 1.4 درصدِ مبلغ معامله است و در صورت دریافت کد رهگیری برای مبایعه نامه خودرو تک برگی نیز باید مبلغ اضافه‌تری را بپردازید.
هزینه قولنامه خودر
در هر معامله امکان فسخ وجود دارد و ممکن است به هر دلیلی یکی از طرفین از انجام آن صرف‌نظر کند؛ به همین دلیل لازم است در قولنامه خودرو شرایطی برای فسخ در نظر گرفته شود. اگر مبایعه نامه خودرو را در بنگاه می‌نویسید، بنگاه‌داران با توجه به تجربه‌ای که دارند شما را راهنمایی می‌کنند و این شرایط را کاملا روشن و دقیق در متن توضیح می‌دهند اما در صورت نوشتن قولنامه دستی ماشین موارد زیر را فراموش نکنید.
در زمان معامله، نوشتن قولنامه ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است و شما باید همه شرایط خودرو و معامله را به‌طور دقیق بنویسید. دقت در نگارش قولنامه خودرو باعث می‌شود که در زمان بروز مشکل با خیال راحت به مراجع قضایی مراجعه کرده و مسیر هموارتری برای رفع آن پیش‌رو داشته باشید. اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که مبایعه نامه خودرو را در بنگاه‌های ماشین تنظیم کرده و از نوشتن قولنامه دستی ماشین خودداری کنید؛ چراکه با این کار همه موارد قانونی در نظر گرفته خواهد شد اما اگر به‌هر دلیلی مثل هزینه قولنامه ماشین اصرار به عدم مراجعه به بنگاه دارید، نسخه دست‌نویس را خوانا و روشن بنویسید.
اگر قصد فروش خودرو دارید، می‌توانید از طریق فرم زیر اقدام کنید

بیشتر بخوانید

درواقع مبایعه نامه خودرو یک سند عادی است که طبق قوانینی که در دادگاه اعتبار دارد تنظیم می‌شود و طرفین موظف هستند تا مفاد قید شده در آن را اجرا کنند. به‌واسطه قولنامه، فروشنده و خریدار متعهد می‌شوند که شرایط و قوانین ذکر شده را پذیرفته‌اند.
مشخصات کامل فروشنده و خریدار که شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثبت است. همچنین در قولنامه خودرو لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع، تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود. همچنین مبلغ پولی که به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و شیوه پرداخت پول هم باید در مبایعه نامه خودرو مشخص ‌شود.

ممنون از راهنمایی خوبتون. یه سوالی داشتم، حدود 4 ماه پیش خودروی خود را فروختم اما خریدار به دلیل مشغله کاری حاضر به محل تعویض پلاک نشد، و از من قولنامه و وکالت تام گرفت و مدت 3 ماه فرصت برای تعویض پلاک، اما متاسفانه در زمان مراجعه به تعویض پلاک زمان وکالت نامه به اتمام رسیده بود، ناچار مجدد وکالت یک ماهه تنظیم کردیم، و در این مدت خریدار با ماشین ظاهرا تصادف داشته و مجبور به تعویض صندوق عقب ماشین داشته است. بعد از ورود به تعویض پلاک و زمان کارشناسی، سرهنگ کارشناس متوجه میشود ماشین دو تیکه… بیشتر »
ببینید اگر در قولنامه ذکر کردید که خودرو به رویت خریدار رسیده و سالم هستش و سندی دستتون هست که بعدا ایشون تصادف کرده میتونید در شورای حل اختلاف ادله خودتون رو ارائه بدید و مشکلتون رو حل کنید
حال اگرخریداروفروشنده ب وکالت تعویض پلاک توافق کردند فروشنده ازکجا متوجه ممنوع المعامله بودن فروشنده را احرازکند؟؟؟!!!
ممنونم همه توضیحات مبایعه نامه تون عالی و جامع بود
مقاله قولنامه تون عالیه آفرین
عالی بود
دست گلتون درد نکنه مقاله قولنامه تون عالی بود
یه ماشین پراید ۳۰ ماه پیش فروختم وخریدار بعد از ۳۰ ماه درخواست تعویض پلاک داده.اما کارشناس راهنمایی بعلت عوض کردن سیلندر تعویض پلاک رو انجام نداده.حالا اومده از من شاکی شده.حالا چجوری مشخص میشه چه کسی اینکارو کرده
سلام‌ ، نمایشگاه پس از ارائه سند خودرو به من که خریدار هستم برگه قولنامه از من گرفت و الان دیگه ندارم
آیا اختیار چنین کاری دارن ؟ گرفتن قولنامه از من کار غیر قانونی نیست ؟
سلام قولنامه معمولا دو کپی دارد که به خریدر و فروشنده داده میشود
قولنامه اصلی دست نمایشگاه دار میمونه معمولا
نمایشگاه حق گرفتن قولنامه رو نداره .. البته بعد از ثبت سند در دفاتر رسمی دیگه نیازی به قولنامه ندارید چون سند رسمی اعتبار بیشتری داره
سلام دوست عزیز . من خوردو فروختم حدودا یک ماه قبل و قولنامه کردیم یک روز بعد متوجه شدم ماشین حدود۲۰میلیون ارزونتر فروختم به خریدار که تماس گرفتم فرداش گفت میارم ماشین پول کامل گرفت‌ازمن ولی با هزار کلک دروع با ماشین میشه‌گفت‌ فرار کرد بعد از یک هفته ۵۰ملیون از پول برگردوند ولی‌هنوز نتونستم الباقی پول ماشین بگیرم ازش تو اون یک هفته تعویص پلاک کرده در صمن قولنانه دست منم بعد از اینکه پول دادم بهش پاره کرد من قولنامه دستم نیست چکار کنم حالا که یا الباقی پول یا ماشینم بگیرم ازش
سلام، من یک ماشین دارم که تمام مدارکش به اسمم هست، متاسفانه برادرم بدون اطلاع من ماشین رو برای فروش گذاشت، و به اسم خودش مبایعه نامه هم با خریدار ( دلال ماشین) امضا کرده، آیا این مبایعه نامه قانونی هست،؟؟؟ وقتی که مالک ماشین من هستم؛ مبلغ فسخ قرارداد هم بیست میلیون تومان است
سلام خیر قانونی نیست و فروش مال غیر حساب میشه
سلام. هزینه نوشتن قولنامه ماشین چقدر است؟
سلام دوست عزیز،
هزینه نوشتن قولنامه خودرو معمولا درصدی از قیمت ماشین معامله‌شده هست. این مبلغ توافقیه و بستگی به طرفین معامله و نویسنده قولنامه ماشین داره. معمولا عرف اینه که ۱ تا ۱/۴ درصد از قیمت خودرو رو به نویسنده قولنامه میدن که نیمی ازون با خریداره و نیم دیگرش با فروشنده.
بنام خدا
عالی بود و مفید ممنون
با سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون
من ده سال پیش خودرویی به یکی از دوستانم فر ختم ووکالت بلاعزل دادم تا حدودا سه سال پیش تماس گرفت انداختش کنار حیاط سندم که به نام خودت با تمام مدارک ۳تومن گرفتیم ازش بدونه نوشتن حالا ۲۰ تومان هزینه ووقط گذاشتم روبراه شده مدعی شده میتواند ؟
سلام من ماشین پراید فروختم از لحاظ موتوری و بدنه به رویت خریدار گردیده ولی بعداز یک ماه شکایت کرده که شاسی ماشین ترک داره و سعی درفسخ معامله داره. ودرقولنامه ذکرشده که به رویت خریدار گردیده چه موتوری چه بدنه.ممنون میشم راهنمایی کنید
عالی
سلام معمولا هنگام مبایعه نامه چه مقداری از مبلغ خودرو باید پرداخت شود وبقیه اش به چه صورتی پرداخت شود یعنی هنگام سند وتعویض پلاک؟
سلام خسته نباشید
ما دقیقا قرار دادی را هفته پیش نوشتیم و ۴۰۵ خریداری کردیم.فروشنده بعد از گذشت ۳ روز پیام دادن که ماشین را برگردانید .حق فسخی در معامله مشخص نشده.حتی تایین خسارت هم بابت فسخ نشده پول هم با رضایت فروشنده به بنگاه دار به صورت نقد داده شد که بنگاه دار از جانب خود چک برای بعد تعطیلات در روز سه شنبه داده شد و در قولنامه ذکر گردید فروشنده ۷۰ ملیون پول خود را نقد دریافت و الباقی برای سند گذاشته شد.آیا فروشنده امکان فسخ معامله را دارد؟
سلام خسته نباشید
ما هفته پیش چهارشنبه قرار دادی را می نویسیم و ۴۰۵ را خریداری می کنیم فروشنده بعد از گذشت ۴ روز پیام می دن که ماشین را برگردانید.حق فسخ در قولنامه قرار ندادیم و برای فسخ هم تایین خسارت نکردیم.پول هم با رضایت فروشنده به صورت نقد به بنگاه دار داده شد که بنگاه دار هم چکی برای روز سه شنبه به فروشنده داد و در قولنامه ذکر شد مبلغ ۷۰ ملیون نقد به فروشنده داده شد و الباقی برای سند قرار داده شد.
آیا آقای فروشنده می تواند ماشین را پس بگیرد؟
سلام مسئولیت هر نوع جرمی چه راهنمایی رانندگی چه کیفری و حقوقی وقتی که بین خریدار و فروشنده قولنامه نوشته شده ولی هنوز تعویض پلاک و انتقال سند صورت نگرفته و ماشین دست خریدار باشد با فروشنده است یا خریدار؟
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari