بر اساس گزارش منتشر شده از بانک هلندی ING سه کشور چین، ژاپن و کره‌جنوبی ۴/ ۱۲ تریلیون دلار برای رسیدن به اهداف آلایندگی صفر در سامانه‌های حمل‌ونقل خود هزینه خواهند کرد. این رقم برای چین ۱۱ تریلیون دلار حدود ۸/ ۱درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه تا سال ۲۰۶۰ خواهد بود. بیشترین سرمایه‌گذاری در چین هم روی صنعت دریایی است که باید به سمت تولید کربن صفر پیش برود مخصوصا با این حساب که تا سال ۲۰۶۰ حمل‌ونقل دریایی چین ۱۲۰ درصد رشد خواهد داشت.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز ، البته ذکر این نکته هم مهم است که سه کشور چین، ژاپن و کره، مسوول تولید دوسوم از آلایندگی‌های کربنی در آسیا-اقیانوسیه و تقریبا یک‌سوم آلایندگی‌های کربنی جهانی هستند. هم ژاپن و هم کره‌جنوبی وعده داده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ به کربن صفر می‌رسند چین سال ۲۰۶۰ را هدف‌گذاری کرده است.
وقتی می‌گویند کربن صفر به معنی آن است که میزان جذب دی‌اکسید کربن اتمسفر هم اندازه میزان تولید آن باشد و مستلزم آن است که به روش‌های مختلف هم در تولید دی‌اکسید‌کربن کاهش ایجاد شود هم به روش‌های مختلف میزان جذب دی‌اکسیدکربن از اتمسفر افزایش یابد.  رابرت کارنل، رئیس تحقیقات و نویسنده گزارش ذکر شده می‌گوید: «۴/ ۱۲ تریلیون دلار معادل ۹۰ درصد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۰ بوده است.»
با صرف این هزینه، بخش‌های مختلف از جمله ناوگان خودروهای برقی، ریلی، کامیون‌های هیدروژنی، هوانوردی، کشتی‌هایی که آمونیوم می‌سوزانند همگی تحت پوشش این سرمایه‌گذاری عظیم قرار خواهند گرفت.

این ۴/ ۱۲ تریلیون دلار شامل زیرساخت‌های جایگزینی ناوگان‌های فعلی، ایجاد جایگاه شارژ باتری خودرو یا ذخیره سوخت‌های جدید در صنعت نخواهد بود.
از آنجا که ۳۰ درصد از کل مصرف انرژی در دنیا در بخش حمل‌ونقل این سه کشور صورت می‌پذیرد، باید خیلی سریع وارد عمل شوند و راه‌ها و روش‌های پایداری را برای رسیدن به اهداف آلایندگی در پیش بگیرند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط چشم‌انداز انرژی تجدیدپذیر چین در سال ۲۰۲۰ تعداد خودروهای سواری در چین تا سال ۲۰۵۰ دو برابر شده و به ۴۵۰ میلیون دستگاه می‌رسد.‌(در سال ۲۰۱۸ تعداد کل خودروها در چین ۲۲۰ میلیون دستگاه بود.)
بخشی که بیشترین تاثیر را روی صفر شدن کربن دارد، سرمایه‌گذار روی صنعت حمل‌ونقل دریایی است. تا سال ۲۰۶۰ میزان حمل‌ونقل دریایی چین ۱۲۰ درصد رشد خواهد داشت.

برای رسیدن به کربن صفر بدون جایگزینی دیزل و گاز طبیعی مایع با آمونیاک سبز امکان‌پذیر نیست. برای این کار لازم است ۷/ ۳ میلیارد دلار اضافه سرمایه‌گذاری شود تا ظرفیت تولید برق ۴۳۳ گیگاوات افزایش پیدا کند.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari