wp-header-logo-903.png

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید تا وقتی دولت و سایر تصمیم‌گیران، قیمت‌گذاری دستوری خودرو را متوقف نکنند، نمی‌توان انتظار داشت این صنعت و بازار به روزهای خوب بازگردند.
به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا ، محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: یک تصمیم غلط که در تمام سال‌های گذشته تکرار شده و هیچ دولتی نخواسته یا نتوانسته آن را تغییر دهد، اصرار بر قیمت‌گذاری دستوری خودرو و اعمال سیاست شورای رقابت در این بخش است.
به گفته وی، فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت از همان روز نخست مبنای درستی نداشت و از این رو در تمام سال‌های گذشته نه تنها خودروسازان و قطعه‌سازان نتوانسته‌اند از تولیدات خود سود ببرند که حتی تولید همواره با زیان مواجه بوده است.
 عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بسیاری از بازارهای اقتصاد ایران تحت تاثیر تورم و افزایش قیمت‌ها، امکان بالا بردن نرخ محصولات خود را دارند، توضیح داد: در ماه‌های گذشته تجربه بازار مرغ و تخم‌مرغ را دیدیم. آیا می‌توان به آنها اتهام زد که از عمد قیمت‌ها را بالا برده‌اند؟ تولیدکنندگان این بخش‌ها، تحت تاثیر افزایش تورم و فشارهای هزینه‌ای مجبور به بالا بردن قیمت محصولات خود شدند و اگر بناست این روند متوقف شود، باید مسائل کلان اقتصادی بهبود یابد.
نجفی‌منش ادامه داد: همین تجربه را در بسیاری از دیگر بازارها نیز می‌بینیم، اما وقتی نوبت به خودرو می‌رسد، ناگهان صحبت از قیمت‌گذاری دستوری و مصوبات قانونی مطرح می‌شود؛ این سیاست‌ها صنعت خودرو را به شرایط امروز کشانده، شرایطی که خودروسازان از سویی با زیان انباشته و از سوی دیگر با بدهی گسترده به قطعه‌سازان مواجه هستند. وی با اشاره تولید زیان‌ده خودروسازان بیان کرد: برای مثال اگر قیمت تمام شده یک خودرو ۲۰۰ میلیون تومان باشد، شورای رقابت اصرار دارد که این خودرو باید با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان به فروش برسد و این در حالی است که همین محصول در بازار آزاد ۲۵۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.
‌این یعنی ما تولیدکننده را زمین‌گیر کرده‌ایم و فضا را برای رانت باز گذاشته‌ایم. عضو اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم در رابطه با صنعت خودرو باید تصمیمی مهم بگیرد. اگر بناست این صنعت از شرایط فعلی خارج شود، باید قیمت‌گذاری دستوری را متوقف کنند و اگر کار با روال فعلی ادامه یابد نه تنها اوضاع تولیدکنندگان بهتر نخواهد شد که حتی ما هر روز باید از زیان و بدهی بیشتر صحبت کنیم.
 
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari