تیم تحریریه
 اظهارنظرهای مختلف در باب تاثیرگذاری نظر مخالف هیات عالی نظارت مجمع بر آزادسازی واردات خودرو، این طرح را هم اکنون به کلاف پیچیده‌ای تبدیل کرده است.
۲۴ شهریور ماه سال جاری نمایندگان مجلس مصوبه پیشنهادی کمیسیون صنایع برای اصلاح ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو را در صحن علنی بررسی و تصویب کردند. بعد از تصویب، نمایندگان مصوبه یاد شده را برای تایید به شورای نگهبان ارسال کردند.
اعضای شورای نگهبان ۳۱ شهریور ماه ایراداتی به مصوبه مجلس گرفته و بار دیگر آن را به مجلس عودت دادند.
در این ارتباط هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفت: موضوع در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و اعضای شورا نسبت به مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشتند. آن‌طور که سخنگوی شورای نگهبان گفت در بحث واردات بدون انتقال ارز ابهاماتی مطرح شد، چون شقوق مختلفی را در بر می‌گرفت، از مجلس خواسته شد که موضوع دقیق‌تر و شفاف‌تر شود. همچنین به گفته طحان نظیف در یکی از تبصره‌های این ماده تصویب سایر مقررات به وزارت صمت واگذار شده بود؛ این موارد اگر دقیق‌تر مشخص شود، امکان اظهارنظر نسبت به آن بهتر می‌تواند صورت بگیرد.
تا اینجای کار به نظر می‌رسد همان روال معمول در ارتباط با مصوبه اصلاحی ماده ۴ در حال طی شدن است. اما ورود هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص نظام مستقر است بر پیچیدگی‌های این طرح افزوده است.  این مقام مسوول اضافه کرد: هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، طی نامه‌ای مواردی را با عنوان مغایرت با سیاست‌ها اعلام کرده که ما بر اساس مقررات موظفیم این موارد را به مجلس اعلام کنیم؛ این هیات ماده ۴ را مغایر سیاست‌های تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های نظام اداری دانسته بود و حتی نسبت به ماده ۱۰ این مصوبه هم که قبلا ایرادی وجود نداشت، هیات عالی نظارت مجمع آن را مغایر سیاست‌ها دانسته است که این موارد به مجلس اعلام شد.
به گفته سخنگوی شورای نگهبان، هیات عالی نظارت، مغایرت‌های بیشتری را اعلام کرده است بنابراین مصوبه به مجلس برگشت داده شد و اگر این موارد اعم از ابهامات شورای نگهبان و مغایرت‌های هیات عالی نظارت مجمع، در مجلس اصلاح و تصویب شد، مجددا شورای نگهبان مصوبه را بررسی خواهد کرد. پیگیری‌ها از نمایندگان مجلس نشان می‌دهد ورود هیات نظارت بر سیاست‌های کلی نظام دو مسیر را پیش روی مصوبه یاد شده قرار می‌دهد.
برخی از نمایندگان معتقدند هیات یاد شده تنها نظر مشورتی به شورای نگهبان می‌دهد بنابراین نظر اعضای هیات عالی نظارت برای شورای نگهبان الزام آور نیست و چنانچه اعضای شورای نگهبان در ارتباط با توضیحات نمایندگان پیرامون ایرادهای وارد شده به مصوبه یاد شده قانع شوند این امکان وجود دارد تا مصوبه اصلاحی ماده ۴ از پیچ شورای نگهبان نیز عبور کند و تبدیل به قانون شود. اما در مقابل برخی از نمایندگان نیز معتقدند  به دلیل اینکه مجمع مخالفتش را اعلام کرده ، این طرح راه دشواری برای تصویب پیش رو دارد.
لیست قیمت جدید انوع لاستیک ایرانی در بازار تهران در روز سه شنبه 6 مهرماه 1400 منتشر گردید. قیمت های درج شده در جدول زیر برای یک حلقه لاستیک می…
خودروهای وارداتی در بازار ایران با قیمت خیلی بیشتری از ارزش واقعی آنها خرید و فروش می شوند. در بین خودروهای خارجی موجود در کشور بهترین بازار را محصولات کیا…
بازار خودروهای وارداتی با وجود اینکه در رکود عمیقی فرو رفته و تعداد معاملات در آن بسیار پایین آمده است ولی خبری از روند کاهشی قیمت ها در آن نیست….
این روزها بازار در آرامش به سر می برد و از نوسانات قیمتی خبری نیست. قیمت خورو تقریبابه ثبات رسیده است و از هیجانات و التهابات بازار خودرو به شدت…
رئیس شورای رقابت -نهادی که نقش اصلی را در قیمت‌گذاری خودرو و تحولات بازار دارد- با اعلام حمایت از آزادسازی واردات خودرو، این اتفاق را عامل «تولید رقابتی و افزایش…
بازار خودرو در اولین روز از شروع فصل پاییز هیچ تکاپویی را در خود شاهد نبود. نبود مشتری بزرگترین مشکل این روزهای بازار خودرو می باشد و تقریبا متقاضیان خرید…
مردمو بازی ندید اینم یه بازی مافیاییست شما و شورای نگهبان و مجلسیون همه از…
افرین به شورای نگهبان مافیای خودرو سhزی چقدر خوب هوای همو دارند .بیخیال مردم و…
کاش در ایران تولید بشه و قطعات یدکش هم تو بازار باشه
سلام من يك سيلو 81 خريدم واقعا ادم حيرت ميكنه اين ماشين ده ها سال…
از نظر تعداد تولید بیستم شده نه کیفیت. از نظر کیفیت حساب کنن ایران از…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari