wp-header-logo-865.png

این مرسدس مجهز به سیستمی هیبریدی شده بود که متشکل از تک موتور الکتریکی 41 اسب بخاری و یک موتور بنزینی دو سیلندر چهار زمانه بود.
به گزارش خودروتک به نقل از عصر ایران-  پلتفرم دبلیو123 در مجموعه مرسدس بنز نماینده محصولاتی است که در فاصله سال های 1976 تا 1986 روی خط تولید قرار گرفتند.
طی این مدت 2696915 دستگاه مرسدس در کلاس های سدان 4 درب، کوپه، استیت، لیموزین، ال دبلیو بی(فاصله طولانی بین محورها) و … ارائه شدند.
در کشور ما نیز سدان این مرسدس محبوبیت بسیار زیادی بدست آورد و برای سال ها نمادی از یک خودروی فوق العاده باکیفیت و لوکس بود.
نمونه ای از پلتفرم دبلیو123 که در ایران هم موجود بوده است:
مرسدس بنز 280 ایی(دبلیو123) مدل 1982
اما قطعا یکی از فناورانه ترین و خاص ترین نمونه های پلتفرم W123 ، نمونه تجربی بود که در سال 1982 با نام الکترو انتریب معرفی شد. این مرسدس مجهز به سیستمی هیبریدی شده بود که متشکل از تک موتور الکتریکی 41 اسب بخاری و یک موتور بنزینی دو سیلندر چهار زمانه بود.
اما دقیق تر بگوئیم این یک خودروی الکتریکی خالص بود که  موتور بنزینی در واقع به عنوان افزاینده برد حرکتی عمل می کرد. بدین ترتیب که برد حرکتی موتور الکتریکی با مجموعه باتری برابر با  100 کیلومتر بود اما با اضافه شدن بخش بنزینی به چرخه عملکرد خودرو؛ 50 کیلومتر دیگر نیز به برد حرکتی اضافه می شد.
الکترو انتریب
بیشینه سرعت نیز برابر با 80 کیلومتر برساعت محاسبه شد.
انرژی مورد نیاز موتور الکتریکی از بسته باتری نیکل-آهن خنک شونده با آب تامین می شد. مجموعه باتری در یک فضای مخفی که زیر بخش بار استیشن واگن جانمایی شده بود، قرار می گرفت و به تنهایی 600 کیلوگرم وزن داشت. برای شارژ باتری به یک پریز خانگی متعارف(در اروپا) 220 ولت نیاز بود.
مرسدس بنز محبوب خیابان های ایران و نسخه فناورانه متفاوت الکترو انتریب!(+عکس)
این محصول در پاسخ به بحران سوخت سال 1979 طراحی شد اما مهندسان در نهایت موفق شدند که نمونه اولیه را در سال 1982 و 1983 مورد آزمایش قرار دهند.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari