سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات خرید و فروش خودرو » 3 روش استعلام معاینه فنی در سال 1400
برگه استعلام معاینه فنی از جمله مدارک مهمی است که هر فرد باید در لیست مدارک خودرو خود داشته باشد. با توجه به اهمیت پیشگیری و کنترل آلودگی در کلان‌شهرها، بنا به دستور سازمان استاندارد کشور تمامی خودروهای با عمر بیشتر از 4 سال ساخت داخل و خارج از کشور ملزم به دریافت معاینه فنی هستند. از این‌رو هر خودرویی که در خیابان‌ها یا بزرگراه‌های کشور رفت‌وآمد می‌کند، در صورت نداشتن معاینه فنی و مشاهده دوربین‌ راهنمایی و رانندگی، مطابق قانون روزانه 50 هزار تومان جریمه خواهد شد. با توجه به اهمیت موضوع، بررسی اعتبار معاینه فنی یکی از موضوعات قابل‌توجهی است که مالکین خودرو باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند و در اسرع وقت برای دریافت و تمدید آن اقدام کنند.
اگر در مورد مراحل معاینه فنی، هزینه، مدارک موردنیاز یا مراکز معاینه فنی سئوالی دارید، سری به مقاله معاینه فنی خودرو در سال 1400 بزنید تا جواب تمام سوالات خود را درباره معاینه فنی بیابید.
از طرق مختلفی می‌توان برای استعلام گواهی معاینه فنی خودرو اقدام کرد که در ادامه روش‌های فعال مشاهده اعتبار معاینه فنی را به شما معرفی خواهیم کرد.
تمامی مالکان خودرو‌های سبک و سنگین جهت استعلام اینترنتی معاینه فنی خودروهای خود، می‌توانند به سایت سیمفا مراجعه کنند و با استفاده از شماره VIN خودروی‌شان نسبت به وضیعت اعتبار معاینه فنی خودرو خود اطلاعات کسب کنند.
استعلام اینترنتی معاینه فنی
به همین منظور کلیه مالکان محترم لازم است به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران به آدرس https://symfa.ir/ مراجعه و از منو استعلام گواهی نسبت به استعلام معاینه فنی خودرو خود اقدام کنند. با زدن دکمه ورود به سامانه استعلام، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که باید کد VIN خودروی‌تان را در باکس مشخص شده وارد کنید. دقت داشته باشید که 24 ساعت بعد از صدور گواهی معاینه فنی قادر به استعلام معاینه فنی خودرو خود در این سامانه هستید.
استعلام معاینه فنی با کد VIN
پس از وارد کردن شماره VIN خودرو، درصورتی‌که خودرو شما دارای معاینه فنی بوده یا معاینه فنی تمدید شده آن دارای اعتبار باشد، عبارت «گواهی معاینه‌ فنی معتبر است» را به همراه تاریخ اعتبار مشاهده خواهید کرد.
استعلام معاینه فنی - سایت سیمفا
در صورت عدم ثبت معاینه فنی در سامانه، پیغامی مانند «هیچ‌گونه اطلاعاتی از معاینه فنی خودرو در سامانه سیمفا ثبت نشده است» را دریافت خواهید کرد.
همچنین در صورت منقضی شدن اعتبار معاینه فنی خودروی‌تان، در جواب استعلام معاینه فنی، عبارت «گواهی معاینه فنی منقضی شده است» را مشاهده خواهید کرد.
استعلام اعتبار معاینه فنی
برای استعلام پیامکی معاینه فنی، تمامی مالکان خودروهای سبک و سنگین از طریق ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۸ می‌توانند نسبت به استعلام معاینه فنی خودرو خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که پس از ارسال پیامک، در جواب پیامی دریافت خواهید کرد که شما را نسبت به هزینه فعال‌سازی خدمات سرویس ستاد معاینه فنی آگاه می‌کند. در صورت تایید پرداخت هزینه می‌توانید از خدمات این سامانه استفاده کنید.
استعلام پیامکی معاینه فنی
در صورت فعال‌سازی خدمات سامانه استعلام معاینه فنی، تمامی پیام‌های مرتبط با استعلام و اعتبار معاینه فنی به‌صورت خودکار برای شما ارسال می‌شود. از این‌رو مالکانی که در سامانه پیامکی سیمفا ثبت‌نام می‌کنند، قبل از اتمام اعتبار معاینه فنی خودروی‌شان، پیامکی مبنی بر یادآوری زمان انقضا نیز دریافت خواهند کرد. در حال‌حاضر این خدمات تنها برای دارندگان سیم‌کارت‌های همراه اول در دسترس است.
کد دستوری *۲۰۰۸# (ستاره 2008 مربع) یکی دیگر از روش‌هایی است که مالکان خودرو می‌توانند از طریق آن نسبت به استعلام معاینه فنی خودرو خود اقدام کنند. با شماره‌گیری این کد، لیست خدمات شامل استعلام، عضویت، مراکز و راهنما  برای شما نمایش داده می‌شود. برای استفاده از این خدمات برای اولین بار، حتماً باید عضو شوید. برای استعلام معاینه فنی از طریق کد USSD نیز به شماره VIN خودرو نیاز دارید. با ارسال آن از بخش استعلام می‌توانید از اعتبار معاینه فنی خودرو خود آگاه شوید.
معاینه فنی خودرو
همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، خودروهایی با عمر کمتر از 4 سال از داشتن معاینه فنی معاف هستند. با این‌حال با توجه به این‌که خرابی کاتالیست در آزمون‌های معاینه فنی مشخص می‌شود، در صورتی‌که پیش از اتمام دوره چهار ساله و اتمام زمان گارانتی به مراکز معاینه فنی خودرو مراجعه کنید، می‌توانید قبل از تمام شدن دوره ضمانت نسبت به مشکلات کاتالیست آگاهی پیدا کرده و نسبت به تعویض به‌موقع آن اقدام کنید.
بیشتر بخوانید
 

خیر. تنها خودروهایی که سن آنها از 4 سال گذشته باشد، نیازمند معاینه فنی هستند. البته خودروهای دوگانه سوز نیاز به هر دو نوع معاینه فنی بنزینی و معاینه فنی چشمی یا هیدرو استاتیک دارند. 
1. استعلام اینترنتی معاینه فنی با مراجعه به سایت سیمفا 2. استعلام پیامکی معاینه فنی با ارسال عدد 1 به سامانه 2008 3. استعلام معاینه فنی با کد USSD با شماره‌گیری ستاره 2008 مربع.
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari