تیم تحریریه
هنگام خرید یک خودرو، اولین چیزی هر خریداری به آن توجه می کند، میزان کارکرد آن است یعنی اصولا اولین سوالی که از فروشنده می شود، میزان کارکرد کیلومتر شمار است چرا که مسافت پیموده شده  خودرو بر ارزش آن تأثیر می‌گذارد. مسافت پیموده شده نشان می دهد که باید برای خرید خودرو بیشتر هزینه کنیم یا خیر؟
بطور کلی سرویس دوره ای یک خودرو با توجه به میزان کارکرد آن تعریف می شود و در هر سرویس با توجه به مقدار مسافت طی شده یک خودرو نیاز به تعویض بعضی از قطعات می باشد مثل تسمه تایم و صفحه کلاچ. به همین دلیل میزان دقیق کارکرد یک خودرو بسیار مهم می باشد.
این امر باعث می‌شود دستکاری مسافت پیموده شده خودرو برای برخی فروشندگان بسیار وسوسه انگیز باشد، زیرا آن‌ها می‌توانند سود حاصل از کم کار کرد بودن خودرو را به جیب بزنند. برخی از نمایندگی‌های خودرو در کلاهبرداری‌های بازگردانده دستگیر شده اند.
تغییر مسافت پیموده شده در یک خودرو با گذشت زمان آسان‌تر از قبل شده است و این امکان را می‌دهد که چنین کلاهبرداری‌هایی شکوفا شوند. سود فروشنده در فروش این قبیل خودروها به ضرر شما تبدیل می‌شود، زیرا در اتومبیلی گیر کرده اید که آنطور که فکر می‌کردید خوب نیست. بیایید مطمئن شویم که هرگز در چنین شرایطی قرار نمی‌گیرید. در اینجا چند مورد وجود دارد که با توجه به آنهاذمی توانید از قربانی شدن برگشت دور سنج جلوگیری کنید.
2.jpg
بازگرداندن کیلومتر شمار چیست؟
مانند هر قسمت دیگر خودرو، مسافت پیموده شده شما نیز می‌تواند دستکاری شود. کلاهبرداران از زمان اختراع اتومبیل‌های بنزینی عصر جدید این موضوع را درنظر داشته اند. قبل از اینکه صفحه پشت آمپر کیلومتر شمار‌ها اتوماتیک شوند، می‌توانستند آن‌ها را به صورت دستی عقب انداخت یا تنظیم مجدد کرد. کیلومترشمار‌ها در حال حاضر دیجیتالی هستند و کیلومتر شمارهای دستی‌ در خودروها کمتر دیده می‌شوند. این امر مانع از دستکاری کلاهبرداران در مسافت پیموده شده واقعی خودرو قبل از فروش آن نشده است. کیلومتر شمار‌های دیجیتالی خودرو را نیز می‌توان با تغییر برد اتومبیل و ویرایش صفحه مسافت پیموده شده برای خواندن هر عددی که وارد می‌کنید “عقب” برد یا کم کرد.
برخلاف برخی نظرها، عدد شمار دیجیتالی کیلومتر خودرو شما با دستکاری وسایل کامپیوتری می‌تواند به عقب برگردد. کاهش یا تغییر مسیر مسافت پیموده شده واقعی خودرو می‌تواند باعث شود خودرو طوری به نظر برسد که انگار کمتر از آنچه استفاده شده است رانده شده است و ارزش پولی آن را افزایش خواهد داشت. چگونه می‌توان کیلومتر شمار را تنظیم کرد؟
معمولاً فرض بر این بود که با نصب کیلومتر شمار مدرن، روند برگشت کیلومتر شمار رو به کاهش است. در واقع اوایلی که آپرهای دیجیتالی رواج پیدا کردند اینطور بود ولی با گذشت زمان راهکارهای مختلفی برای این تخلف نیز پیدا شد، دستکاری کیلومتر شمار دیجیتال در مقایسه با دستگاه‌های مکانیکی قدیمی آسان‌تر شد زیرا با کامپیوتر و نرم افزارها اینکار انجام می گیرد.
 با استفاده از دستگاهی که به پورت کامپیوتر ماشین وصل می‌شود، افراد می‌توانند مسافت پیموده شده را طوری تغییر دهند تا آنچه را که می‌خواهند نشان دهند. 
برای تغییر کیلومترشمار‌های آنالوگ به تجهیزات خاصی نیاز نیست، اما برای تغییر آن، دانش مکانیکی لازم است، زیرا کیلومترشمار باید جدا شود، صفحه جدا شود و صفحه‌ها به صورت دستی تغییر کند.
اگر بخواهیم واقع بین باشیم مشخص کردن کارکرد واقعی خودرویی که دستکاری شده است خیلی مشکل می باشد ولی با توجه به ظاهر و عملکرد موتور و گیربکس و موارد دیگری می توان حدود واقعی و یا غیر واقعی بودن کارکرد یک خودرو را تشخیص داد. استفاده از دستگاه دیاک و نرم افزار های مخصوص در این زمینه توصیه می شود.
در دورانی که ورود خودروهای خارجی به کشور ممنوع می باشد و خودروسازان داخلی سالها می باشد که به دنبال معرفی و عرضه محصول جدیدی در سبد خودروهای خود هستند…
 بسیاری از افرادی که علاقه به خودرو دارند، با دیدن خراشی بر روی آن آزرده خاطر می شوند؛ منظورم این است که هرکسی که ماشین خود را دوست دارد نمی‌تواند…
نشستن پشت فرمان خودرو ممکن است یک اتفاق معمولی به نظر برسد، اما به احتمال زیاد خطرناک‌ترین کاری است که می‌توانید در تمام طول روز انجام دهید و  بسته به…
در تابستان بسیار پیش می آید زمانی که قصد داریم میزان آب رادیاتور خودرو را چک کنیم، متوجه شویم آب زیادی از آن کم شده که اصولا این مشکل به…
برای بسیاری از رانندگان پیش آمده که حین رانندگی متوجه افزایش مصرف بیش از حد سوخت خودرو شوند؛ مشکلی که با توجه به هزینه بالای بنزین، نه تنها اهمیت بیشتری…
لنت‌ ترمز خودرو از مهم‌ترین قطعات در هر خودرو به‌شمار می‌رود و اصولا مهار و کاهش سرعت خودرو بدون وجود سیستم ترمز و لنت‌ها غیرممکن است. طی سال‌های گذشته بیش‌تر…
سلام.خسته نباشید.لطفا به درخواستم پاسخ بدید.بارها و بارها با نامه مکتوب شده برای اداره پیگیری…
مردمو بازی ندید اینم یه بازی مافیاییست شما و شورای نگهبان و مجلسیون همه از…
افرین به شورای نگهبان مافیای خودرو سhزی چقدر خوب هوای همو دارند .بیخیال مردم و…
کاش در ایران تولید بشه و قطعات یدکش هم تو بازار باشه
سلام من يك سيلو 81 خريدم واقعا ادم حيرت ميكنه اين ماشين ده ها سال…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari