به تازگی، زیرشاخه برقی ساز جیلی تحت عنوان جیامتری شاسی بلند کامپکت جدیدی را آماده ورود به بازار کرده که جیامتری EX3 نام دارد و قیمت این خودرو تنها ۹٫۲۰۰ دلار است.
نشان جیامتری (Geometry) که در چین با نام جیهه شناخته می شود با هدف تولید خودروهای تمام برقی توسط جیلی در سال ۲۰۱۹ تأسیس شد. در زمان معرفی این نشان اعلام شد که برنامه جیلی تولید ۱۰ خودروی برقی متفاوت تحت این نشان تا سال ۲۰۲۵ است و حالا یکی از این خودروها با نام جیامتری EX3 معرفی شده است که در سگمنت کراس اوورهای B قرار می گیرد و پیش فروش این خودرو با قیمت ۹٫۲۰۰ دلار در چین آغاز شده است که با این قیمت، جیامتری EX3 تبدیل به یکی از برقی های به صرفه و باکیفیت در بازار چین می شود.
طراحی جیلی جیامتری EX3 سبک متداول شاسی بلندهای معمول بازار را دارد و طراحی عجیبی در این خودرو نمی بینیم. چراغ های جلو بسیار شبیه به پژو ۳۰۸ طراحی شده اند و طراحی برجسته در گلگیرها را داریم که باعث می شود جیامتری EX3 پهن تر به نظر برسد. جلوپنجره بسته با خطوط عمودی همرنگ بدنه طراحی شده و نشان جیامتری در وسط آن قرار گرفته است. در بالا چراغ ها و جلوپنجره نواری سبزرنگ را می بینیم که همین نوار در قسمت باربند هم دیده می شود که نشان از تمام برقی بودن این خودرو دارد. جیلی جیامتری EX3، ۴۰۰۵ میلی متر طول، ۱۷۶۰ میلی متر عرض و ۱۵۷۵ میلی متر ارتفاع دارد و فاصله محوری در این کراس اوور کامپکت به ۲۴۸۰ میلی متر می رسد.
جیامتری با وجود این که با یک کراس اوور کامپکت و البته پایه طرف هستیم، اما درون کابین فضای قابل قبولی را خواهیم داشت. در کابین جیامتری EX3 پنج نفر به راحتی قرار می گیرند و فضای بار این خودرو ۵۰۰ لیتر است که با خواباندن ردیف دوم صندلی ها، این فضا به ۱۰۵۰ لیتر افزایش می یابد. صفحه نمایش ۱۰٫۲۵ اینچی جلوآمپر دیجیتال را تشکیل می دهد و یک صفحه نمایش ۸ اینچی سیستم اطلاعات و سرگرمی را در دسترس قرار می دهد. این سیستم آخرین نسخه از سیستم های جیلی موسوم به G لینک را پشتیبانی می کند و قابلیت های فرمان صوتی و اتصال وای فای را دارد.
با توجه به قیمت پایینی که در این خودرو می بینیم نمی توان انتظار امکانات ایمنی عجیبی در این خودرو داشت. در جیامتری EX3 به عنوان یک کراس اوور پایه و اقتصادی دو کیسه هوا، سنسور و دوربین عقب، سنسور اندازه گیری فشار باد تایر (TPMS) و سیستم ABS و EBD را داریم. همچنین جیامتری اعلام کرده در این خودرو از میله های فولادی برای تحکیم بدنه و شاسی استفاده شده است تا ایمنی قابل قبولی را در این خودرو داشته باشیم.
جیلی جیامتری EX3 مجهز به تک موتور برقی می شود که توان تولید نهایت قدرت ۹۴ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۸۰ نیوتن متر را دارد. گرچه این اعداد روی کاغذ چندان جذاب نیست، اما یادتان باشد با یک خودروی اقتصادی و پایه طرف هستیم و نباید انتظار بیش تری از این خودرو داشت. تأمین انرژی پیشرانه برقی از طریق پک باتری ۳۷٫۲۳ کیلووات ساعتی انجام می شود که با هر بار شارژ کامل آن می توان مسافت ۳۲۲ کیلومتر (براساس استاندارد NEDC) را پیمود. شارژ سریع صفر تا ۸۰ درصد در ۳۰ دقیقه انجام می شود و مسافت ۲۵۰ کیلومتر را می توان با این میزان شارژ پیمود.
جیلی جیامتری EX3 ابتدا در چین و در ۲۰ شهر این کشور عرضه می شود و پش از آن به دیگر بازارهای هدف خواهد آمد. پیش‌بینی می شود با توجه به قیمت پایین این محصول، فروش بالایی از این خودرو در چین و بازارهای دیگر شاهد باشیم.
محمدرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخار
جیلی جیامتری EX3 مجهز به تک موتور برقی می شود که توان تولید نهایت قدرت ۹۴ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۸۰ نیوتن متر را دارد. تأمین انرژی پیشرانه برقی از طریق پک باتری ۳۷٫۲۳ کیلووات ساعتی انجام می شود که با هر بار شارژ کامل آن می توان مسافت ۳۲۲ کیلومتر (براساس استاندارد NEDC) را پیمود.
با توجه به قیمت پایینی که در این خودرو می بینیم نمی توان انتظار امکانات ایمنی عجیبی در این خودرو داشت. در جیامتری EX3 به عنوان یک کراس اوور پایه و اقتصادی دو کیسه هوا، سنسور و دوربین عقب، سنسور اندازه گیری فشار باد تایر (TPMS) و سیستم ABS و EBD را داریم.


در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]

source

توسط autokhabari