به تازگی، کمپانی تازه تأسیس فارنوا یک ابرخودروی تولید محدود و بسیار قدرتمند را با نام فرنوا اتلو معرفی کرده است. در این مقاله مشخصات این هایپرکار چینی را بررسی می کنیم.
ابرخودروی فارنوا اتلو (Farnova Othello) در قالب پرتوتایپ یا نمونه اولیه معرفی شده است، اما بسیار نزدیک به نسخه نهایی خواهد بود و ممکن است تغییراتی محدود را داشته باشد. براساس ادعای کمپانی، این خودرو ۱۸۱۰ اسب بخار قدرت خواهد داشت و تولید آن به ۲۰۰ دستگاه در چین محدود می شود. جالب است بدانید کمپانی چینی فارنوا در سال ۲۰۱۹ تأسیس شده است و تنها دو سال از عمر این کمپانی دانش بنیان می گذرد و از این پس، به عنوان یک ابرخودروساز برقی بیش تر از فارنوا خواهیم شنید. با وجود این که، فارنوا اتلو قدرت بسیار بالایی دارد و تولید محدودی هم برای آن در نظر گرفته شده، اما قیمت این خودرو در چین تنها ۱٫۸۶ میلیون یوان است، با تبدیل ارزی به رقم ۲۸۷٫۵۷۸ دلار می رسیم که نسبت به یک هایپرکار عددی کم است. برای مقایسه کافی‌ست در نظر داشته باشید قیمت ابرخودروی ریماک با قدرتی تقریباً مشابه ۲٫۴ میلیون دلار است.
فارنوا اتلو بر مبنای شاسی Qiantu K50 پس از توافق با این کمپانی ساخته شده است، اما علیرغم شاسی یکسان، در دو خودرو طراحی و عملکردی متفاوت را می بینیم. فارنوا اتلو به دو پیشرانه الکتریکی مجهز است که در مجموع، نهایت قدرت ۱۸۱۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۲۰۰۰ نیوتن متر را تولید می کنند. این قدرت و گشتاور بالا باعث می شود فارنوا اتلو در ۱٫۸ ثانیه شتابگیری صفر تا صد را انجام دهد و در ۸٫۵ ثانیه به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. همچنین نهایت سرعت ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت را در این ابرخودروی چینی تجربه خواهید کرد. تأمین انرژی پیشرانه های برقی از طریق پک باتری با توان ۷۵ کیلووات ساعتی انجام می شود و کمپانی ادعا می کند با هر بار شارژ کامل این خودرو می توان مسافت ۶۰۰ کیلومتر را پیمود که البته با توجه به ظرفیت باتری، این عدد بسیار خوش‌بینانه است و احتمالاً براساس استاندارد NEDC در نظر گرفته شده است.
در تصاویری که از نمونه اولیه فارنوا اتلو منتشر شده است خطوط شکسته را می بینیم و طراحی با الهام از سوپر اسپرت های متداول بازار و البته با اضافه کردن المان های مدرن صورت گرفته است. درهای بازشونده به سمت بالا و بدنه فوق آیرودینامیک از خصوصیات برجسته بدنه فارنوا اتلو هستند که البته باید دید در نسخه نهایی تا چه حد همین خطوط شکسته حفظ می شوند. این ابرخودروی برقی ۴۶۷۰ میلی متر طول، ۲۰۸۰ میلی متر عرض و ۱۱۴۵ میلی متر ارتفاع دارد و وزن آن ۱۳۵۰ کیلوگرم است.
قرار است تولید ابرخودروی فارنوا اتلو در سال آینده آغاز شود و عرضه آن در سال ۲۰۲۳ انجام خواهد شد. کمپانی فارنوا علاوه بر تولید این ابرخودرو برنامه تولید اتوبوس های مدرن و برقی را هم پیش می برد. طراحی این اتوبوس توسط طراح ارشد سابق لامبورگینی انجام خواهد شد که به تازگی به تیم فارنوا پیوسته است و بعد از اتوبوس آن ها برنامه دارند تا خودروهایی در کلاس های سدان، شاسی بلند و کراس اوور را روانه بازار کنند.
فارنوا یکی از چندین کمپانی چینی است که با تمرکز جدی بر خودروهای برقی پیش می رود، اما باید دید در نهایت این نشان می تواند موفقیتی جدی در تولید و عرضه خودروهای برقی داشته باشد یا نه.
محمدرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخار
فارنوا اتلو به دو پیشرانه الکتریکی مجهز است که در مجموع، نهایت قدرت ۱۸۱۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۲۰۰۰ نیوتن متر را تولید می کنند.
قدرت و گشتاور بالا باعث می شود فارنوا اتلو در ۱٫۸ ثانیه شتابگیری صفر تا صد را انجام دهد و در ۸٫۵ ثانیه به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. همچنین نهایت سرعت ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت را در این ابرخودروی چینی تجربه خواهید کرد.
قیمت این خودرو در چین تنها ۱٫۸۶ میلیون یوان است، با تبدیل ارزی به رقم ۲۸۷٫۵۷۸ دلار می رسیم که نسبت به یک هایپرکار عددی کم است و تنها ۲۰۰ دستگاه از این خودرو ساخته خواهد شد.


در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]

source

توسط autokhabari