رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک با اعلام این خبر گفت: لاستیک خودروهای خارجی به دلیل افزایش قیمت ارز بین ۲۰ تا ۲۵ درصد گران شد و این لاستیک‌ها از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی وارد ایران می‌شود.
به گزارش خودروتک به نقل از تجارت نیوز؛ سال گذشته لاستیک از سبد ارز دولتی خارج شد. تولیدکنندگان گفته بودند با افزایش 50 درصدی قیمت لاستیک، قیمت‌ها در بازار تحت نظارت سازمان حمایت است. در بازار اما قیمت لاستیک متفاوت است. به خصوص قیمت لاستیک‌های خودروهای خارجی! اخیرا لاستیک خودروهای وارداتی قیمت عجیبی پیدا کرده‌.
قیمت برخی از این لاستیک‌ها از دو میلیون تومان شروع می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد فروشگاه‌های آنلاین برخی لاستیک‌ها را با قیمت شش میلیون و 850 هزار تومان تا 11 میلیون و 400 هزار تومان می‌فروشند.
قیمت لاستیک خودروهای داخلی همچون پراید هم حدود 820 هزار تومان است. همچنین لاستیک پژو 405 هم با قیمت یک میلیون و 50 هزار تومان فروخته شده است.

برخی فروشندگان می‌گویند ضعیف شدن وضعیت معیشت مردم و افزایش قیمت‌ها باعث شده تقاضای مردم به سمت لاستیک‌های دست دوم پیش رود! همین افزایش تقاضا تقلب را در بازار لاستیک ایجاد کرده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک با اشاره به وضعیت بازار گفت: قیمت لاستیک‌ خودروهای ایرانی براساس مصوبه دولت است و کسی حق گران فروشی ندارد اما لاستیک خودروهای سنگین و خارجی در بازار کمتر است. همین مساله لاستیک‌های خارجی را گران کرده است.
داوود سعادتی‌نژاد توضیح داد: البته لاستیک در انبار گمرکات فراوان است اما علت عدم ترخیص آن مشخص نیست. ممکن است یکی از دلایل عدم ترخیص این کالاها محاسبه هزینه‌های گمرکی باشد.
او درباره تعویض لاستیک‌های قدیمی گفت: قیمت لاستیک‌های ایرانی مقرون به صرفه است و از این‌رو مردم برای تعویض این لاستیک‌ها مشکلی ندارد اما قیمت لاستیک‌های خارجی بالاست که البته برای این لاستیک‌ها هم گارانتی وجود دارد.
سعادتی‌نژاد اظهار کرد: بازار لاستیک خودروهای ایرانی رونق دارد، چرا که این لاستیک‌ها افزایش قیمت چشمگیری نداشته‌اند اما در حوزه خودروهای سنگین به دلیل نبود مواد اولیه تولید کاهش پیدا کرده است و همچنین 75 درصد این لاستیک‌ها از کشورهای دیگر تامین می‌شود.
چندی پیش خبر فروش لاستیک در بورس کالا زمزمه می‌شد. مصطفی تنها، سخنگو انجمن صنعت تایر به باشگاه خبرنگاران گفته بود: «به تازگی برای شفاف سازی قیمت تایر، طرح عرضه لاستیک در بورس‌کالا را مطرح کرده‌اند و درحال‌ حاضر یکی از شرکت‌ها اقدام به عرضه لاستیک در بورس کرده است که اگر نتیجه دهد این روند را برای سایر شرکت‌ها ادامه خواهیم داد.»
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari