سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات فنی و آموزشی » بهترین لاستیک ایرانی؛ بررسی و مقایسه جامع برندهای ایرانی لاستیک
این روزها با افزایش قیمت لاستیک‌های خارجی، عده زیادی از مالکان خودروها به خرید لاستیک ایرانی روی آورده‌اند و در همین زمان پرسش‌های مختلفی ذهن مالکان را درگیر می‌کند، برای مثال بهترین برند لاستیک ایرانی چیست یا پرفروش‌ ترین لاستیک ایرانی کدام است؟ در این نوشتار نیز به بررسی موضوع پربازدید این روزها، یعنی بهترین لاستیک ایرانی خواهیم پرداخت، پس اگر قصد تعویض لاستیک‌های اتومبیل خود را دارید در ادامه با ما همراه باشید.
پرفروش ترین تولید لاستیک از چه زمانی در ایران آغاز شد؟
تایر یا لاستیک یکی از لوازم مصرفی خودرو است که به طور مرتب نیاز به تعویض دارد. تایرها همانند بسیاری دیگر از قطعات خودرو، دوره تکامل طولانی را طی کرده‌اند تا در نهایت به شکل امروزی تبدیل شده‌اند. تولید لاستیک در ایران سال‌ها پس از ورود اولین خودرو در میانه‌های دهه 1340 خورشیدی آغاز شد و از آن زمان تاکنون، شرکت‌های بزرگ و کوچک مختلفی به جرگه تولیدکنندگان لاستیک در ایران پیوسته‌اند.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.
همان‌طور که در قسمت قبل اشاره شد، برندهای ایرانی مختلفی در حوزه تولید لاستیک فعال هستند، اما در این بین دو برند بارز و کویر تایر نام خود را با کیفیت در اذهان مشتریان ایرانی ماندگار کرده‌اند. البته تولیدات این دو برند نسبت به سایر محصولات ایرانی قیمت بالاتری دارند و برای خرید آن‌ها به بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت.
بهترین برندهای لاستیک ایرانی را می‌شناسید؟
شرکت تولید لاستیک بارز فعالیت خود را از دهه 1360 با نام صنایع لاستیک سیرجان آغاز کرد و در دهه 1380 و پس از چند تغییر، بارز نام گرفت. شرکت بارز برای چند سال پیاپی به عنوان پرفروش ترین لاستیک ایرانی دست یافت و همچنان یکی از برندهای مطرح در بازار تایر کشور است. تولیدات بارز شامل انواع تایر خودروهای سبک و سنگین می‌شوند. خط تولید بارز براساس فناوری کنتیننتال آلمان بنیان نهاده شد و همین مساله سبب شده تا مشتریان این برند با مفهوم کیفیت بشناسند.
دیگر تولیدکننده تایر ایرانی که طی سالیان اخیر به عنوان بهترین برند لاستیک ایرانی نزد اهالی بازار شهرت دارد، شرکت کویر تایر است. این شرکت فعالیت خود را از اواخر دهه 70 خورشیدی در بیرجند آغاز کرد و به مرور بین اهالی بازار شهرت یافت. تولیدات کویر تایر از نظر قیمت هم‌سطح محصولات بارز هستند و طی چند سال اخیر به شدت نظر مثبت مالکان خودروها را به سمت خود جلب کرده‌اند.
بزرگترین نقطه قوت دو برند بارز و کویر تایر که موجب شده آن‌ها در لیست بهترین برند لاستیک ایرانی قرار گیرند و فروش مناسبی داشته باشند، تولید تایرهای مختلف براساس یک رینگ است. با توجه به این‌که اکثر تولیدات خودروسازان را محصولات متعلق به سال‌ها پیش تشکیل می‌دهند، استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر موجب افزایش چسبندگی و بهبود هندلینگ آن‌ها می‌شود. تایرهای پهن‌تر نسبت به لاستیک‌های استاندارد خودروهای ایرانی اندکی گران‌تر هستند، اما هر دو شرکت کویر تایر و بارز این نوع از لاستیک را در سبد محصولات خود ارائه کرده‌اند.

لزوما نمی‌توان عنوان بهترین برند لاستیک ایرانی را تنها به تولیدکنندگان باکیفیت ارائه داد، چرا که در شرایط فعلی بازار برندهای خوش‌قیمت نیز در رده پرفروش‌ ترین لاستیک ایرانی قرار می‌گیرند. دو برند ایران تایر و یزد تایر در این زمینه شاخص هستند، چرا که محصولاتی خوش‌قیمت را روانه بازار می‌کنند.
پرفروش ترین لاستیک های ایرانی را بشناسید
برای رانندگان فعال در سرویس حمل و نقل عمومی یا رانندگان فعال در سامانه‌های تاکسی آنلاین، وجود تایرهای خوش‌قیمت و بادوام اهمیت دارد. این گروه از مصرف‌کنندگان به دلیل آن‌که ناچار به تعویض لاستیک‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه هستند، اهمیت زیادی برای قیمت لاستیک قائل‌اند و به دنبال تایرهای خوش‌قیمت و البته بادوام می‌گردند.
ایران تایر یکی از تولیدکنندگان قدیمی لاستیک در ایران است که فعالیت خود را از دهه 1340 آغاز کرده است. حجم تولیدات این شرکت به نسبت بالا است، اما قیمت مقرون‌به‌صرفه آن‌ها در مقایسه با برندهایی نظیر بارز و کویر تایر، سبب شده تا محصولات این شرکت را در لیست پرفروش ترین لاستیک ایرانی مشاهده کنیم. اکثر محصولات ایران تایر را لاستیک‌های سایز 13 الی 16 تشکیل می‌دهند که سایز مرسوم لاستیک در بین خودروهای داخلی است.
مجتمع صنایع لاستیک یزد که با نام تجاری یزد تایر شناخته می‌شود، یکی دیگر از تولیدکنندگان لاستیک در ایران است که فعالیت خود را از دهه 1370 آغاز کرد. محصولات یزد تایر تناسب معقولی میان قیمت و کیفیت برقرار کرده‌اند و همانند ایران تایر، اکثر آن‌ها مناسب استفاده در خودروهای داخلی هستند.
علاوه بر چهار برند تولیدکننده لاستیک در ایران که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، دو برند دیگر نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند که روزگاری به عنوان بهترین برند لاستیک ایرانی شناخته می‌شدند.
صنایع آرتاویل تایر که با برند لاستیک گلدستون نزد مشتریان ایرانی شناخته شده‌است، یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ تایر در ایران است که این روزها محصولاتش را در خودروهای تحویلی ایران خودرو و سایپا می‌بینیم. این شرکت طی سال‌های اخیر به شدت محبوب مشتریان بوده است اما فشار رقبای جدیدی همچون بارز و کویر تایر، سبب شده تا این برند درخشش گذشته را نداشته باشد.
خوش قیمت ترین لاستیک های بازار ایران کدامند؟
دیگر برند تولیدکننده تایر در ایران، لاستیک پیروزی است که یکی از برندهای قدیمی این حوزه محسوب می‌شود. لاستیک پیروزی در گذشته‌های دور برندی محبوب و پرفروش بود، اما امروزه حضور چشم‌گیری در بازار ندارد و به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان نیز نام لاستیک پیروزی را به فراموشی سپرده‌اند.

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، بازار لاستیک ایران این روزها در شرایط خوبی به سر نمی‌برد. محدودیت واردات لاستیک‌های خارجی سبب شده‌است تا قیمت تایر از برندهای شناخته شده با افزایشی چندبرابری مواجه شود و انبوهی از تایرهای چینی نیز به بازار ایران هجوم بیاورند. در چنین شرایطی نیز برخی تایرهای ایرانی با مشکل کاهش کیفیت مواجه شده‌اند که این مساله در کنار افزایش قیمت آن‌ها، شرایط را برای مشتریان سخت‌تر کرده است.
پاسخ این سوال قطعا خیر است. فرآیندهای تولید در کارخانه‌های تایر ایرانی در مقایسه با رقبای خارجی چندان به روز نیستند و در نهایت می‌توان تایرهای ایرانی را با لاستیک‌های اقتصادی چینی مقایسه کرد. اعمال تحریم‌های اقتصادی طی چند سال اخیر و کمبود مواد اولیه تولید تایر نیز سبب شده تا لاستیک‌های ایرانی با افت شدید کیفیت مواجه شوند. با این حال اختلاف قیمت قابل توجه بین تایرهای ایرانی و تایرهای خارجی، خرید آن‌ها را برای مشتری ایرانی توجیه پذیر جلوه می دهد.
همزمان با آغاز بحران تایر و افزایش قیمت لاستیک در بازار ایران، سامانه‌ای برای ثبت نام متقاضیان لاستیک راه‌اندازی شد تا انواع تایر را با نرخ دولتی و ارزان‌تر از بازار در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. با این وجود چند نکته در مورد لاستیک‌های نرخ دولتی در بازار ایران مطرح هستند.
نخست آن‌که این تایرها از برندهای ارزان‌قیمت انتخاب شده‌اند و بنابراین کیفیت آن‌ها در حد و اندازه وجه پرداختی است. اگر مالک یک خودرو عمومی هستید یا در ناوگان تاکسی‌های آنلاین فعالیت می‌کنید و بودجه شما برای تعویض لاستیک محدود است، استفاده از این تایرها برای شما به صرفه خواهد بود. در غیر این‌صورت بهتر است تا قید خرید و استفاده از تایرهای نرخ دولتی را بزنید چرا که حادثه‌های مختلفی بر اثر کیفیت نازل تایرهای سهمیه‌ای گزارش شده است و استفاده از آن‌ها چندان معقول نخواهد بود.
اکثر خودروهای تولیدی در ایران از پلتفرم و فناوری متعلق به دهه 1980 یا 1990 میلادی بهره می‌برند. در این‌گونه خودروها استفاده از تایرهای پهن‌تر و بزرگتر فواید زیادی از جمله نرمی سواری و بهبود فرمان‌پذیری به همراه دارد. به همین دلیل اگر در موقعیتی قرار گرفتید که یک سوی آن تایر خارجی سایز استاندارد و سوی دیگر تایر ایرانی سایز پهن‌تر قرار دارد، تردیدی به دل راه ندهید و تایر ایرانی پهن‌تر را برای مصرف انتخاب کنید.
بیشتر بخوانید
اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari