مجتبی گلیج (زادهٔ ۳ بهمن ۱۳۷۴ در تنکابن، مازندران) کشتی‌گیر آزادکار و عضو تیم ملی ایران است.وی برندهٔ مدال طلای مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۰ و مدال نقرهٔ مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۱۸ در وزن ۹۷ کیلوگرم شده‌است.
بیوگرافی مجتبی گلیچ همسر مجتبی گلیچ اینستاگرام مجتبی گلیچ بیوگرافی ورزشکاران بیوگرافی قهرمانان گفتگو با قهرمانان ورزشی قهرمانان ورزشی بهترین کشتی گیران ایران مدالهای مجتبی گلیچ
فعالیت حرفه‌ای ورزشی
بازی‌های داخل سالن آسیا ۲۰۱۷
گلیج در رقابت‌های وزن ۹۷ کیلوگرم بازی‌های آسیایی داخل سالن و هنرهای رزمی ۲۰۱۷ در عشق‌آباد، ترکمنستان در دور نخست ۸ بر یک چائوکیانگ یانگ از چین را برد و سپس با نتیجهٔ ۴ بر یک نوراحمد احمدی از افغانستان را از پیش رو برداشت و راهی دور نیمه‌نهایی شد. گلیج در این مرحله با امتیاز فنی عالی (۱۴ بر ۳) از سد یوسوف ملیجایف از ترکمنستان گذشت و راهی دیدار پایانی شد و رستم اسکندری را ۱۰–۰ شکست داد و موفق به کسب مدال طلا شد.
قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۷
گلیج در نخستین دورهٔ رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان که در آرتگو آرنا، بیدگوشچ، لهستان برگزار شد توانست گئورگی نوگایف از اسلواکی، کاراس از رومانی و رسول ماگموداف از روسیه را شکست دهد و به دور نیمه‌نهایی برسد. گلیج در نیمه‌نهایی ۸ بر ۴ مورازی مچیدلیدزه از اوکراین را از پیش رو برداشت و در رقابت پایانی نیز دزیانیس خرامیانکوف از کشور بلاروس را با امتیاز فنی عالی (۱۰ بر صفر) شکست داد و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.
قهرمانی آسیا ۲۰۱۸
مجتبی گلیج در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ در بیشکک، قرقیزستان در دور نخست استراحت کرد و در دور دوم مقابل مامد ابراگیم‌اف از قزاقستان با نتیجهٔ ۴ بر صفر پیروز شد و در سومین رقابت خود توانست کیم جائه-گانگ از کره جنوبی را با امتیاز فنی عالی (۱۱–۰) مغلوب کند و به رقابت پایانی راه پیدا کند. گلیج در دیدار نهایی برابر ماگومد ابراگیموف دارندهٔ مدال برنز المپیک ۲۰۱۶ با حساب ۵ بر ۳ شکست خورد و به نشان نقره رسید.
قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۸
گلیج در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸ در مسابقات قهرمانی جهان که در بوداپست به انجام رسید با امتیاز فنی عالی (۱۰–۰) برابر اصلان‌بک آلبروف از جمهوری آذربایجان و دارندهٔ مدال برنز جهان مغلوب شد. آلبروف نیز در رقابت یک‌چهارم نهایی مقابل الیزبار اودیکادزه از گرجستان با نتیجهٔ ۴ بر ۳ مغلوب شد و با باخت او گلیج نیز از دور مسابقات حذف شد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹
گلیج در سال ۲۰۱۹ برای دومین بار در وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت‌های زیر ۲۳ سال جهان شرکت کرد و این بار هم قهرمان مسابقات شد. وی در این تورنمنت ابتدا ۱۱ بر صفر لوکاس کراساسکاس از لیتوانی را شکست داد و سپس برابر گی وی ماتچاراشویلی از گرجستان با امتیاز ۸ بر ۶ پیروز شد و به جمع چهار نفر برتر راه یافت. گلیج در این مرحله با نتیجهٔ ۸ بر ۲ از سد دزیانیس خرامیانکوف از بلاروس گذشت و در دیدار نهایی نیز شامیل موسی‌اف از روسیه را ۸ بر ۲ مغلوب کرد و همانند سال ۲۰۱۷ به مدال طلای رقابت‌ها دست یافت.
قهرمانی آسیا ۲۰۲۰
در مسابقات ۲۰۲۰ آسیا گلیج در دور نخست با نتیجهٔ ۱۱ بر صفر اولزیسایخان باسانتسوجت از مغولستان را مغلوب کرد و سپس مقابل علیشیر یرگالی از قزاقستان با نتیجهٔ ۶ بر ۴ پیروز شد و به جمع چهار نفر برتر راه یافت. گلیج در این مرحله با نتیجهٔ ۱۲ بر ۲ ماگومد موسی‌اف از قرقیزستان را مغلوب کرد و به دیدار پایانی راه یافت و در این دیدار توانست با امتیاز فنی عالی (۱۰–۰) ساتیوارت کادیان از هند را شکست دهد و برای نخستین بار قهرمان آسیا لقب بگیرد.
بیوگرافی مجتبی گلیچ همسر مجتبی گلیچ اینستاگرام مجتبی گلیچ بیوگرافی ورزشکاران بیوگرافی قهرمانان گفتگو با قهرمانان ورزشی قهرمانان ورزشی بهترین کشتی گیران ایران مدالهای مجتبی گلیچ
مدال برنز مسابقات اسلو نروژ ۲۰۲۱
در ادامه رقابت های وزن پایانی کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۱ در اسلو پایتخت نروژ، مجتبی گلیج نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم ایران و دارنده ۲ مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان، آخرین نماینده کشتی آزاد ایران در این رقابت ها بود که برای کسب مدال برنز برابر باتزول اولزیسایخان از مغولستان به روی تشک رفت و در پایان مقابل حریف نه چندان مطرح خود پیش از سوت پایان مبارزه با نتیجه عالی ۱۰ بر صفر به برتری رسید و مدال برنز جهان را از آن خود کرد.
در دیدار نیمه نهایی مقابل کایل اسنایدر دارنده مدال های طلای جهان و المپیک از آمریکا به روی تشک رفت و در حالیکه در این مبارزه سخت و دشوار تا ۳ ثانیه مانده به پایان ۲ بر یک پیش بود، روی حمله خودش در خاک اسنایدر نشست و ۲ امتیاز از دست داد تا با نتیجه ۳ بر ۲ شکست بخورد و کشتی برده را با اشتباه خودش واگذار کند.
گلیج پیش از این در دور مقدماتی وزن ۹۷ کیلوگرم که روز گذشته(دوشنبه) برگزار شد، در دور نخست به مقابل الیزبار اودیکادزه دارنده مدال برنز جهان از گرجستان ۴ بر صفر به برتری رسید. وی سپس برابر رادو لیفتر از مولداوی ۱۰ بر صفر پیروز شد و در سومین مبارزه نیز با شکست ۶ بر یک الیشر یرگالی از قزاقستان راهی نیمه نهایی شد اما در این مرحله برابر کایل اسنایدر دارنده مدال های طلای جهان و المپیک از آمریکا در حالیکه تا ۳ ثانیه مانده به پایان پیش بود، با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند.source

توسط autokhabari