دو سال پیش که اتومبیل مفهومی تاتا H2X معرفی و به بازار عرضه شد، جمع و جورترین کراس‌اوور تولید شده در این خودروساز هندی بود که به هیج‌وجه اتومبیل ساده و ارزانی به حساب نمی‌آمد. بعد از شکست مدل نانو و عدم استقبال از آن، تاتا سعی کرده مدل جدید خود را در سگمنت خودروهایی همچون ماروتی ایگنیس، نیسان مگنایت و رنو کیجر عرضه کند تا بتواند رقیب مناسبی برای این اتومبیل‌ها در بازار هند باشد. از همین رو تاتا پانچ را معرفی کرده است.
اخبار هندوستان قیمت خودرو هندی شرکت تاتا موتورز محصولات تاتاموتورز مشخصات تاتا پانچ قیمت تاتا پانچ تازه های خودرو دنیای خودرو
تاتا پانچ دومین مدل از پلتفرم ماژولار آلفا (Agile Light Flexible Advanced) در این خودروسازی هندی است که طراحی منحصر به فردی دارد. معماری تاتا پانچ کاملا ساده در نظر گرفته شده، این اتومبیل از طرح پیشرانه عرضی، دیفرانسیل جلو، سیستم تعلیق نیمه مستقل در عقب و مک‌فرسون در جلو وترمزهای کاسه‌ای عقب بخشی از مشخصات فنی این اتومبیل است. این خودرو تنها به صورت دیفرانسیل جلو عرضه می‌شود، زیرا مشتری‌های هدف آن توان خرید نسخه دو دیفرانسیل را ندارند، اما تات قول داده فاصله آن از سطح زمین ۱۹۰ باشد.
از نظر ابعاد و اندازه تاتا پانچ با مدل گرانت قابل مقایسه است، طول ۳۸۲۷ میلی‌متری، عرض ۱۷۴۲ میلی‌متر و ارتفاع ۱۶۱۵ پانج را در رده یک اتومبیل کراس قرار می‌دهد. فاصله دو محور این اتومبیل نیز ۲۴۴۵ میلی‌متر بوده و برای آن چرخ‌های ۱۵ یا ۱۶ اینچی قابل استفاده است. این کراس هندی به صورت پنج سرنشین عرضه می‌شود، هرچند سرنشین وسط ردیف دوم، از داشتن پست سری هم محروم است و تنها یک کمربند دو نقطه ای برای آن در نظر گرفته شدشه است. درهای تاتا پانچ تا ۹۰ درجه باز شده و حجم صندوق عقب آن ۳۶۶ لیتر است و برای سرنشین وسط در عقب پشت سری در نظر گرفته نشده است.
اخبار هندوستان قیمت خودرو هندی شرکت تاتا موتورز محصولات تاتاموتورز مشخصات تاتا پانچ قیمت تاتا پانچ تازه های خودرو دنیای خودرو
سیستم تهویه مطبوع، سیستم ترمز ABS، دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو، قفل مرکزی و تنظیم ارتفاع فرمان از امکانات این تاتا پانچ است. تاتا البته برای این خودرو امکانات بیشتری همچون کیسه هوای اضافه که قابل نصب باشد نیز ارائه نکرده است. اما سیستم چند رسانه‌ای تاتا پانچ از یک نمایشگر ۷ اینچی برخوردار است و از امکانات دیگر آن می‌توان به دوربین دید عقب، کروز کنترل، نمایشگر رنگی در پشت فرمان و سنسور باران اشاره کرد.
تاتا از پیشرانه نام آشنای خودروهای هندی در پانچ هم استفاده کرده است، پیشرانه ۱.۲ لیتری سه سیلندر Revotron که برای اولین بار به سیستم استارت استاپ مجهز شده است و قدرت آن ۸۶ اسب‌بخار و ۱۱۳ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. در تاتا پانچ جعبه دنده ۵ سرعته دستی یا یک گیربکس AMT قابل انتخاب است. در جعبه دنده دستی تاتا پانج در ۱۶.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده و که قرار است در آینده پیشرانه توربو همین خانواده در تاتا برای آن در نظر گرفته شود.
اخبار هندوستان قیمت خودرو هندی شرکت تاتا موتورز محصولات تاتاموتورز مشخصات تاتا پانچ قیمت تاتا پانچ تازه های خودرو دنیای خودرو
آغاز عرضه این محصول جدید برای بازار هند پایان اکتبر ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده و قیمت تاتا پانچ در میانه ۷۵۰۰ دلار تا ۱۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته خواهد شد. تاتا انتظار دارد بتواند با سیاست قیمت‌گذاری درست، سهم بیشتری از این بخش از بازار را از آن خود کند.
منبع:اتومبیل فارسیsource

توسط autokhabari