wp-header-logo-411.png

گروه صنعتی ایران خودرو در شش ماهه نخست سال جاری دو هزار و ۶۱ دستگاه از سدان جدید تارا را تولید کرده اند. از سویی به گفته مدیران این شرکت خودروسازی، تحویل تارا دنده ای با سرعت بیشتری انجام می شود و همین موضوع سبب گردیده تا حضور این خودروی ملی در بازار آزاد بیشتر از گذشته باشد. همچنین قیمت نسخه دنده ای تارا در بازار آزاد جایگاه با ثبات تری را نسبت به هفته های گذشته تجربه می کند.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، ایران خودرو تارا دنده ای را با قیمتی کمتر از ۲۹۵ میلیون تومان به دست خریداران خود می رساند و در حال حاضر نیز تحویل این خودرو را در شهرهای مختلف آغاز کرده است. اما بسیاری از تاراهای تحویل داده شده، مربوط به پیش فروش های سال ۱۳۹۹ بوده و طبق قانون سند این دسته از خودروها به مدت یکسال پس از تحویل، در رهن ایران خودرو باقی خواهد ماند. به عبارت ساده تر، امکان فروش رسمی و قانونی این خودروها در بازار آزاد وجود ندارد و تنها به روش قول نامه ای می توان اکثر تاراهای دنده ای را در بازار خرید و فروش کرد.
حتماً بخوانید: تست و بررسی تارا دنده ای در پیست آزادی
اما با توجه به آگهی های جدید منتشر شده در فضای مجازی، می بینیم که تعدادی تارا دنده ای با سند آزاد وارد بازار شده اند و به این ترتیب می توان این خودروها را بدون محدودیت معامله کرد. پیگیری خبرنگار اسب بخار نشان می دهد که این آگهی ها مربوط به برخی نمایندگی های برتر ایران خودرو است و تعدادی تارا دنده ای در ازای کمیسیون های فروش با قیمت مصوب اعلام شده در اختیار عاملیت ها قرار گرفته است. این اتفاق یک اصل رایج و قانونی است که هر چند وقت یک بار میان خودروسازان و نمایندگی ها رخ می دهد و به این شکل، کمیسیون های فروش به صورت غیر نقدی با عاملیت ها محاسبه می شود. پیش از این هم سایپا تعدادی شاهین دنده ای تیپ G را در ازای کمیسیون فروش نمایندگانش وارد بازار کرده بود.
حتماً ببینید: معرفی ایران خودرو تارا دنده ای سفارش شرکت آپکو در اسب بخار
حضور تارا دنده ای با سند آزاد سبب شده تا طی هفته جاری قیمت های نجومی برای نسخه های سند در رهن این خودرو با افت شدید مواجه شوند. پیش از این برخی مالکان تاراهای دنده ای که سند خودرویشان در رهن ایران خودرو بود، قیمتی فراتر از ۴۰۰ میلیون تومان را برای این خودرو جدید آن هم به صورت فروش قول نامه ای اعلام می کردند.
در حال حاضر تارا دنده ای با رنگ سفید قیمتی در بازه ۳۵۵ تا ۳۷۰ میلیون تومان را در بازار آزاد دارد و رنگ های نوکمدادی و مشکی نیز با قیمتی در محدوده ۳۸۰ تا ۳۹۲ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده اند. همچنین نسخه هایی که پلاکشان هنوز صادر نشده و ۲۰ روز برای صدور مدارکشان به زمان نیاز است، حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان ارزان تر برای فروش در بازار یافت می شوند.
البته باید به این نکته توجه داشت که هنوز خرید و فروش رسمی برای تارا دنده ای با قیمت های اعلام شده، ثبت نگردیده و به خاطر رکود شدید موجود در بازار خودرو، بسیاری از مشتریان خودروهای صفر کیلومتر آن چنان واکنش مثبتی را به این قیمت گذاری ها نداشته اند.
ایران خودرو تارا به پیشرانه ۱٫۶ لیتری TU5 پلاس مجهز است که در این پیشرانه ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ دیده می شود. همچنین فناوری پمپ روغن متغییر، سامانه زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی، ساختار پاشش سوخت جدید و… برای TU5 پلاس به کار گرفته شده است. این پیشرانه بر روی تارا دنده ای ۱۱۳ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده ۵ سرعته دستی BE4، توان پیشرانه را به چرخ های جلوی این سدان ملی می رسانند.
پیشرانه TU5 پلاس که بر روی تارا و رانا پلاس پانوراما ۶ دنده نصب شده است، اولین قوای محرکه بر روی خودروهایی داخلی است که به پمپ روغن متغییر مجهز بوده و می تواند بر اساس شرایط میزان فشار روغن را تغییر دهد. گفته می شود که در آینده نزدیک پیشرانه EF7 پلاس و TC7 پلاس به این ویژگی مجهز خواهند شد.
ترمزهای دیسکی جلو و عقب، سنسور پارک عقب، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، فرمان کمکی برقی، تریم داخلی پارچه، کروز کنترل، محدودکننده سرعت، رینگ فولادی طرح اسپرت با قالپاق، نمایشگر لمسی، قابلیت نمایش صفحه تلفن همراه بر روی نمایشگر خودرو، کامپیوتر سفر، سنسور باد تایرها، سامانه نمایشگر وضعیت تعویض دنده، چراغ روشنایی روز، دو کیسه هوا، استاندارد ایزوفیکس صندلی ها و… از جمله امکانات تارا دنده ای ایران خودرو است.
پایگاه خبری اسب بخار
عکس ها: علیرضا پاداش / اسب بخاردر قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari