آمریکا در چند دهه گذشته روند افزایشی داشته که دلیل آن بادوام شدن خودروها و گران تر شدن آنها است.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، در سال 2021 سن متوسط خودروها در جاده های آمریکا 12.1 سال شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط آی اچ اس مارکیت IHS Markit سن متوسط خودروها در سال 2020 کمتر و 11.9 سال بود. جهت مقایسه،‌ در سال 2002 سن متوسط خودروها 9.6 سال بود.
از یک جهت که خودروها بادوام شده و دیرتر از گردونه حمل و نقل خارج  می شوند، مزیت به حساب می آید اما از آن جهت که فناوری های جدید، علاوه بر بهبود ایمنی، در مصرف سخت بهینه تر هستند، عیب به حساب می آید چون مصرف سوخت خودروهای قدیمی تر علاوه بر فناوری کهنه تر،‌ به خاطر فرسودگی بیشتر است.
در گذشته صاحبان خودرو رقم بالاتر از 100 هزار مایل (160 هزار کیلومتر) را روی کیلومترشمار خودرو انتظار نداشتند و پیش از رسیدن به این رقم، خودرو را می فروختند اما این روزها دیگر رقم 200 هزار مایل [360 هزار کیلومتر] عادی شده است.
بازار خودرو آمریکا
وبسایت ایسکارز iSeeCars فهرستی از دیرپاترین خودروها در جاده ها را منتشر کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده اخیر، 16 درصد از خودروهای لندکروزر تویوتا که هنوز در جاده ها در تردد هستند، رقم بالاتر از 200 هزار مایل را نشان می دهند. در همین اثنا، حداقل 2.5 درصد از بقیه مدل ها از جمله تویوتا، هوندا و جنرال موتورز حداقل 200 هزار مایل را پیموده اند.
تحلیل گران صنعت می گویند، در آینده این نگرانی وجود دارد که به دلیل بالا رفتن قیمت ها و افزایش دوام آنها روی میزان خرید و فروش خودروها اثر ماندگارتری بگذارد. فقط سن خودروها نیست که بالا رفته است، تعداد کل خودروهای در حال تردد هم به شدت در حال افزایش است.
سرعت خیلی بالا در تغییرات فنی و فناوری مثل بهبود عملکرد، بهینه سازی مصرف سوخت، پیمایش بالاتر به ازای هر بار شارژ یا با هر باک،‌ آپشن های امینی جدید و قوای محرکه برقی و هیبریدی شاید به عنوان عوامل مؤثر باشند که مردم را به نوسازی خودروهایشان تشویق کنند اما افزایش شدید قیمت خودروها در سال گذشته به دلیل کمبود تراشه و توقف خطوط تولید به خاطر مشکلات تأمین ناشی از تعطیلات سراسری به وجود آمده در اثر شیوع ویروس کرونا همگی دست به دست هم داده که تعادل عرضه و تقاضا به هم بخورد و قیمت ها سرسام آور افزایش یابد. طبیعی است که مردم تمایل داشته باشند قدری بیشتر خودروها را نزد خود نگه دارند و انتظار می رود افزایش سن متوسط خودروها همین روند را در سال های آتی حفظ کندو
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari