روشن شدن چراغ هشدار و رسیدن عقربه دمای موتور، به محدوده‌ی افزایش دمای موتور از علائم جوش آمدن موتور خودرو است.
به گزارش خودروتک به نقل از صدا وسیما، اگر شما هم فنی نیستید، بهتر است نشانه‌های جوش آوردن خودرو را بشناسید.
بر خلاف تصور عموم، همیشه پیدا کردن علت جوش آوردن ماشین راحت نیست!
اما در بیشتر مواقع، یکی از نشانه‌های زیر به دلیل داغ شدن موتور ظاهر می‌شوند.
– داغ شدن کاپوت در فصل تابستان، پس از چند ساعت روشن بودن خودرو، کاملا طبیعی است، اما در برخی مواقع، کاپوت به صورت غیرعادی و بیش از اندازه، داغ است که می‌تواند ناشی از حرارت زیاد خودرو باشد.
– یکی دیگر از علائم، روشن شدن چراغ هشدار و رسیدن عقربه دمای موتور، به محدوده‌ی افزایش دمای موتور است. به خاطر داشته باشید که این نشانه‌ها نیز گاهی با خطا مواجه هستند.
– اگر دمای روغن خنک‌کننده موتور بالا برود و به نقطه‌ی جوش برسد، سبب خروج بخار از کاپوت می‌شود.

– اگر موتور خودرو داغ شود، قطعا قدرت آن نیز کم می‌شود. دقت داشته باشید که ممکن است قدرت موتور در اثر عوامل دیگری کاهش یابد.
– اگر موتور خودرو بیش از اندازه افزایش دما داشته باشد، واشر‌های لاستیکی و رزین‌های داخل موتور، آب می‌شوند که سبب ایجاد بویی شبیه به سوختن پلاستیک می‌شود.
– یکی دیگر از علائم، ممکن است نشت روغن موتور باشد. مثلا احتمال دارد سیستم خنک کننده موتور داغ کرده و سبب خروج روغن شده باشد.
– اگر صدای موتور غیرعادی به نظر برسد، یکی از علت‌های آن، عدم روغن‌کاری صحیح است. در این صورت، موتور داغ شده و صدای کاملا مشخصی از آن شنیده می‌شود. ممکن است سوپاپ گرم شود و در پی آن، روغن نیز داغ شده و سبب تولید صدایی شبیه به پرت شدن یک جسم شود.
پس از اینکه علائم جوش آوردن خودرو را شناختیم، بهتر است به چهار علت جوش آوردن خودرو اشاره کنیم. معمولا این موارد در بین بیشتر خودرو‌ها رایج هستند. دلایل اصلی جوش آوردن خودور عبارتند از:
می‌توان گفت اصلی‌ترین عامل جوش آوردن خودرو، پایین بودن سطح آب رادیاتور است. شاید بپرسید رادیاتور چیست؟ رادیاتور برای خنک کردن آب برگشتی موتور خودرو استفاده می‌شود. آب رادیاتور، به دلایلی مانند خراب بودن پمپ آب خودرو، نشتی رادیاتور، خراب بودن درب رادیاتور و… ممکن است کم شود.

همانطور که می‌دانید، موتور خودرو دارای یک سیستم خنک کننده است که روغن با گردش در این سیستم، از داغ شدن موتور جلوگیری می‌کند. ممکن است در اثر عواملی مانند ساییدگی واشر‌های موتور، سوراخی ایجاد شده و سبب نشتی روغن شود. در این حالت، گردش روغن به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه، دمای موتور بالا می‌رود.
روغن دو وظیفه مهم در خودرو دارد؛ یکی روانکاری قطعات موتور است که سبب می‌شود تمامی قطعات در اصطکاک باهم، به‌درستی کار کنند و دیگری کاهش دمای موتور است. اگر روغن کم باشد، دمای موتور بالا می‌رود. اگر چندین بار پشت سرهم و در طی روز‌های متفاوت، سطح روغن را بررسی کردید و کم بود، ممکن است دلایل دیگری مانند نشتی روغن، خرابی یا پارگی سوپاپ و رینگ‌های پیستون داشته باشد.
اگر داخل یک کتری را که از آن برای جوشاندن آب استفاده می‌کنید، نگاه کنید، رسوبات زیادی وجود دارد. رادیاتور نیز دقیقا می‌تواند همین حالت را داشته باشد. با جوش آمدن و تبخیر آب موجود در رادیاتور، املاح آب به صورت رسوب در داخل رادیاتور باقی می‌مانند و سبب جوش آوردن خودرو می‌شوند.
قبل از اینکه با چنین حادثه‌ای مواجه شوید، بهتر است بدانید که بهترین کار در زمان جوش آوردن خودرو چیست. 
اگر بخاری از کاپوت خارج نمی‌شود، ماشین را خاموش نکنید. خاموش کردن سبب آسیب به رادیاتور موتور، سرسیلندر و واشر‌های سیلندر می‌شود. البته آرامش خود را حفظ کنید و ماشین را به یک توقفگاه مناسب هدایت کنید، زیرا در صورت تصادف و برخورد با خودرو جلویی، ممکن است گلگیر جلو راست یا چپ، کاپوت، رادیاتور و… دچار آسیب شوند.

اگر بخار از کاپوت خارج می‌شود، ماشین را خاموش کنید، اما سوئیچ را باز بگذارید تا فن، سبب خنک شدن موتور شود.
کاپوت ماشین را بالا بزنید و روی رادیاتور آب بریزید. این کار تاثیر بسیاری در خنک شدن موتور دارد. دقت داشته باشید که اگر خواستید درب رادیاتور را باز کنید، احتیاط کنید، زیرا ممکن است آب داغ موجود در رادیاتور به بیرون پاشیده شود.
شناخت برخی علائم خرابی خودرو ضرورت است، باید آن‌ها را بشناسیم و اقدامات مناسب در برخورد با آن‌ها را یاد بگیریم. در هنگام جوش آوردن خودرو، قبل از هرچیزی، آرامش خود را حفظ کنید و در اولین توقفگاه امن بایستید و اقدامات اولیه را انجام دهید. برای پیشگیری از آسیب به کاپوت، گلگیر جلو راست، چپ و… مراقب باشید تا افزایش دمای موتور، حواستان را پرت نکند و تصادف نکنید.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari