بسیاری از خودروهایی که این روزها در سطح شهر می بینیم از تسمه تایم برای به حرکت در آوردن میل سوپاپ و جابجایی سوپاپ ها استفاده می کنند تا آنجا که بسیاری از رانندگان، استفاده از زنجیر تایم را از مد افتاده و یک تکنولوژی قدیمی می دانند در حالیکه برخلاف نظر عمومی، زنجیر تایم نه تنها از رده خارج نیست که هم اکنون از سوی خودروسازان بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
در این مطلب اشاره ای به مزایا و معایب زنجیر تایم خواهیم داشت.
کاهش هزینه تولید را باید اساسی ترین مزیت زنجیر تایم دانست این در حالیست که استفاده از این قطعه منجر به کاهش وزن موتور نسبت به دنده تایم نیز خواهد شد.
تایم سوزوکی 2400 تایم سوزوکی ویتارا 2000 تعمیرات تخصصی سوزوکی تعمیرات تخصصی سوزوکی ویتارا تعویض زنجیر تایم سوزوکی زمان تعویض تسمه تایم سوزوکی ویتارا هزینه تعمیر موتور سوزوکی ویتارا آموزش مکانیک خودرو آموزش تعمیر خودرو فیلم آموزش تعمیر خودرو مشخصات فنی سوزوکی ویتارا دانلود دفترچه راهنمای سوزوکی ویتارا
افزایش قدرت موتور و گشتاوری موتور، کاهش هزینه سرویس و نگهداری، کاهش چشمگیر لزرش موتور، کاهش صدا نسبت به دنده تایم در دراز مدت، تنظیم دقیق تر تایم سوپاپ ها نسبت به دنده تایم و همچنین عمر بسیار بالا نسبت به دنده تام و تسمه تایم نیز از دیگر مواردی است که استفاده از زنجیر تایم را توجیه پذیر می کند.
در حال حاضر زنجیر تایم بیشتر در موتور وسایل نقلیه گران قیمت و پر شتاب و پر قدرت ( ماشین های مسابقه ای ) مورد استفاده قرار می گیرد.
اما در همین حال این پرسش مطرح می شود که معایب زنجیر تایم چیست؟
در تشریح معایب این قطعه می توان به دقیق نبودن تایم سوپاپ ها بعد از مدت کار طولانی و شل شدن زنجیر، وزن بیشتر نسبت به تسمه تایم و تعمیرات سخت تر نسبت به تسمه تایم اشاره کرد.
شما از ما بپرسید!
*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید.source

توسط autokhabari