wp-header-logo-777.png

تیم تحریریه
 اگر چه از سال گذشته روند ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات کشور سرعت گرفت با این حال هنوز تکلیف حدود ۲هزار و ۲۵۰ خودروی باقی مانده در گمرکات کشور مشخص نیست. این خودروها، باقی مانده همان حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرویی است که با توجه به ممنوعیت‌های اعمال شده به ویژه از سال ۱۳۹۷، امکان ترخیص و ورود به کشور پیدا نکردند.
عدم هماهنگی بین سازمانها و ارگانهای مربوطه ، استاندارد نبودن خودروهای وارداتی دپویی در گمرکات کشور از نظر بعضی مسیولین و تغییر در تصمیم گیری در خصوص این خودروها از جمله دلایلی است که حدود 4 سال می باشد که این خودروها در گمرک انبار شده اند و در حال خاک خوردن هستند.
هر چند از دی ماه ۱۳۹۷ تا شهریور سال گذشته طی چند مرحله تعیین مهلت از سوی هیات وزیران، به صاحبان خودرو فرصت داده شد که طبق ضوابط تعیین شده برای ترخیص کالای خود اقدام کنند ولی در نهایت باز هم خودروهای بی‌شماری در گمرکات  به سر می‌برند.  آنچه مشخص است به دلیل مشکلات قضایی و استانداردی بسیاری از خودروهای دپویی تا پایان عمر دولت دوازدهم مجوز ترخیص پیدا نکردند حتی  وزیر کشور در مکاتبه‌ای با رئیس‌جمهور با شرح جریان خودروهای مانده در گمرک پیشنهاد کرده بود که درباره آن دسته از خودروهایی که به لحاظ موانع ناشی از ضوابط و مقررات بلاتکلیف مانده و امکان ترخیص آنها وجود ندارد، وزارتخانه‌های مربوطه از جمله صمت و همین طور وزارت اقتصاد و به طور خاص گمرک و سازمان املاک تملیکی، تکلیف قانونی خود را در این رابطه انجام دهند.  
همچنین با توجه به اینکه عمده خودروهای باقی مانده در گمرک به دلیل وجود پرونده‌های قضایی با مشکل مواجه‌اند از رئیس‌جمهور خواسته شده بود تا بررسی‌ها و هماهنگی‌هایی برای مشخص شدن وضعیت آنها با قوه‌قضائیه صورت بگیرد. هر چند تا پایان عمر دولت دوازدهم نتیجه نامه وزیر کشور مشخص نشد با این حال اما سهیل معمار‌باشی مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صمت به‌تازگی عنوان کرده که اغلب خودرو‌های باقی مانده در گمرکات کشور موانعی از جنس احکام قضایی دارند و توقیف شده‌اند. وی این نکته را مورد تاکید قرار داده که برخی از این خودرو‌ها تولید آمریکا هستند یا با سفارش این کشور تولید شده‌اند و به همین دلیل امکان ترخیص و ورود به کشور را ندارند. مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صمت همچنین در این مصاحبه عنوان کرده خودروهایی که مشکل استاندارد‌ داشتند همگی ترخیص شدند و تنها محصولاتی که پرونده قضایی دارند در گمرکات باقی مانده است. 
 وی با تاکید بر اینکه وزارت صمت برای ترخیص این خودروها با سازمان استاندارد همکاری داشته، اظهار کرده که برخی از این خودروها مدت‌هاست که در گمرکات متوقف شده‌اند و امکان شماره‌گذاری و تایید استاندارد آنها وجود نداشت، اما این طور تصمیم‌گیری شد که سازمان استاندارد از گواهی تدبیر به جای گواهی تایید استفاده کند که همین موضوع مجوز ترخیص بسیاری از خودروها را صادر کرد.
معمار‌باشی علت اصلی ترخیص نشدن خودروهای رسوب شده کنونی را مشکلات قضایی خوانده و تصریح کرده که اغلب خودرو‌های باقی مانده موانعی از جنس احکام قضایی دارند و توقیف شده‌اند پس باید حکم قضایی برای آزادسازی این خودرو‌ها صادر شود تا امکان ترخیص این خودرو‌ها مهیا باشد.
با توجه به اظهارات معمارباشی به نظر می‌رسد که هیچ خودرویی به دلیل مشکلات مربوط به ثبت سفارش و استاندارد‌ در گمرکات باقی نمانده و پرونده قضایی عامل اصلی دپوی خودروهای مذکور است.
ایرانی ها اکثرا تمایل به رانندگی با خودروهای اتوماتیک را دارند ولی چون اکثر خودروهای اتومات داخلی با محدودیت تولید مواجه هستند در بازار ایران قیمت بیشتری نسبت به دنده…
بازار لاستیک خودرو این روزها نسبتا درآرامش و ثبات بسر میبرد و فعلا خبری از نوسانات شدید قیمت نمی باشد. البته که قیمت لاستیک خودرو به خصوص وارداتی ها وابسته…
با ممنوعیت واردات خودرو به کشور طی سالیان اخیر بازار خودروی کشور محل جولان خودروهای چینی در کشور شده است و همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید خودروهای…
با اعلام وزارت خزانه داری آمریکا ساعاتی قبل طی بیانیه ای گروه صنعتی ماموت و شرکت های زیرمجموعه آن را من جمله شرکت ماموت خودرو نماینده انحصاری واردات خودروهای فولکس…
این روزها بازار خودروهای شاسی بلند و کراس اوور در کشور ما بسیار گرم میباشد و علاقه مندان به این قبیل خودروها در کشور ما رو به فرونی می باشد….
تا قبل از ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی در سال 96، با حدود 200 میلیون تومان گزینه های فراوانی را برای خرید در پیش روی داشتیم که باورش هم خیلی…
عالی
شمارابخدا قسم تبلیغ این شرکت که زندگی هزاران نفر مثل من رانابودکرده نکنیدسانگ یانگ ونماینده…
ز ا ر ت
من سهامدار خودرو هستم. به اقای شیوا بگو اگر حقی از من ضایع شده باشد….
سلام. پژو پارس98 دارم. یکبار واشر سر سیلندر عوض کردم. ولی متاسفانه هنوز روغن کم…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari