طرح آزادسازی واردات خودرو در حال طی کردن مسیر مجلس و شورای نگهبان است. در این شرایط از یک سو بازار خودرو با رکودی عمیق تر همراه شده است و از سوی دیگر، برنامه بسیاری از خودروسازان بخش خصوصی برای معرفی محصول جدید به تعویق افتاده است. همچنین ارزهای کشور به جیب مبدأ واردات قطعات و دلالان می رود.
طرح آزادسازی واردات خودرو ماترکی است که از مجلس دهم به مجلس یازدهم رسیده است، اواخر شهریور ماه تصویب و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد. البته باز هم با برخی ایرادات شورای نگهبان همراه شد. به گفته سخن‌گوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یکی از این ابهامات شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره واردات خودرو، به جمله «تصویب سایر مقررات بر عهده وزارت صمت است» برمی‌گردد که باید به جای عبارت مذکور، جمله «آیین‌نامه اجرایی این بند توسط دولت تهیه می‌شود» قید شود. فیروزی درباره ابهام دیگر نیز می‌گوید: «شورای نگهبان خواستار شفاف‌سازی نحوه انتقال ارز برای واردات خودرو شده است که این موضوع نیز باید اصلاح شود و کمیسیون صنایع و معادن مجلس تلاش می‌کند این ابهامات را رفع کند.»
هر چند مجلسی ها برای تأیید این طرح شانس بالایی قائل هستند، اما همین رفت و آمدها باعث تعمیق بیش تر رکود همراه با کاهش خرید و فروش فصلی در بازار خودرو شده است. بازاری که به شدت از کاهش تنوع، عطش محصولات غیر چینی و جدید خارجی رنج می برد. هر چند بسیاری از خودروسازان کوچک و بزرگ کشور بنا بر توان خود در شرایط تحریم سعی کرده اند محصولات خوبی را تولید و عرضه کنند. با این حال، آن چه باید باشد هنوز با سلیقه و ذائقه بسیاری از مشتریان فاصله دارد. بسیاری منتظر هستند که این طرح نهایی شده است و به صورت قانون برای اجرا به دولت ابلاغ شود و دوباره واردات خودرو آزاد شود.
ممنوعیتی که شایعات آن از نیمه دوم سال ۹۶ مبنی بر ترخیص و یا عدم ترخیص پررنگ شد و از اوایل سال ۹۷ جدی و ممنوعیت واردات اعلام شد. دلیل آن هم جلوگیری از خروج ارز بیان شد، اما به نظر می رسد در شرایط فعلی اصرار و تأکید بر این ممنوعیت با هدف اصلی آن فاصله پیدا کرده است، چراکه در حال حاضر کشور در شرایط تحریم به سر می برد و از سوی دیگر، اقتصاد ایران از این مسئله متأثر شده است. نرخ تورم، هزینه های تولید، نهاده ها و مواد اولیه تولید و همچنین نرخ ارز به شدت افزایش پیدا کرده اند. در این شرایط بازار خودرو متأثر از کاهش تولید، نظم خود را از دست داد. قیمت ها با نرخ ارز جهش یافتند و خودروها قیمت هایی بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود به دست آوردند.
در این شرایط مسیر تولید نیز سخت تر و طولانی تر شده است. از یک سو، تولیدکنندگان چاره ای جز تولید ندارند. از سوی دیگر، برای تولید در یک مسیر ناهموار گام بردارند. دیگر مانند گذشته نمی توانند سفارش گذاری کرده و به صورت اعتباری خرید کنند، بلکه برای خرید باید ابتدا مبلغ آن را پرداخت کنند. آن هم در شرایطی که امکان پرداخت از مسیر عادی میسر نبوده و باید پول چنددست بچرخد تا به مبدأ واردات برسد. چرخش پولی که باعث افزایش هزینه می شود. سفارش نیز نمی تواند به صورت عادی وارد کشور شود و باید مسیری طولانی تری را طی کند. این هم یعنی افزایش هزینه، ضمن این که افزایش نرخ ارز مزید بر علت شده و قیمت تمام شده محصول را به شدت بالا برده است.
به بیان دیگر، در شرایط تحریم ارز بیش تری از کشور خارج می شود. بهای آن را در نهایت مردم می پردازند. یعنی نه هدف ممنوعیت واردات محقق شده است و نه خودرو با قیمت مناسب به دست مصرف کننده می شود. در این شرایط برنده اصلی مبدأ واردات به عنوان تأمین کننده نیاز خودروسازان و سودجویان داخلی هستند که از فاصله قیمت کارخانه و بازار سودهای کلان به جیب زده اند. بنابراین در شرایط فعلی آزادسازی واردات می تواند به طرق مختلف سر و سامانی به این وضعیت بدهد.
آزادسازی واردات خودرو (البته با رفع برخی شروط و قیود مانند دخالت شورای نگهبان و ولنگاری در واردات) در شرایط فعلی می تواند هم باعث شکسته شدن قیمت ها شود و هم می تواند باعث تحرک بخشی به بازار و تولید شود. این یک سوی ماجراست که طی مدت اخیر زیاد به آن پرداخته شده است، اما سوی دیگر، داستان این است که آزادسازی واردات به صورت نظام‌مند می تواند به نوبه خود تحریم ها کم اثر کند. به بیان ساده، بسیاری از تولیدکننده ها برتر خودرو در دنیا متعلق به بخش خصوصی هستند. ایران نیز به دلیل شرایط منطقه ای برای بسیاری از این کشورها جذابیت های خاص خود مانند شاهراه بودن را دارد. بنابراین اگر بتوانیم با این مکانیزم باعث ورود مجدد برندهای مطرح و قدرتمند به کشور شویم و آنان در ایران منتفع شود ناخواسته بنا به دلایل اقتصادی می توانند به عنوان سد در برابر تحریم ها عمل کنند.
در واقع، در شرایط فعلی بتوانیم هر چه بیش تر پای شرکت ها و تولیدکننده های اقتصادی را به کشور باز کنیم به همان میزان نیز می توانیم در بحث سیاست خارجی از آن ها سود ببریم. بنابراین باید برای آن ها جذابیت ایجاد کرده است و آنان را برای ورود به ایران وسوسه کنیم. حضور شرکت های خارجی در پسابرجام مؤید این نکته است که ایران برای آن ها از جذابیت های بالایی برخوردار است. در حال حاضر که برای خرید قطعات مورد نیاز ارز از کشور خارج می شود و سود این داد و ستد بیش تر به جیب تولیدکننده خارجی می رود، چرا نباید از امکان واردات در مسیر صحیح استفاده کنیم. در واقع، این طرح با برطرف شدن برخی ابهام ها می تواند به صنعت خودروسازی و اقتصاد کلان و هم به کاهش فشارهای خارجی بر کشور کمک کند، اما فعلاً این طرح در مسیر رفت و برگشت از مجلس به شورای نگهبان قرار دارد، بازار خودرو قفل شده است. تولیدکنندگان برای معرفی محصول جدید سردرگم شده اند. تقاضاها حبس شده و در این میان مصرف کننده است که تمام این هزینه ها را جیبش می پردازد. هزینه ای که هیچ ارتباطی به او ندارد، اما دیوارش از تمام دیوارها کوتاه تر است.
علی طجوزی
پایگاه خبری اسب بخاردر قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari