پیشرانه -در حالی که برنامه امسال خودروسازان تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو اعلام شده، بررسی‌ها حاکی است تا پایان شهریورماه و در حالی که سال به نیمه رسیده، اندکی بیش از ۴۸۵ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است.
پیشرانه -در حالی که برنامه امسال خودروسازان تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو اعلام شده، بررسی‌ها حاکی است تا پایان شهریورماه و در حالی که سال به نیمه رسیده، اندکی بیش از ۴۸۵ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است.
به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه » بررسی آمارهای منتشر شده دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است تا پایان شهریورماه امسال ۴۸۵ هزار و ۲۶۰ دستگاه انواع اتومبیل سواری، ون، وانت، مینی‌بوس و میدل‌باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده در کشور تولید شده است.
این آمار ۳.۹ درصد بیشتر از تولید مدت مشابه پارسال (۴۶۷ هزار و ۸۷ دستگاه خودرو) است.
این میزان تولید در حالی به دست آمده که خودروسازان در هم‌سنجی با پارسال در بخش خودروهای سواری، ون، مینی‌بوس و میدل‌باس و کامیونت، کامیون و کشنده با رشد تولید و در بخش وانت و اتوبوس با کاهش تولید مواجه شدند.
سهم حدود ۹۲ درصدی خودروهای سواری
برپایه این آمارها، در نیمه نخست امسال ۴۴۶ هزار و ۲۷۶ دستگاه خودروی سواری توسط خودروسازان داخلی تولید شد که در مقایسه با نیمه نخست سال ۹۹ رشد ۵.۲ درصدی نشان می‌دهد.
با توجه به آمار تولید تجمعی خودروسازان، اتومبیل‌های سواری سهم ۹۱.۹ درصدی از کل تولید در ۶ ماهه نخست امسال داشتند.
پس از آن، بیشترین تیراژ متعلق به انواع وانت با ۳۳ هزار و ۸۷۳ دستگاه بود. در این بخش اما چهارچرخ‌سازان داخلی نسبت به سال گذشته با افت ۱۴.۳ درصدی مواجه شدند.
بیشترین رشد تولید در بخش کامیون و کشنده
مطابق این آمارها، تا پایان شهریورماه امسال چهار هزار و ۱۴۹ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور تولید شد که در هم‌سنجی با پارسال رشد خیره‌کننده ۸۲.۹ درصدی داشته است.
تولید ۴۳۲ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس (رشد ۴.۹ درصدی)، ۳۳۳ دستگاه اتوبوس (افت ۱۳.۱ درصدی) و فقط ۱۹۷ دستگاه ون (رشد ۷۱.۳ درصدی)، از دیگر آمارهای قابل ذکر در ۶ ماهه ابتدایی امسال است.
در شهریورماه امسال نیز ۹۹ هزار و ۵۶۸ دستگاه خودرو از سوی خودروسازان داخلی تولید شد که در مقایسه با شهریورماه ۹۹ رشد ۱۵ درصدی نشان می‌دهد.
تولیدات ایران‌خودرو و سایپا
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که ایران‌خودرو و سایپا به عنوان دو خودروساز بزرگ کشور از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه ۴۵۲‌هزار و ۷۰۸ دستگاه خودرو تولید کردند که معادل ۹۳.۳ درصد تولیدات اتومبیل‌سازان است.
ایران‌خودرو، بزرگترین خودروساز کشور
در این میان، ایران‌خودرو با تولید ۲۴۱ هزار و ۳۹۳ دستگاه خودرو، بزرگترین خودروساز نیمه ابتدای سال ۱۴۰۰ لقب گرفت و پس از آن سایپا با ۲۱۱ هزار و ۳۱۵ دستگاه در جایگاه دوم قرار گرفت.
تولیدات ایران‌خودرو که در هم‌سنجی با سال گذشته رشد ناچیز هفت‌دهم درصدی ثبت کرده، مشتمل بر ۲۳۹ هزار و ۱۳۸ دستگاه سواری، ۴۹ دستگاه وانت، ۵۴ دستگاه ون، ۲۹۸ دستگاه مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس و یک‌هزار و ۸۵۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده است.
مطابق این آمارها، شهریورماه نیز آبی‌پوشان جاده مخصوص ۵۳‌هزار و چهار دستگاه خودرو تولید کردند که حاکی از رشد ۱۰.۶ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.
رشد ۴ درصدی نارنجی‌پوشان جاده مخصوص
همچنین در ۶ ماهه نخست امسال تولیدات سایپایی‌ها با رشد چهار درصدی همراه شد که مشتمل بر ۱۸۴ هزار و ۱۰۷ دستگاه سواری، ۲۶ هزار و ۶۸۵ دستگاه وانت، ۱۹ دستگاه ون و ۵۰۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده بود.
تولید شهریورماه نارنجی‌پوشان جاده‌مخصوص نیز با رشد ۱۰.۳ درصدی همراه بود و به ۳۸ هزار و ۵۸۹ دستگاه رسید.
به گزارش ایرنا، بررسی مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است.
با توجه به تولید ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری و وانت در سال ۹۹، رشد ۲۱.۹ درصدی در این بخش پیش‌بینی شده است.
پیش از این «سیدرضا فاطمی‌امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرده بود: برنامه ما تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو در سال آینده است که در سال ۱۴۰۴ به سه میلیون دستگاه افزایش خواهد یافت و باید ۳۰ درصد آن معادل حدود یک میلیون دستگاه تا آن زمان، روانه بازارهای صادراتی شود.
پست قبلی

پست بعدی

ثبت نام ایران خودرو / پیش فروش ایران خودرو (۲۰ مهر)
گزارش تست و بررسی تیگو ۸ پرو جدید‌ترین محصول مدیران خودرو
تارا اولین خودروی ایرانی دارای امکانات هدایت پذیری
احتمال افزایش ۲۵ درصدی قیمت خودرو تا شب عید

ارسال یک پاسخ


آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاهین سایپا
پربازدیدترین خبرها
شاهین محصول جدید سایپا؛ مشخصات فنی، قیمت و رقبا
قیمت سایپا شاهین چه قدر خواهد بود؟
معرفی تصویری سایپا شاهین
شاهین سایپا یا دنا پلاس توربو
ام وی ام ۳۱۵ پلاس ؛ مشخصات فنی، قیمت احتمالی + عکس های لو رفته
گارانتی خودرو و نکاتی بسیار مهم درباره آن!
تعمیر و نگهداری
سوپرشارژر و توربوشارژر چه عملکردی داشته و چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟
پیشرانه با تنفس مضاعف
بررسی عواملی که منجر به جوش آوردن پیشرانه می‌شود
وقتی پیشرانه جوشی می‌شود!
۶ اقدام اساسی برای سالم نگه داشتن خودرو
دلایل استارت نخوردن خودرو
تنظیم موتور خودرو چه زمانی لازم است؟
روغن ترمز مناسب خودرو را چگونه انتخاب کنیم؟
تلاش ما انتشار اخبار و مطالب روز حمل و نقل و وسایل نقلیه در ایران و جهان برای بازدیدکنندگان علاقه‌مند و ارائه و تبادل اطلاعات مفید و صادقانه در محیطی جذاب و دوستانه است. همچنین مایلیم تجربیات، دانسته‌ها و نظرات شما را که برای همگی ما مفید و راه‌گشاست، بدانیم.
افتخار می‌کنیم که همراه ما هستید.
پربازدیدترین خبرها
شاهین محصول جدید سایپا؛ مشخصات فنی، قیمت و رقبا
قیمت سایپا شاهین چه قدر خواهد بود؟
معرفی تصویری سایپا شاهین
اخبار داخلی
بازدید وزیر بهداشت از غرفه پادزا…
نشست مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با جمعی از نخبگان شرکت جتکو برگزار شد
رونمایی از نخستین پلتفرم بومی برق و…
خودروسازان در نیمه نخست ۱۴۰۰ چند…

گزارش تست و بررسی تیگو ۸ پرو…
تارا اولین خودروی ایرانی دارای…
سلام! به اکانت کاربری خود وارد شوید
بازیابی پسورد
پسورد شما به ایمیل شما ارسال خواهد شد

source

توسط autokhabari