بالا رفتن مصرف سوخت خودرو چه علت‌هایی دارد؟
یکی از مشکلاتی که همه صاحبان خودرو ممکن است با آن روبرو شوند، مصرف بیش از حد سوخت در خودرو است که دلایل گوناگونی می‌تواند موجب به وجود آمدن آن شود، اما این روز‌ها با توجه به بالا رفتن قیمت سوخت خودرو این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده‌ است.
بعضی از دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در خودرو که با رفع این مشکلات می‌توان مصرف سوخت خودرو را پایین آورد:
خرابی فیلتر‌های هوا و سنسور‌های اکسیژن
از میان دلایل گوناگونی که شما را متقاعد خواهد کرد فیلتر‌های هوا خودروی خود را تمیز نگه دارید تأثیر تمیزی فیلتر‌ها در مصرف سوخت یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. درصورت کثیفی یا رسوب گرفتکی فیلترها، هوای کمتر‌ی از طریق آن‌ها وارد محفظه احتراق موتور شده و به دنبال آن موتور برای تأمین نیروی لازم جهت حرکت متحمل فشار بیشتری خواهد شد.
در کنار فیلتر‌های هوا، موتورخودرو دارای سنسور‌های اکسیژنی است که مسئولیت اندازه‌گیری مخلوط سوخت و هوا درون محفظه‌ احتراق را به عهده دارند، پس با توجه به وظیفه‌ی این قطعه میزان سوخت مورد نیاز از طریق آن اطلاع داده می‌شود.
در صورتی که این سسنسور‌ها به درستی کارنکنند ممکن است سیستم به طورخودکار بیشتر از میزان مورد نیاز موتور به آن سوخت برساند که علاوه بر بالابردن مصرف سوخت در خودرو درنحوه‌ی عملکرد موتور هم اختلال ایجاد می‌کند.
اشکال در فیلتر‌های هوا و سنسور‌های اکسیژن می‌تواند تا ۲۰ درصد میزان مسافتی را که در زمان سالم بودن آن‌ها طی می‌کنید کاهش دهد؛ بنابراین به یاد داشته باشید که فیلتر‌های هوا و سنسور‌های اکسیژن را طبق زمان پیشنهادی کارخانه تعویض کنید.
تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها
یکی از دلایل بالارفتن مصرف سوخت تنظیم نبودن باد لاستیک‌هاست.
مشکلی که شما به راحتی و با صرف هزینه‌ی کم می‌توانید آن را رفع کنید. اما نکته‌ی قابل توجه این است که حتماً اطمینان حاصل کنید فشارتوصیه شده از طرف کارخانه را استفاده می‌کنید نه حداکثر میزان باد لاستیک که روی آن نوشته شده است.
اشکال در انژکتور‌های سوخت
از آن جا که انژکتو‌های سوخت از اجزای حیاتی خودرو و مسئول پاشیدن سوخت درون موتور هستند، اگر اشکالی درنحوه‌ عملکرد آن‌ها به وجود بیاید یعنی سوخت کمتر، بیشتر برسانند یا حتی سوخت‌رسانی به موقع را انجام ندهند، کارایی موتور را کاهش می‌دهند و درمصرف سوخت خودرو تاثیر خواهند گذاشت.
عادت بد در رانندگی
با نگاهی به عادات رانندگی افراد متوجه می‌شویم که یکی از دلایل رایج مصرف بیشتر، همین عادات بد رانندگی است. اگر شما هم از آن دست رانندگانی هستید که شتاب‌های بالا را ترجیح می‌دهند پس باید انتظاربالارفتن مصرف سوخت راهم داشته باشید.
شاید باورتان نشود، ولی بین میزان مصرف سوخت در سرعت ۱۳۰ کیلومتر برساعت و ۱۱۰ کیلومتر برساعت نزدیک به ۲۵ درصد تفاوت مصرف وجود دارد و از بزرگترین فاکتور‌هایی که در این مسئله مؤثر هستند مقاومت باد و نسبت دنده (gear ratio) است.
بهتر است همیشه تا حد امکان از رانندگی با سرعت بالا خوداری کنید، شاید دراین سرعت‌های بالا صدای جذابی از موتور به گوش برسد، اما در واقع مقداری از این سوخت صرف بازسازی موتور شده و شما این میزان سوخت را به هدر می‌دهید.
تعویض سنسور اکسیژن پراید تعویض سنسور اکسیژن پژو 206 سنسور اکسیژن چیست علائم خرابی سنسور اکسیژن قیمت سنسور اکسیژن سمند سنسور اکسیژن پراید کجاست بررسی سنسور اکسیژن آموزش تعمیر خودرو تعمیرکار
درجا کارکردن موتور
در جا کار کردن موتور به این معنی است که شما با خودروی روشن درمکانی توقف یا پارک کرده‌اید. این حالت در زمستان زیاد اتفاق می‌افتد زمانی که خودرو خود را قبل از حرکت روشن می‌کنید تا گرم شود یا با خودروی روشن منتظر کسی هستید.
به یاد داشته باشید که موتور خودرو برای گرم شدن بیش از ۳۰ ثانیه زمان لازم ندارد یا اگردرمحلی توقف کرده‌اید و منتظر هستید تا شخصی سوار خودرو شما شود با خاموش کردن خودرو هم به کاهش مصرف سوخت و هم به کمتر آلوده شدن محیط زیست کمک خواهید کرد.
معیوب بودن موتور
متخصصان می‌گویند زمانی که تنظیم موتور دچاراشکال شده یا از زمان سرویس کردن آن گذشته باشد، راندمان سوخت آن کاهش می‌یابد.
در موتور‌های بنزینی ایراد درشمع موتور، المان‌های تمیزکننده‌ی هوا یا فیلتر‌های سوخت در کنار سنسور‌های اکسیژن و دریچه گاز می‌تواند در عملکرد موتور اختلال ایجاد کند و افزایش مصرف سوخت را به دنبال داشته‌ باشد.
در موتور‌های دیزلی هم این افزایش مصرف سوخت می‌تواند در اثر کثیفی انژکتور‌های سوخت یا المان‌های تمیزکننده‌ی هوا (دوفاکتوری که برای سوختن سریع سوخت در زمان احتراق بسیار مهم هستند) اتفاق بیافتد.
کیفیت پایین سوخت مصرفی
شاید هنگامی که در حال پاسخ دادن به این سؤال هستیم که دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در خودرو چیست کمتر کسی به تاثیر کیفیت سوخت مصرفی توجه کند. اما جالب است بدانید که به عقیده‌ی متخصصان خودرو استفاده از سوخت با کیفیت پایین می‌تواند میزان مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد؛ بنابر این بهتر است برای صرفه‌جویی درهزینه از سوخت بی‌کیفیت و ارزان استفاده نکنیم تا در نهایت ضرر بزرگتری مثل خرابی موتور را متحمل شویم.
استفاده از دنده‌ اشتباه در رانندگی
این مورد بیشتر در خودرو‌های دنده‌ای مشاهده می‌شود، چون درخودرو‌های دنده اتوماتیک تغییردنده سریع‌تر و نرم‌تر انجام می‌شود.
یک متخصص خودرو می‌گوید هرسرعتی نیاز به یک دنده‌ی خاص دارد، یعنی اگر شما از دنده‌ی سه در سرعت ۸۰ کیلومتربرساعت استفاده می‌کنید پس موتورخودرو شما انرژی بیشتری برای حرکت وسیله‌ی نقلیه نیاز خواهید داشت وبرای تأمین این انرژی سوخت بیشتری مصرف خواهید کرد.
اما به یاد داشته‌ باشید همان‌طور که استفاده از دنده‌ پایین‌تر از آنچه خودروی شما نیاز دارد، سوخت را به هدر می‌دهد، استفاده از دنده‌ بالا در سربالایی‌ها و پیچ‌ها نیز هدر دهنده‌ سوخت است.
روغن موتور بی‌کیفیت
نوع روغن موتور مصرفی شما می‌تواند میزان مصرف سوخت را تا ۱۲ درصد افزایش دهد. توصیه می‌شود روغن موتور‌هایی را انتخاب کنید که در کاهش اصطحکاک موثر هستند. استفاده از روغن‌های سینتیک یا مصنوعی یا روغنی که در راهنمای استفاده از خودرو پیشنهاد می‌شوند نیز راه‌های مناسبی برای جلوگیری از بالارفتن مصرف سوخت هستند.
مسدود بودن مبدل‌های کاتالیزور
مبدل‌های کاتالیزور بخشی از سیستم اگزوز خودرو هستند که میزان اکسید نیتروژن و گاز‌های سمی تولید شده از مصرف سوخت را کاهش می‌دهند. زمانی که این مبدل‌ها به درستی کار می‌کنند در میزان مصرف سوخت تاثیری ندارند، اما در صورت مسدود بودن کاتالیزور‌ها گاز‌های حاصل از احتراق بنزین خارج نمی‌شوند و این امر موجب افزایش فشار هوا در سیستم‌های داخلی خودرو می‌شود، برای کاهش این فشار خودرو به نیروی بیشتری نیاز دارد و طبیعتا موجب بالا رفتن میزان مصرف سوخت می‌شود.
لاستیک‌های فرسوده
وضعیت لاستیک‌های خودرو می‌تواند تا میزان قابل توجهی روی میزان مصرف سوخت خودرو تاثیر بگذارد. فرسودگی لاستیک‌ها موجب می‌شود که آن‌ها اصطحکاک خود را با جاده از دست بدهند و احتمال لیزخوردن خودرو بیشتر شود. در این وضعیت برای حرکت خودرو موتور مجبور است بیشتر کار کند و کارکرد بیشتر موتور برابر است با بالارفتن مصرف سوخت.
خرابی شمع موتور
خرابی شمع موتور، رسوب گرفتگی یا ضعیف بودن آن عملکرد موتور را دچار اختلال می‌کند و این مسأله می‌تواند خود را با افت درجه سوخت خودرو نشان دهد که طبیعتاً منجر به صرف هزینه‌ بیشتر برای سوخت رسانی به خودرو می‌شود. از همین رو در دلایل بالارفتن مصرف سوخت، خرابی شمع هم دیده می‌شود.
درباره دلایل بالا رفتن مصرف سوخت باید بگوییم بعضی از مشکلات مانند تنظیم باد لاستیک‌ها یا تعویض آن‌ها، کنار گذاشتن عادات بد در رانندگی، استفاده از سوخت باکیفیت، روغن موتور مناسب واستفاده از دنده‌ درست از مواردی هستند که به راحتی می‌توانید به آن‌ها رسیدگی کنید و به دنبال آن رانندگی ایمن‌تر و به‌صرفه‌تری را تجربه کنید.
به یاد داشته باشید که گاهی بی‌تفاوتی نسبت به این افزایش مصرف سوخت و رفع نکردن علت آن منجر به هزینه‌های سنگین‌تری برای تعمیرات اساسی خواهد شد.
خبرگزاری صدا و سیماsource

توسط autokhabari