بازگشت قرعه کشی برای فروش خودرو در سال 99 پس از چند دهه که از منسوخ شدن آن می گذشت با هدف رساندن خودرو به دست متقاضیان واقعی صورت گرفت. با این حال در شرایطی که فروش خودرو از مبدا کارخانه همچنان با قرعه کشی انجام می شود در خصوص میزان تاثیر آن در رسیدن به هدف اصلی شک و تردیدهای زیادی وجود دارد.
به گزارش خودروتک، در شرایطی که مثلا در همین فروش فوق العاده اخیر ایران خودرو بیش از 4 میلیون نفر متقاضی وجود داشت، اینکه قرعه کشی تا چه حد توانسته خودرو را به دست تقاضای واقعی برساند موضوعی است که راستی آزمایی آن کار ساده ای نیست و شاید میسر هم نباشد.
در این میان سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم از پایان فروش خودرو با قرعه کشی در سال آینده خبر داد. به گفته وی سال آینده یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می‌شود به این ترتیب بحث قرعه کشی خودرو نیز حذف خواهد شد.
با این حال برای تحقق رسیدن به این هدف مطلوب، به نظر می رسد باید الزماتی در نظر گرفته شود تا تقاضای کاذب از فروش خودرو به ویژه فروش فوق العاده به طور کامل خارج شود.
برای فراری دادن سفته بازان و تقاضای کاذب از فروش خودرو موثرترین راه واقعی کردن قیمت خودرو است. حتی اگر سیاستگذار بخش خودرو بنای آزادسازی قیمت خودرو و دادن اختیار کامل تعیین قیمت به خودروساز را نداشته باشد هم، اجرایی کردن همان مصوبه فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار می تواند بخش اصلی و شاید همه سفته بازان را از اطراف فروش های کارخانه ای خودرو دور کند.
در واقع اکنون فروش خودرو پژو پارس 282 میلیون تومانی بازار به قیمت 140 میلیون تومان از سوی کارخانه است که موجب می شود تقاضای چند میلیون نفری در فروش فوق العاده تشکیل شود و با حذف این رانت قیمتی فضا برای جلو آمدن تقاضای واقعی باز خواهد شد.
از سوی دیگر با فروش خودرو به قیمت حاشیه بازار میزان نقدینگی در دسترس خودروسازان جهش چشمگیری خواهد داشت و آن وقت است که آنها خود به دنبال افزایش تولید خواهند رفت. این مساله عرضه خودرو را در بازار افزایش داده و به تبع آن دلالان نیز ناگزیر از کاهش قیمت خواهند شد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari