داور بین‌المللی فوتبال افشاگری‌های عجیبی از فساد در داوری انجام داد.
به گزارش خبرورزشی، وحید صالحی، داور بین‌المللی فوتبال ایران شب گذشته با حضور در برنامه فوتبال برتر افشاگری‌های عجیبی از پشت پرده فساد در فوتبال و داوری این رشته انجام داد که گزیده آن را در زیر می‌خوانید:
*داورها هم دلال دارند؛ بعضی از آن‌ها با سفارش وزیر و وکیل و ابلاغ‌فروشی انتخاب می‌شوند.
*دوست خداداد افشاریان با من تماس گرفت تا افشاگری نکنم، ولی گفتم داوری برایم تمام شده.
*چیدمان داوری یک مأموریت برای داورهاست تا مسابقات را مهندسی کنند؛ درواقع این کار یک مافیاست!
*در فوتبال ایران «پنالتی ۱۰۰ میلیارد تومانی» داریم که انگار بازیکن را مار زده!
*۱۰ روز گذشته با دبیرکل فدراسیون (کامرانی‌فر) تماس گرفتم تا این مطالب را بگویم، ولی تا الان موفق به دیدار نشدم.
*این حرف‌ها را چند روز پیش هم گفتم، ولی انگار اصلا برای فدراسیون عزیزی خادم مهم نیست.
*چرا از زاهدان داور نداریم؟ چرا داورهای ما همیشه از استان‌های خوش آب و هوا هستند؟
*اینکه می‌گویند اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است، یک راه فرار است.
*یک داور برای بازی «۱۰۰ میلیارد تومانی» انتخاب شد و ۲ پنالتی اشتباه گرفت!
*قصدم سیاه‌نمایی نیست و داوران پاک‌دست هم داریم، اما اشتباه داوری با «تصمیم» تفاوت دارد.
مشروح این گفت‌وگو را در زیر بخوانید:
برنامه فوتبال برتر شب گذشته با دعوت از یکی از داوران بازنشسته فوتبال ایران و افشاگری‌های جنجالی او در خصوص برخی موارد پیرامون داوری در فوتبال ایران حسابی سرو صدا کرد. 
با اطمینان می‌گویم در داوری ما فساد وجود دارد
از ابتدای فصل گذشته به این نتیجه رسیدم که خیلی از مسائل داوری در پشت پرده رقم می‌خورد و چیدمان داوری‌ها بر اساس توانایی افراد صورت می‌گیرد. در بیستمین سال کاری‌ام به این موضوع رسیدم. وقتی دلال وارد موضوعی می‌شود دیگر توانایی مورد بحث قرار نمی‌گیرد. به من می گویند چرا در سال بیستم متوجه این اتفاقات شده ای؟ من نمی دانم که قبل از این هم بوده یا نه اما با یقین می گویم از ابتدای فصل گذشته مواردی را که خود دنبال کردم دیده ام و می دانم در داوری فساد وجود دارد. سطح فساد در سال بیستم رشد کرده؛ منظورم گستردگی نیست بلکه درجه آن است. وقتی دلال به بحث داوری ورود می کند دیگر نمی توانی با توانمندی خودت پیشرفت کنی. اگر رئیس فدراسیون بودم موضوع را پیگیری می‌کردم. 
داورها ایجنت دارند
مدت ها حس می کردم که داورها ایجنت دارد؛ اقداماتی در بُعد روابط خانوادگی، سفارش وزیر و وکیل را دیدم که برای پیشرفت داور تلاش می شود. زدوبندهای کمیته با هیات ها که به نوعی ابلاغ فروشی می کرد، را در اثبات همین موضوع دیده ام.
فساد در داوری ایران نظام یافته است
ابتدا به شکلی بود که حس می کردم فساد فردی است و می توانم خودم را اثبات کنم. اما وقتی بحث دلال وسط می آید، فساد نظام یافته می شود. برای خودم عجیب است که حدود 22 روز پیش من در رسانه ای این صحبت ها را مطرح کردم اما رئیس فدراسیون، دبیر کل، کمیته اخلاق و انضباطی و … کسی به من زنگ نزده که بگوید آقا حرف حساب شما چیست؟
به فروغی گفتم داوری برایم تمام شده است
از طرف کمیته داوران واسطه شدند که به کلاس لیگ یک برگردم. آقای فروغی زنگ زد اما گفتم داوری برایم تمام شده است. به نظرم از جایی نشر کرده بود که من مصاحبه کرده‌ام و فردای آن روز دبیر دپارتمان تهران دوست آقای افشاریان و رییس سابق دپارتمان زنگ زدند که بیا صحبت کنیم. اعلام کردم که داوری برای من تمام شده است و درخواست صحبت در جلسه با خداداد افشاریان (سرپرست کمیته داوران) را رد کردم. به یکی از داوران گفتم شما که با سرپرست کمیته داوران خوب هستی وساطت کن تا من بازی‌های خوبی را قضاوت کنم. 
چینش داوری را یک مافیا انجام می‌دهد
فردی که بازیکن سابق فوتبال است وارد صفحه شخصی من شد و گفت من می‌توانم همه چیز را درست کنم. به شوخی گفتم پرسپولیس – سپاهان را می‌خواهم، اما مشخص بود که تنها تیم‌های خاصی را می‌تواند درست کند. شخص ناشناسی به من پیام می داد که این بازی را برایت گرفته ام و داور پشت دروازه یا چهارم می شدم. خودش را بازیکن سابق یک تیم و مشاور تیم صنعتی معرفی کرد. بعد از مدتی تمام ذهنم آشفته بود که نکند واقعا بازی باشد که او گفته مشاور آن تیم هستم. ابتدا به خودم گفتم که شاید این فرد فقط مطلع است که من داور فلان مسابقه هستم. به من گفت که با فلان داور در ارتباط هستم و در ادامه دیدم که واقعا چینش ها درست همان طور است که او می گوید! چیدمان داوری یک مأموریت برای داورهاست تا مسابقات را مهندسی کنند؛ درواقع این کار یک مافیاست!
یک مثال از خرید داوران
دو فصل قبل مس کرمان و آلومینیوم اراک بازی داشتند که مس به خاطر یک گل نتوانست صعود کند. ببینید تیم ایکس می گوید من 40 میلیارد هزینه کردم پس 41 میلیارد خرج می کنم و آن را می گذارم برای قوه قضاییه فوتبال! در این شرایط اگر داور هیچ لطفی به شما نکند، 50-50 را به سمت تان سوت می زند. وقتی قبل از بازی می دانی داوری برای شماست و هیچ اتفاقی نمی افتد، ذهن شما آرام است. من قبلا در تیم داوران بودم و هرکسی صحبتی درباره فساد می کرد مقابله می کردم اما الان نمی توانیم بگوییم جامعه آن ها کاملا پاک است.
موی دماغ مافیا بودم و مرا حذف کردند
شخصی که در موردش صحبت می‌کنم و ام را مافیای داوری می‌بینم مرا مزاحم خودش می‌دید. یک بازی لیگ یکی را سوت زدم و ۲ کارت قرمز و ۲ پنالتی به ضرر تیم آن شخص گرفتم. هنوز هم رد پای او را در چیدمان داوری میبینم. رئیس کمیته داوران من را برای قضاوت در لیگ دسته اول هم دعوت نکرد. مافیا سعی می‌کند افراد مزاحم را حذف کند، من موی دماغ آن‌ها بودم. استان چهارمحال و بختیاری ۶ داور (۳ داور و ۳ کمک داور) در لیگ برتر دارد، قطعا رئیس هیئت این استان که در هیئت رئیسه فدراسیون حضور دارد در این موضوع بی تاثیر نیست.
به خاطر یک رای ابلاغ ها فروخته می شد
وقتی از این موضوع آگاه شدم دردم آمد چرا که تا پیش از آن فکر می کردم همه چیز در سال های قبل نرمال بوده است. چرا کمیته داورانمان نباید مناعت طبع داشته باشد که سرویس نپذیرد؟ ما چرا از زاهدان داور نداریم؟ چرا فقط داوران از استان های خوش آب و هوا هستند؟! استان چهارمحال و بختیاری 6 داور در لیگ برتر دارد؛ چرا؟ چون روابط صمیمانه دارند و هم رئیس هیات جزو هیات رئیسه است. این ها یک رای دارند و تهران هم یک رای دارد. برخی از داوران چه گناهی کردند که در آن جغرافیا به دنیا آمدند؟ ما چه گناهی کردیم که در تهران به دنیا آمده ایم؟ که از زمان ریاست قبلی کمیته داوران باب شد که به خاطر یک رای ابلاغ ها فروخته می شد و این روند هنوز هم ادامه دارد.
داور برای بازی ۱۰۰ میلیاردی دو پنالتی اشتباه گرفت 
اینکه می‌گویند اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است، یک راه فرار است. یک داور برای بازی ۱۰۰ میلیارد تومانی انتخاب شد و ۲ پنالتی اشتباه گرفت. در فوتبال ایران پنالتی ۱۰۰ میلیارد تومانی داریم که انگار بازیکن را مار زده است.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari