تیم تحریریه
در هنگام خرید و فروش خودرو توجه به نکات مهم و کلیدی ذکر شده در این مطلب بسیار حایز اهمیت است. بیشتر کلاهبرداران در نوشتن قولنامه در معاملات یا طفره می روند و یا با نوشتن آنچه به نفع خود است اقدام به شیادی و یا حقه بازی می نمایند.
* ماده ۱ : مشخصات کامل طرفین
در این بند مشخصات خریدار و فروشنده را که شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل صدور آن، تاریخ تولد، کد ملی، شغل، آدرس محل سکونت و شماره تلفن است را کامل و بدون عجله بنویسید. در این قسمت سعی شود از روی کارت ملی یا شناسنامه مشخصات نوشته شود.

* ماده ۲ : موضوع و مشخصات مورد معامله
در این قسمت ذکر کنید که موضوع این مبایعه‌نامه فروش خودرو به شخص خریدار است و در قبال آن خریدار به شما مبلغی را می‌پردازد. هم‌چنین در این بند باید مشخصات مورد معامله که همان خودرو بوده و شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره موتور، شاسی و بدنه می‌شود،‌ درج کنید.
نکته مهم اینکه مدارک خودرو شامل برگ سبز ، کارت ماشین و بیمه نامه را حتما رویت و از روی آنها مشخصات را ذکر کنید.

* ماده ۳ : مبلغ معامله
در این بخش در ابتدا مبلغ کل ثمن معامله را باید ذکر کنید که چه مقدار از مبلغ برای قولنامه و چقدر از ثمن معاوله به عنوان باقیمانده می باشد که در نحوه پرداخت باقی ثمن معامله چه مقدار نقدی و چه مقدار از آن با چک پرداخت می‌شود. از قبول چک های شخصی به شدت پرهیز کنید. چک باید بانکی و به نام فروشنده باشد.
در صورت مشخص بودن چک می بایستی مشخصات چک، تعداد و تاریخ آن در قولنامه خودرو بنویسید.
شماره حسابی را که به آن مبلغ نقد را واریز می کنید در قولنامه ذکر کنید یا در نزد خود نگه دارید. حتما و حتما نام صاحب حساب با نام فروشنده یکی باشد.
مواعدی (تاریخ‌هایی) را که در آن مبلغ را نقدی به طرف مقابل پرداخت می‌کنید در قولنامه ذکر کنید.

* ماده ۴ : شرایط معامله
این بند از مبایعه‌نامه خودرو شامل شرایط معامله است. در این بند زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداخت وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش را ذکر می‌کنید.
در این آیتم موارد را تحت عنوان متمم شماره گذاری نمایید. ذکر کیلومتر فعلی خودرو ، مشخص کردن شخصی که عهده دار پرداخت هزینه های نقل و انتقال خودرو است و وضعیت بدنه خودرو از نظر سلامت و رنگدار بودن از موارد مهم دیگر میباشد.
حتما دقت شود که که یک آیتم برای مواردی که فروشنده قادر به انتقال سند و یا تعویض پلاک خودرو نمی باشد در قولنامه ذکر شده باشد و ضرر و زیان تعیین گردد. توصیه می گردد از خواباندن خودروی مورد معامله در پارکینگ های عمومی و در اصطلاح دو قبضه اجتناب کنید که عواقب خاص خود را به همراه دارد.
 
بطور کلی نوشتن یک قولنامه درست ، محکم و ذکر موارد اشاره شده در این مطلب خیلی با اهمیت می باشد و هیچ وقت نگاه سرسری به این قضیه نداشته باشید. فراموش نکنید کسانی که متضرر شدند و در دادگاهها به دنبال احقاق حق خود هستند معمولا از نداشتن یک قولنامه درست و منطقی رنج می برند.
خودروسازان خصوصی بازار ایران با وجود تحریم های آمریکا و موانع بسیار، همچنان به حیات خود ادامه می دهند و در بازاری که در انحصار دو خودروساز بزرگ کشور قرار…
رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران ایجاد اختلال در پمپ بنزین‌های کل کشور را تایید کرد و گفت این مشکل در حال بررسی است. از ساعتی قبل امکان سوخت‌گیری در بسیاری از…
خودروهای پرقدرت و بخصوص 6 سیلندر در ایران طرفداران خاص خود را دارد و در سالیان گذشته این خودروها در اتوبانها و جاده های کشور جولان می دادند و توجهات…
قصد داریم در این مطلب به‌سراغ بررسی یک هاچ‌بک جذاب واقعا ایتالیایی برویم و مشخصات این خودرو را به‌چالش بکشیم.  خودرویی که چندسالی در بازار کشور ما عرضه شد و…
قیمت محصولات مدیران خودرو که شامل خودروهای چری و ام وی ام می باشد همواره در کارخانه گرانتر از بازار آزاد می باشد و این نکته بسیار جالبی در بازار…
خودروسازی کرمان موتور نماینده رسمی مونتاژ و فروش محصولات جک چین در ایران، قیمت جدید محصول KMC T8 را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد. قیمت درج شده از ابتدای…
سلام.داداش.الان آبان1400هستیم.خریدی یانه
عالی ساختیم مگه نه ؟
میگویند حمله سایبری بوده .! حالا چرا به بنزین سهمیه که به نفع مردم هست…
من ۴۰۵ اس ال ایکس دارم بیچارم کرده دلت خوشه موتور تیوفایو هست دارم نظرات…
البته فک نکنم تا تموم شدن موتورهای پیکان و روآ و آردی خط تولید اینها…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari