حضور جالب توجه کوین یامگا در دیدار با ذوب آهن و دقت در سبک بازی این بازیکن سیه چرده هر بیننده فوتبالی را به یاد دو بازیکن جدا شده استقلال در تابستان ۱۴۰۰ می‌انداخت.
به گزارش خبرورزشی، تولد یک بازیکن تازه وارد در زمین فولادشهر اصفهان با سر و صورتی خونین و پیشانی شکسته پیام‌های مهمی برای کادر فنی استقلال و البته هواداران این تیم در دل خود جای داده بود.
تابستان تلخ
تابستان سال ۱۴۰۰ برای هواداران استقلال تابستان تلخی بود. تابستانی که علاوه بر از دست دادن دو جام قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی، استقلال دو تن از بهترین مهاجمان سال‌های اخیر خودش را هم از دست داده بود.
جدایی شیخ دیاباته
شیخ دیاباته مهاجم مالیایی اهل فرانسه استقلال که در لیگ نوزدهم عنوان آقای گلی فوتبال ایران را به خود اختصاص داد در ماه‌های پایانی فصل گذشته فوتبال در لیگ بیستم، هرگز شبیه به شیخ دیاباته فصل نوزدهم نبود. مهاجم سیه چرده استقلال که به دلیل عدم دریافت مطالبات مالی‌اش با احمد مددی به مشکل برخورده بود دل و دماغ بازی برای استقلال را نداشت و با مصدومیت‌های مکرر اغلب نیمکت نشین یا سکونشین تیم استقلال به شمار می‌رفت.
شیخ دیاباته در فصل گذشته عملا در روزهایی که برای استقلال به میدان می‌رفت ترکیب ۱۱ نفره آبی‌پوشان را به تیم ۱۰ نفر تبدیل کرده بود و کاملاً مشهود بود که دلش با تیم استقلال نیست. چراکه با دیدن درخشش این بازیکن در قطر می‌توان دریافت او سال گذشته تمایلی برای ارائه بازی در استقلال نداشت. چون مسئولان باشگاه خواسته‌هایش را برآورده نمی‌کردند. بازیکنی که حالا با شکایت از استقلال برگ دیگری روی پرونده‌های شاکیان استقلال اضافه کرده است.
بازگشت مهدی قایدی و شیخ دیاباته به استقلال!
جدایی مهدی قایدی
دومین اتفاق تلخ برای هواداران استقلال در تابستان ۱۴۰۰ جدایی مهدی قائدی بود. مهاجم شماره ۱۰ استقلال که اگر در لیگ نوزدهم زیاد گل نزد اما علاوه بر همان ۱۰ گل، زمینه ساز اغلب گلهای استقلال شد تا عنوان آقای پاس گلی را به خود اختصاص بدهد. مهدی قائدی در لیگ بیستم یکی از ارکان اصلی موفقیت‌های استقلال در لیگ برتر و جام حذفی تا رسیدن به فینال این رقابت‌ها به شمار رفت. گلهای مهم و حرکت‌های مخرب این بازیکن در خط هافبک و دفاعی رقبای استقلال، او را به کابوس بازیکنان تیم حریف و البته سرمربیان رقیب استقلال تبدیل کرده بود. اما پرونده‌های مالی و شکایت شاکیان استقلال در نهایت فرهاد مجیدی و کادر مدیریتی استقلال را مجاب کرد برای کسب درآمد، مهدی قائدی را قبل از بازی مقابل الهلال از دست بدهند تا از این طریق بخشی از مشکلات مالی استقلال جبران شود.
موج ناامیدی
در چنین شرایطی و در حالی که استقلال ریگی، نادری، فرشید اسماعیلی و میلیچ را هم از دست داده بود موجی از ناامیدی در اردوگاه طرفداران استقلال باعث شده بود همزمان با عدم جذب مهاجم توسط باشگاه برای فصل بیست و یکم این نگرانی شدت بیشتری پیدا کند. پس از انتشار خبر حضور مهاجم فرانسوی شاغل در لیگ یونان این امیدواری برای طرفداران استقلال ایجاد شد که مشکل گلزنی تیمشان از بین می‌رود اما وقتی رسانه‌های یونانی در آن برهه نوشتند رودی ژستد هیچ پیشنهادی از ایران ندارد بار دیگر هواداران استقلال ناامید شدند تا اینکه کوین یامگا به عنوان مدافع تیم وایله دانمارک به تهران آمد و با استقلال قرارداد بست.
بازگشت مهدی قایدی و شیخ دیاباته به استقلال!
کوین یامگا میکس قایدی و دیاباته
این بازیکن فرانسوی در دیدار اول به دلیل عدم ارائه ضمانتنامه بانکی به سازمان لیگ قادر به همراهی استقلال نبود ولی در بازی دوم مقابل ذوب آهن چهره ای از خود نشان داد که هواداران استقلال ظرف ۹۰ دقیقه همه روزهای نگران کننده قبل را از یاد بردند.
آچار فرانسه فرهاد مجیدی در بازی مقابل ذوب‌آهن نشان داد تلفیقی از دو بازیکن جدا شده استقلال در خط حمله این تیم است.
یامگا با هیبتی شبیه به شیخ دیاباته، قد بلند، چهارشانه و عضلانی است و قطعاً قادر است روی هوا توپهای ارسالی را بزند. گرچه در دیدار مقابل ذوب آهن، استقلال هیچ برنامه‌ای برای استفاده از ارسال‌ها نداشت و این بازیکن تنومند نشان داد با قدرت بدنی بالا به راحتی توپ را از دست نداده و قادر به حمل و حفظ توپ به سمت دروازه حریف است که ویژگی شیخ دیاباته هم همین بود.
یکی دیگر از ویژگی‌های این بازیکن تازه وارد فرانسوی چارچوب شناسی اش است. آچار فرانسه در صحنه گل اول با یک چرخش پشت به دروازه توپ را به درستی به دورترین نقطه از دروازه‌بان ذوب‌آهن فرستاد و در پایان بازی هم به زیبایی توپ را به جایی زد که دروازه بان نتواند مهارش کند.
اما این بازیکن فرانسوی شباهت‌هایی هم به مهدی قائدی دارد. از ویژگی‌های بارز باشوی استقلال که امروز در تیم الاهلی امارات توپ می‌زند حمل توپ با سرعت، حفظ توپ و پاس‌های توی در برای هم تیمی‌هایش بود.
این ویژگی‌ها به شکل عجیبی در سبک بازی یامگا مشاهده می‌شود تا این بازیکن خارجی استقلال را تبدیل به میکسی از شیخ دیاباته و مهدی قائدی کرده باشد. البته هنوز توان این بازیکن در شوتزنی و سرزنی را ندیده ایم ولی با داشتن خصوصیت‌هایی که به آنها اشاره شد قطعاً یامگا توانایی این دو کار را هم دارد.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari