یکی از موارد ضروری هنگام خرید ماشین دست دوم توجه به اصالت بیمه‌­نامه خودرو است. همچنین شما می­توانید استعلام بیمه خودرو با پلاک داشته باشید.
خودرو یکی از کالاهای ضروری زندگی­ست. در کشور ما این کالا، چند وقتی است که شکل سرمایه­‌ای به خود گرفته است. به همین دلیل، اکثر خانواده­‌ها مثل سابق نمی­توانند برای خرید ماشینِ صفر اقدام کنند. همین امر باعث رونق بازار خودروهای دست دوم شده است. یکی از موارد ضروری هنگام خرید ماشین دست دوم توجه به اصالت بیمه‌­نامه خودرو است. همچنین شما می­توانید استعلام بیمه خودرو با پلاک داشته باشید. ما قصد داریم در این مقاله به شما آموزش بدهیم که چگونه می­توانید از طریق شماره پلاک ماشین به اطلاعات بیمه‌­نامه خودرو دسترسی پیدا کنید. با ما همراه باشید.
هر خودرو لازم است که دو بیمه داشته باشد. یک بیمه اجباری و دیگری اختیاری­ست. داشتن بیمه شخص ثالث برای همه خودروها اجباری است. در صورت بروز حادثه، اگر به افراد ثالث و فرد مقابل خسارتی وارد و  بیمه­‌گزار مقصر شناخته شود، شرکت بیمه، خسارت را از محل بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد کرد. داشتن بیمه بدنه برای خودروها اختیاری است. در صورتی که حادثه‌­ای رخ دهد، خودرو خسارتی ببیند، اگر راننده مقصر باشد و یا نباشد بیمه، خسارت وارد شده را جبران می­کند. پس اگر خودرویی هر دو بیمه را داشته باشد، شما با خیال آسوده­‌تری می­توانید سابقه خودرو را بررسی کنید.
برای استعلام بیمه خودرو دو راه وجود دارد.
بیمه مرکزی برای انجام خدمات آنلاین خود با هدف تسهیل کار بیمه‌گزاران و نظارت بهینه بر صنعت بیمه سامانه­‌ای را راه‌­اندازی کرده است. این سامانه با نام سنهاب «سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه‌» معروف است.
شما می­توانید از طریق سامانه سنهاب، با استفاده از موارد زیر اطلاعات بیمه­‌نامه خودرو را بررسی کنید:
برای تسهیل کار شما، امکان بررسی اصالت بیمه ماشین در سایت بیمه دات کام نیز میسر شده است. این صفحه سنهاب، اطلاعات اصالت بیمه خودرو را از سایت بیمه مرکزی خوانده و به شما ارائه می‌کند. کافی است که وارد صفحه ”  استعلام اصالت بیمه نامه  شوید. سپس، با استفاده از اطلاعات مذکور، از اصل بودن بیمه خودروی خود مطمئن شوید.
راه دیگر استعلام بیمه­‌ خودرو با پلاک ماشین است.
برای استعلام بیمه خودرو با پلاک ماشین می‌­توانید به سامانه درگاه ملی خدمات دولت هوشمند ، مراجعه کنید.
شما در این درگاه می‌­توانید با وارد کردن اطلاعاتی مانند:
صحت و اصالت بیمه­‌نامه خودروی خود  را بررسی کنید. با وارد کردن اطلاعات فوق، سامانه به شما تاریخ شروع بیمه، تاریخ پایان آن و کد یکتای بیمه مرکزی را ارائه می­دهد.
اضافه کردن این نکته خالی از لطف نیست: شما در قسمت پلاک ماشین لازم نیست سری پلاک یا شهر را وارد کنید؛ بلکه  فقط قسمت عدد و حروف پلاک کافی است. مثلا اگر شماره پلاک ماشین به صورت ۱۴۵الف۱۳ است، اول باید شماره ۳ رقمی را وارد کنید؛ یعنی اول ۱۴۵ را می نویسید بعد حرف «الف» و بعد عدد۱۳ را وارد می­کنید و درخواست استعلام را می­فرستید.
شماره موتور، شماره­‌ای است که بر روی موتور خودرو ثبت شده است. این شماره برای هر ماشین منحصر ­به‌­فرد است. شما می­‌توانید این شماره را روی کارت ماشین مشاهده کنید.
شماره شاسی یا VIN ( Vehicle Identification Number)، شماره شناسایی خودرو است که به اثر انگشت خودرو نیز معروف است. این کد ۱۷ رقمی از اعداد و حروف تشکیل شده است که برای شناسایی خودروها استفاده می­شود. این کد ترکیبی از کدهای مختلف است که می­توانید با کمک اطلاعات موجود در آن موارد زیر را بدست آورید:
این شماره را می­توانید در زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو، فایروال محفظه موتور، چهارچوب درِ کنار راننده مشاهده کنید.
شماره شناسایی کاربردهای زیادی دارد:
هر بیمه‌­ای که صادر می­شود شماره‌ا­ی مخصوص به خود را دارد. بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه نیز از این امر مستثنی نیستند. برای دریافت استعلام، وارد کردن شماره بیمه­‌نامه ضروری است.
در ابتدای مقاله یکی از مواقعی که گرفتن استعلام بیمه‌­نامه ضروری­ست را توضیح دادیم. در ادامه قصد داریم به موارد دیگری که گرفتن این استعلام احتمالا لازم می­‌شود، بپردازیم:
برای استعلام، تمدید یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودروی خود به لینک زیر مراجعه نمایید:
https://bimeh.com/thirdparty
در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد چگونگی استعلام بیمه­‌نامه خودرو از طریق پلاک ماشین با شما صحبت کنیم. از اهمیتِ داشتنِ انواع بیمه و روش­های استعلام بیمه‌­نامه بصورت آنلاین گفتیم. سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند را معرفی کردیم و نکات تکمیلی اطلاعات خواسته شده در این سامانه را توضیح دادیم. در نهایت هم سایر مواردی که احتمالا به استعلام بیمه‌­نامه نیاز می­شود را بیان کردیم. حال اگر قصد خرید بیمه خودرو داشته باشید، باز هم می‌توانید به bimeh.com مراجعه کنید.
امکان استعلام، خرید و تمدید انواع بیمه خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه در بیمه دات کام فراهم است. شما می‌توانید به صفحه  خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه ماشین خود وارد شده و بیمه مدنظر خود را بعد از وارد کردن مشخصات در کسری از زمان خریداری نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی انواع بیمه می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس تلفنی برقرار کنید و  از راهنمایی‌های علمی آنان که در کمال صبر و دقت با شما در میان می­گذارند، برخوردار شوید.  همچنین می­توانید با مراجعه به بخش مجله بیمه از مقالات کاربردی و به‌­روز این بخش استفاده کنید.درنگ نکنید! همه امکانات در بیمه دات کام در دسترس شماست!
منبع: سایت بیمه دات کام( bimeh.com )تارا دوست معولی در هفتمین قسمت از فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی ایران خودرو تارا در نسخه دنده ای رفته ایم و این سدان ملی جدید را به چالش کشیده ایم. همچنین در بخش دوچرخه، به سراغ تست و بررسی یاماها WR155 رفته ایم و این موتورسیکلت به نسبت آفرودی را تست کرده ایم. از سویی در بخش تیپ کار، به مجموعه بوتیک گاراژ سری زده ایم و با مبحث راهکارهای کاهش نفوذ صدا به کابین خودرو آشنا شده ایم.
در این قسمت از فصل هفتم اسب بخار، تست و بررسی سدان جدید FMC 511 را انجام داده ایم. در ادامه برنامه به سراغ مقایسه پژو ۲۰۷i دنده ای و دنا پلاس دنده ای رفته ایم و یاماها ان مکس را هم در بخش بررسی موتورسیکلت ها تست نموده ایم.
در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari