نخستین وظیفه سیستم خنک کاری خودرو، جلوگیری از گرم‌شدن بیش از حد مجاز خودرو ازطریق انتقال گرما به هوای بیرون خودرو است. موتور خودرو، بهترین عملکرد را در دمای مناسب و بهینه بالای خود دارد. وقتی موتور سرد است، عملکرد اجزای آن با نقصان مواجه می شود و بازده موتور کمتر و در نتیجه آلودگی ایجاد شده بیشتر می‌شود. موتورهای بنزینی گرچه تا حد زیادی بهبود یافته و اصلاح شده اند، اما هنوز بازده بالایی برای تبدیل انرژی شیمیایی به توان مکانیکی ندارند. بیشترین میزان انرژی موجود در بنزین (شاید ۷۰درصد) به گرما تبدیل می شود و مهم ترین وظیفه سیستم خنک کاری خودرو، مراقبت و استفاده صحیح از گرمای ایجاد شده است.
آب رادیاتور چیست آموزش تصویری تعویض آب رادیاتور 206 تعویض آب رادیاتور پراید دانستنی های فنی خودرو تعمیر خودرو مکانیک پراید آموزش مکانیک خودرو آموزش تعویض ضدیخ ماشین
در واقع، نخستین وظیفه سیستم خنک کاری خودرو، جلوگیری از گرم شدن بیش از حد مجاز خودرو ازطریق انتقال گرما به هوای بیرون خودرو است. موتور خودرو، بهترین عملکرد را در دمای مناسب و بهینه بالای خود دارد. وقتی موتور سرد است، عملکرد اجزای آن با نقصان مواجه می شود و بازده موتور کمتر و در نتیجه آلودگی ایجاد شده بیشتر می شود. بنابراین، دیگر وظیفه مهم سیستم خنک کاری خودرو این است که به موتور اجازه دهد با سرعت ممکن به دمای بالای بهینه و مناسب برسد و گرم شود، سپس موتور را در دمایی ثابت نگه دارد. درون موتور خودرو، سوخت به طور دائم می سوزد و عمل احتراق انجام می شود. گرمای حاصل از احتراق، به میزان زیادی از طریق اگزوز خارج می شود، اما مقداری از گرمای ایجاد شده به داخل موتور رسوخ کرده و باعث افزایش دما و در نهایت گرم شدن موتور می شود .
پیشرانه خودرو و قطعات دیگر آن از جنس آلیاژهای فلزی مختلف ساخته شده اند. از آنجا که این قطعات متحرک هستند و این حرکت با سایش و اصطکاک همراه است، موجب تولید گرما می شود.

سیستم خنک کننده در خودرو برای همین است که اجاره ندهد گرمای پیشرانه و قطعات کارکردی آن از یک دمای معین بیشتر شود. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است پیشرانه شما دچار آسیب های جدی شود و هزینه های سنگینی برای شما داشته باشد. برای همین بررسی کارکرد صحیح اجزای این سیستم بسیار مهم است.
خودروهای قدیمی از کاربراتور برای خنک سازی و خودروهای جدید از سیستم رادیاتور بهره می برند.
اجزای اصلی این سیستم به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:
فن خنک کننده: وظیفه به جریان انداختن هوا به منظور خنک کردن آب درون رادیاتور را دارد.
موتور فن : وظیفه به حرکت درآوردن فن را دارد.
رادیاتور: آبی که در درون موتور می چرخد و گرمای آن را می گیرد، به درون رادیاتور وارد می شود و مجددا خنک می شود.
پمپ آب : وظیفه ان ایجاد فشار در سیستم و حرکت آب در مسیر است.
ترموستات: با توجه به حرارت، مسیر آب را در خودروها باز و بسته می کند.
لوله های آب: مسیری برای عبور آب از قسمت های مختلف درون موتور و جذب گرمای ناشی از کارکرد آن.source

توسط autokhabari