اگر اگزوز خودرو در شهر نیویورک صدای ناهنجار داشته باشد، مشمول 1000 دلار جریمه می شود.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، فرماندار ایالات نیویورک، کیتی هوکل Kathy Hochul به تازگی لایحه جدیدی را امضا کرده که به موجب آن هر گونه نقض قوانین مربوط به سر و صدای بلند و مزاحمت برای مردم مشمول 150 تا 1000 دلار جریمه می شود.
جالب این است که این لایحه پیشنهاد شده به زبان انگلیس با سرواژه SLEEP به نام خواب شناخته می شود چون مخفف Stop Loud and Excessive Exhaust Pollution است و معنی آن «از آلودگی بیش از حدِ صوتی اگزوز بکاهید» است. هدف از این جریمه ها جلوگیری از نصب اگزوزهای غیرمجاز و پرسر و صدا روی خودروها است.
کمی جای شگفتی داشته باشد اما صدای اگزوز هم قوانین مصوب دارد که به همت SEMA‌ [انجمن سازندگان تجهیزات سرعت Speed Equipment Manufacturing Association که در دهه 1970 به Specialty Equipment Market Association تغییر نام داد] بر اساس کاتالوگ این انجمن، این جریمه، خشن ترین جریمه در ایالات نیویورک به حساب می آید و دو برابر جریمه در کلرادوی آمریکا است.

این درست برعکس ایالات کالیفرنیا است که یک سال و نیم گذشته جریمه صدای اگزوز را به کمترین میزان ممکن رسانده و پیش از 200 دلار جریمه ابتدا، یک جریمه هشداری با عنوان «تصحیح شود» به راننده داده می شود و اگر صدای اگزوز را تصحیح نکرد 200 دلار جریمه خواهد شد.
نیویورک تایمز این موضوع افزایش جریمه ها را به فرهنگ مسابقه درگ در این ایالات نسبت داده و البته به دلیل کوید-19 به شدت کاهش یافته است. این موضوع مسابقه درگ و مزاحمت های آن حتی باعث شده است که به گزارش گاثامیست ریپورتس Gothamist reports یکی از سناتورهای این ایالت پیشنهاد نصب دوربین های شب مخصوص سرعت نصب شوند.

یکی دیگر از قانونگذاران پیشنهاد نصب ابزار ردگیری خودروهای پر سر و صدا را مطرح کرده است. در این لایحه حتی پیشنهاد شده است که مجوز فروشگاه هایی را لغو کنند که در فروش و نصب اگزوزهای پر سر و صدا فعال هستند.
فرماندار ایالت نیویورک هنگام امضای این لایحه گفت: «هر شهروندی شایسته آ« است که در جامعه خود راحت و ایمن زندگی کند و این موضوع شامل کنترل خودروهای بیش از حد پر سر و صدا در خیابان ها هم می شود. این قانونگذاری جدید جلوی صاحبان خودرویی را می گیرد که به شکل غیرقانونی به نصب تجهیزاتی می پردازند که سطح صدای تولید آنها بالاتر از حد خطرناک به حساب می آید و می توان به شنوایی مردم آسیب زده و آلودگی صوتی ایجاد کنند.»
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari