استفاده از پلت‌فرم مشترک در بین خودروسازان امری کاملاً متداول است و همهٔ شرکت‌ها از پورشه گرفته تا پژو این کار را انجام می‌دهند زیرا توسعهٔ یک خودرو بسیار هزینه‌بر است و خودروسازان برای کاهش هزینه‌ها روی به استفاده از پلت‌فرم‌های مشترک می‌آورند. این کار در بسیاری از موارد کاملاً موفق بوده و جواب می‌دهد. مثلاً ظاهر، کابین و پیشرانه‌های بنتلی بنتایگا کاملاً با فولکس‌واگن توآرگ متفاوت هستند و خریدار معمولی هرگز نمی‌تواند بفهمد که زیر پوست جنسیس GV60 یک هیوندای آیونیک ۵ قرار گرفته است.

اما دراین‌بین موضوعی بنام ری‌بج یا مهندسی برند هم وجود دارد که معنی آن عرضهٔ خودروهایی تقریباً یکسان با برندهای مختلف است. یکی از مصادیق این موضوع، تویوتا GR 86 است که هرچند شاید به خاطر تنظیم خاص شاسی، احساس متفاوتی نسبت به سوبارو BRZ داشته باشد اما برخلاف فرایند تبدیل ب‌ام‌و Z4 به سوپرا، برای متمایز کردن طراحی GR 86 از BRZ هیچ تلاشی انجام نشده است. تاکنون از این قبیل تغییر برندها زیاد دیده‌ایم اما بدترین ری‌بج‌هایی که تاکنون در کل تاریخ صنعت خودروسازی صورت گرفته کدام است؟ در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.
(هولدن مونارو)
پس از این که نسل پنجم فورد موستانگ در سال ۲۰۰۴ به بازار آمد، جنرال موتورز قصد داشت سریعاً به آن پاسخ دهد و آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای این کار را در شعبهٔ استرالیایی خود یعنی هولدن پیدا کرد. جنرال موتورز کوپهٔ محرک عقب هولدن مونارو را ری‌بج کرد و با نام پونتیاک GTO در سال ۲۰۰۴ راهی بازار ایالات‌متحده نمود. البته مونارو به‌خودی‌خود خودروی بدی نبود و زیر کاپوت پیشرانه‌های سری LS قدرتمندی داشت اما هرگز نمی‌توانست نقش یکی از مشهورترین نام‌ها در تاریخ خودروسازی آمریکا را آن‌هم پس از ۳۰ سال غیبت بازی کند. به همین دلیل، تولید این GTO تقلبی در سال ۲۰۰۶ خاتمه یافت.
(شورلت کاوالیر)
هرچند اشتراک‌گذاری پلت‌فرم بین برندهای مختلف جنرال موتورز همواره امری طبیعی بوده و اکثر خودروهایی که بر پایهٔ پلت‌فرم یکسان ساخته می‌شوند شخصیت و هویت خاص خود را حفظ می‌کنند اما در مورد کادیلاک سیمارون هرگز این اتفاق رخ نداد. این خودرو در اصل نسخهٔ لوکسی از شورلت کاوالیر محرک جلو بود که برای رقابت با اسپرت‌های اروپایی طراحی شده بود. سیمارون که زیر کاپوت یک موتور ۱.۸ لیتری چهار سیلندر با تنها ۸۸ اسب بخار قدرت داشت، به یک از بزرگ‌ترین اشتباهات در تاریخ کادیلاک تبدیل شد.
(تویوتا IQ)
مطمئناً یکی از جسورانه‌ترین و البته عجیب‌ترین تغییر برندها در کل تاریخ صنعت خودروسازی دنیا، تبدیل تویوتا IQ به آستون‌مارتین سیگنت بود. با این کار، یک تویوتای شهری ۹۷ اسب بخاری در نمایندگی‌های آستون‌مارتین در کنار یک DBS دوازده سیلندر ۲۷۰ هزار دلار قرار گرفت و سیلی از انتقادات را روانهٔ این برند بریتانیایی کرد. البته این روزها سیگنت ارزش خود را به‌مراتب بهتر از خودروهای اسپرت آستون‌مارتین متعلق به همان دوره حفظ کرده است اما هیچ‌کس دوست نداشت نشان آستون‌مارتین را روی یک خودروی سه سیلندر سه متری ببیند.
(شورلت تریل‌بلیزر)
ساب ۹-۷X در بین خودروهای متعددی مثل شورلت تریل‌بلیزر، الدزمبیل براوادا و ایسوزو اِسندر که بر اساس پلت‌فرم GMT360 جنرال موتورز ساخته شده بودند مطمئناً بهترین سواری و بهترین کابین را داشت. این خودرو همچنین پس از کادیلاک اسکالید لوکس‌ترین شاسی‌بلند جنرال موتورز محسوب می‌شد اما ذات ۹-۷X آمریکایی بود و هرگز نمی‌توانست خود را سوئدی جلوه دهد تا بتواند با خودروهایی مثل ولوو XC90 رقابت کند. حتی عرضهٔ نسخهٔ ۹-۷X Aero با پیشرانهٔ ۳۹۰ اسب بخاری کوروت در سال ۲۰۰۸ هم نتوانست شرایط این ری‌بج بد را بهتر کند.
(کرایسلر تاون ‌اند کانتری)
در مراحل اولیهٔ تسلط شاسی‌بلندها بر بازار خودرو و زمانی که اکثر خودروسازان در حال خروج از بازار مینی‌ون‌ها بودند، فولکس‌واگن تصمیم گرفت به این بخش وارد شود. برای این کار، آلمانی‌ها سراغ کرایسلر رفتند و مینی‌ون تاون ‌اند کانتری این شرکت را ری‌بج کردند. این مینی‌ون جدید روتان نام گرفت و در نمایشگاه شیکاگوی ۲۰۰۸ رونمایی شد. هرچند مینی‌ون‌های کرایسلر فروش بسیار بالایی داشتند اما روتان هرگز موفق عمل نکرد و فروش آن آن‌قدر پایین بود که فولکس‌واگن پس از توقف تولید آن در سال ۲۰۱۲، مجبور شد موجودی‌های باقیمانده را با قیمتی پایینی به‌صورت اجاره‌ای در اختیار ناوگان‌ها قرار دهد.
(سوبارو ایمپرزا)
در اواسط دههٔ ۲۰۰۰، جنرال موتورز تصمیم گرفت سوبارو ایمپرزا را به ساب پیوند بزند اما این پیوند هرگز خوب پیش نرفت زیرا هرچند ایمپرزا یک هاچ‌بک اسپرت عالی بود اما آن‌قدر لوکس نبود که بتواند نشان ساب را داشته باشد. به همین دلیل، حتی عرضهٔ نسخهٔ ۹-۲X Aero که بر اساس ایمپرزا WRX توربو ساخته شده بود هم نتوانست نظر خریداران را به این هاچ‌بک ساب جلب کند و به همین دلیل ۹-۲X فقط در دو سال به بازار عرضه شد.
(فورد F150)
ازآنجایی‌که F150 پرفروش‌ترین پیکاپ دنیا بود، در سال ۲۰۰۱ فورد تصمیم گرفت نسخهٔ لوکس آن‌را از طریق برند لینکلن با نام بلک‌وود به بازار عرضه کند. این خودرو که با مدل ۲۰۰۲ به بازار آمد، اولین پیکاپ لینکلن محسوب می‌شد. بلک‌وود اما بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها فروخت و به همین دلیل پس از تنها یک سال تولید آن خاتمه یافت. در این مدت تنها ۳,۳۵۶ دستگاه از این پیکاپ تولید شد که آن‌را به کم تیراژترین لینکلن تاریخ تبدیل کرد.
(میتسوبیشی گالانت کوپه)
وقتی در اواسط دههٔ ۷۰ میلادی بحران سوخت رخ داد، بسیاری از ماسل کارهای آمریکایی نابود شدند. یکی از این خودروها، نسل اول دوج چلنجر بود که تولید آن در سال ۱۹۷۴ خاتمه یافت اما در سال ۱۹۷۸ دوج نسل دوم آن‌را به بازار فرستاد. این خودرو اما در اصل ری‌بج میتسوبیشی گالانت کوپه بود که در آمریکا با نام چلنجر عرضه شد. این کوپهٔ اقتصادی ژاپنی کوچک‌ترین ارتباط یا شباهتی با نسل اول چلنجر نداشت و زیر کاپوت آن‌هم بجای نیروگاه‌های V8 کرایسلر، موتورهای ۱.۶ و ۲.۶ لیتری چهار سیلندر با قدرت‌های تنها ۷۷ تا ۱۰۵ اسب بخار قرار می‌گرفت. این نسل به لکهٔ ننگی در کل تاریخ چلنجر تبدیل شد.
(شورلت اَوئو)
در سال‌های پایانی حیات پونتیاک گویا جنرال موتورز نمی‌دانست می‌خواهد با این برند چه کند. هرچند مدل‌های G8 و سولستیس خودروهای نسبتاً هیجان‌انگیزی بودند اما G3 گام بزرگی در جهت اشتباه بود زیرا این در اصل یک شورلت اَوئو بود که کمی آرایش شده بود! واقعاً مایهٔ تأسف است که آخرین محصول پونتیاک تا پیش از تعطیل شدن این هاچ‌بک ری‌بج شدهٔ نفرت‌انگیز بوده است زیرا هیچ‌کس دوست نداشت نشانی که زمانی روی افسانه‌هایی مثل GTO و فایربرد قرار می‌گرفت را روی یک هاچ‌بک کوچک اقتصادی ببیند.
(نیسان ناوارا)
جدیدترین ری‌بج ناموفق را می‌توان مرسدس بنز X کلاس دانست. این خودرو به‌عنوان یک پیکاپ لوکس، بر پایهٔ نیسان ناوارا شکل گرفت و در اواخر سال ۲۰۱۷ به بازار آمد؛ اما X کلاس هم همان تجربهٔ ناموفق لینکلن بلک‌وود را تکرار کرد زیرا کسی به پیکاپ لوکس نیازی ندارد. وقتی می‌توان نیسان ناوارا را با قیمت کمتر خرید چرا باید مبلغ بیشتری را فقط برای نشان ستارهٔ سپر روی جلوپنجره پرداخت کرد؟ به همین خاطر بود که تنها سه سال بعد مرسدس به تولید X کلاس پایان داد.
مطمئناً ری‌بج‌های ناموفق در طول تاریخ خودروسازی فقط به این ۱۰ مورد محدود نمی‌شود ولی ما سعی کردیم در اینجا مشهورترین آن‌ها را معرفی کنیم؛ بنابراین اگر شما هم ری‌بج‌های بد و ناموفقی سراغ دارید که در لیست بالا حضور ندارند، در بخش نظرات اعلام فرمایید.
ممد ژانگولر
این جور بازاریابیها نهایت کلاه برداریه که خداروشکر با برخورد شدید خریدارهای با شعور و آگاه همراه بوده 👏
فورد
فقط دوج چنجلر ۱۹۷۸ اخه چطور ممکنه
Clean Energy
به نظرم بدترین ماشین بنز همین ایکس کلاسه
یکی از زشت ترین های این بین هم سینگنت هست قیافه رو….😐
امیر
ممنون آقای دهقان ،
خیلی از ماشین ها پلتفرم مشترک دارند شاید خیلی ها ندونن ولی حتی مزدا ۳۲۳ و
فورد لیزر هم در نسل هفتم و هشتم پلتفرم مشترک دارند.
همشون سم بودن بجز اون هولدن که من رو یاد نید فور اسپید انداخت.
( Amirreza ) 🇩🇪 Mercedes Benz : Engineered to move the human spirit 🇩🇪
فاجعه ترینش سیگنته ، آخه چرا ؟ نه یکی بگه چرا ؟ چرا آستون باید کنار db9 سیگنت تولید کنه ، آنریکایی های کلاسیکم که این موضوع یه چیز عادی بوده و حتی بعضی وقتا طراحیم عوض نمیکردن
( Amirreza ) 🇩🇪 Mercedes Benz : Engineered to move the human spirit 🇩🇪
ولی به نظرم ساب ۷x 9 واقعا ماشین خوشگل و خوش فرمیه ، جنرال موتورز یه دوره ای خیلی توش آشوب بود ، چه برند های خوبی که زیر دست جنرال موتوز توی اون دوره نابود شدن فورد هم مرکوری رو ورشکست کرد ولی اون یه برند بود ، امیدوارم یه روزی ساب ، مرکوری ، امریکن موتورز ، دوو ، پونتیاک ، هولدن و …. احیا بشن و خودروسازی رو دوباره هیجان انگیز تر کنن
Clean Energy
آره والا
فاجعه است واقعا طراحیش پیش دی بی اس یا دی بی ایکس نابوده
محمد
چرا اینقدر خودتوترو اذیت میکنید
چرا سمند رو پژو نمیگید،اگر ما میخریم مجبوریم که میخریم ،میفهمی مجبورررررر
احمدرضا
عاشق ماشین های سابم
ساب همیشه سعی کرد اصالت خودشو حفظ کنه حتی به قیمت ورشکسته شدن و بخاطر همین همیشه مورد علاقه من بوده
میثم
تو این مورد هم مثل تمام موارد دیگه برعکس دنیا هستیم.
پلت‌فرمهای ۳۰-۴۰ سال پیش با کمترین تفاوت ظاهری و با نام و نشانی جدید، با افزایش قیمت و کاهش کیفیت هر روزه و موجی عظیم از متقاضیان حماسه آفرینی با مغزهای زنگ زده که در صف‌های خرید چند ماهه و چند ساله، به باقی مردم بابت خرید و حمایت از دولت و خودروساز و … فحش می‌دهند.
کلا اینجا همه‌چی وارونه‌ست
Karl Benz
بهترین ری بج ها مال ایران فرغون و سایپا قالپاقه که پراید و پژو رو با عوض کردن دو تا چراغ ( که اونم کپیه ) ۳۰۰ تومن و یا حتی بیشتر میکنن تو پاچه مردم 😂😂😂
شرکت بازرگانی سایپا کرمک مطمئن 😀
راستی این اولین ماشین برقی ایرانو (حلزون)دیدید؟ جالبه بعضی ها حمایت میکنن
1123
اطلاعات زیادی از یوز نداریم، ولی مقایسه ش با خودرو های معمول به کل اشتباهه چون پلاک موتورسیکلت روشه
Sina10
اینا دو ماشین با ارم متفاوتن
وگرنه میلیون ها فاجعه و زباله میشه مثال زد که پلتفرم یا اجزای یکسانی داشتن
پونتیاک ازتک و بیوک راندوو مثلا
پونتیاک گرن پری و شورلت مونت کارلو SS
فورد فلیکس و لینکلن MKT ( فورد فلیکس خودش خوبه ولی قیافه لینکلن MKT , تو ابعاد جلوپنجره همه ب‌ا‌م‌و ها رو محو میکنه😂) این پلتفرم فکر کنم D4 نام داره و روی فلیکس ، اکسپلورر و تاروس هم بوده ، اگه اشتباه نکرده باشم
و میلیون ها مثال دیگه
با مهربونی جهان زیباتره
توی بخش GTO گفته ماشین بدی بوده بعد توی G3 گفته GTO افسانه ای بود
بالاخره کدوم
ولی بیشتر از همه دلم برای ساب سوخت
Pooriya.BMW_Germany
نمونه‌های داخلی زیاد داریم
از زمان قبل انقلاب تاکنون
اریا شاهین شهباز اینها نمونه‌های قبل انقلاب هستند
و نمونه های عصر حاضر و مراحل تکاملی
پژو ۴۰۵» سمند»دنا
کیا ریو»تیبا»کوییک»سایپا شاهین
پژو ۳۰۱»تارا
پژو ۲۰۶» پژو ۲۰۶ صندوقدار» رانا
چنتا نمونه موفق خارجی هم بگم
تویوتا لندکروز» لکسس ال ایکس
تویوتا کمری» لکسس ای اس
تویوتا پریوس» لکسس سی تی
ب ام و زد ۴» تویوتا سوپرا
شورلت تاهو»کادیلاک اسکالید
ائودی آر۸» لامبورگینی هوراکان
ائودی کیو۵» پورشه ماکان
ب ام و ایکس۱» مینی کانتری من
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *آیا حساب کاربری ندارید؟

source

توسط autokhabari