سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات فنی و آموزشی » سیستم 4Matic مرسدس بنز چگونه کار می کند؟

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد رای: 3
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

از ابتدای تاریخ خودروسازی تا به امروز، نبرد بین طرفداران خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب در جریان است. در میانه این نبرد، برخی شرکت‌ها همچون مرسدس بنز، سوبارو و میتسوبیشی تصمیم گرفته‌اند تا این مشکل را با استفاده گسترده از سیستم چهار چرخ محرک برای همیشه برطرف کنند. نماینده مشهور آلمان در این رده، سیستم 4Matic مرسدس بنز است.
بزرگترین مزیت استفاده از سیستم‌های چهارچرخ محرک، چسبندگی فوق‌العاده‌ای است که با استفاده از این سیستم برای خودرو ایجاد می‌شود. با این حال هنگامی که اتومبیل در مسیرهای شوسه یا ناهموار قرار می‌گیرد، برتری اصلی این سیستم نمایان می‌شود. سیستم 4Matic مرسدس بنز یکی از بهترین‌ها در این زمینه است که در این مقاله به بررسی نحوه کارکرد سیستم 4Matic مرسدس بنز خواهیم پرداخت.
مرسدس بنز همواره به واسطه نوآوری‌های فنی و تکنیکی خود در زمینه خودروسازی مشهور بوده است که سیستم 4Matic مرسدس بنز نیز یکی از همین فناوری‌ها محسوب می‌شود. این سامانه برای نخستین بار در سال 1985 برای مرسدس بنز W124 به کار گرفته شد. استفاده از یک سیستم چهارچرخ محرک دائمی سبب شد تا فروش مرسدس بنز W124 به طرز چشم‌گیری افزایش یابد که خودروساز آلمانی را بر آن داشت تا در سایر محصولات خود نیز از این سیستم بهره ببرد. از آن زمان تاکنون این سیستم به طور مکرر توسعه یافته است و نسل‌های جدیدتر آن در محصولات مرسدس به کار گرفته شده‌اند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
در خودروهای عادی هنگامی که قدرت و گشتاور زیادی به یک چرخ اعمال می‌شود، امکان دارد دیگر چرخ‌ها از سطح زمین فاصله بگیرند. کارشناسان این مساله را لغزش نام نهاده‌اند، موردی که مانع از ادامه حرکت خودرو با حداکثر قدرت می‌شود. به همین دلیل مهندسان خودروسازی سیستم چهارچرخ محرک را معرفی کردند، سیستمی که به طور همزمان قدرت و گشتاور را به هر چهارچرخ خودرو ارسال می‌کند تا در صورت فاصله گرفتن یکی از چرخ‌ها نسبت به سطح زمین، حرکت خودرو ادامه یابد. سیستم‌های چهارچرخ محرک مدرن امروزه در تماس دائمی با سیستم کنترل پایداری و سیستم کنترل کشش فعالیت می‌کنند.

مرسدس بنز برای آن‌که بتواند نیازمندی‌های تمام محصولات خود به سامانه چهارچرخ محرک دائمی را برطرف کند، سیستمی به نام 4Matic را معرفی کرد. این سیستم به طور همزمان در هاچ‌بک‌ها، سدان‌ها و شاسی‌بلندهای مرسدس بنز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تمامی موارد از خود عملکرد مطلوبی را برجای می‌گذارد. سیستم 4Matic مرسدس بنز براساس چند اصل فعالیت می‌کند که در ادامه به بررسی هرکدام از این اصول خواهیم پرداخت.
به طور معمول خودروهای کوچک با سیستم دیفرانسیل جلو به بازار عرضه می‌شوند و این مساله در مورد خودروهای کوچک مرسدس بنز یعنی کلاس A‌ و کلاس B‌ نیز صدق می‌کند. این خودروها شامل انواع سدان‌ها و کراس‌اوورهای کلاس A و B‌ می‌شوند، محصولاتی نظیر مرسدس بنز CLA‌ یا مرسدس بنز GLB.
سیستم 4Matic مرسدس بنز در این خودروها براساس اصل گشتاور براساس تقاضا فعالیت می‌کند، به این معنا که گشتاور بیش از حد چرخ‌های جلو در صورت نیاز به چرخ‌های عقب ارسال می‌شود. این کار علاوه بر جلوگیری از هدررفت نیرو، موجب بهبود عملکرد خودرو هنگام انجام مانورهای ناگهانی نیز خواهد شد.
از بین بهترین‌ها بخر؛ کارشناسی‌شده، به‌قیمت، تضمینی!

هنگامی که در سبد محصولات مرسدس بنز به سمت جلو حرکت می‌کنیم، با کلاس‌های بالاتر E و C مواجه خواهیم شد. سیستم 4Matic مرسدس بنز در در مدل های فعلی کلاس C، کلاس E، کلاس S و کلاس V و همچنین در GLC براساس نرخ ثابت گشتاور را به محور جلو و عقب ارسال می‌کند. در تمامی این خودروها 45 درصد گشتاور به محور جلو و 55 درصد آن به عقب ارسال می‌شود.
مهندسان و طراحان مرسدس بنز تصمیم گرفتند تا ساختاری متفاوت را برای کراس‌اوورهای نیمه لوکس و لوکس این برند در نظر بگیرند. خریدارانی که مرسدس بنز GLE و GLS را با سیستم چهارچرخ محرک 4Matic خریداری کنند، شاهد توزیع 50-50 گشتاور و قدرت بین دیفرانسیل عقب و جلو در اتومبیل خود خواهند بود.
با این حال پیچیدگی‌های یک موتور هیبریدی مهندسان مرسدس را به دردسر انداخت، به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفتند تا از تقسیم‌بندی دیگری برای نسخه پلاگین هیبریدی مرسدس بنز GLE بهره ببرند. در این خودرو سیستم 4Matic مرسدس بنز براساس تقاضای راننده به قدرت، می‌تواند تمامی قدرت و گشتاور را به یک محور ارسال کند یا آن را میان دو محور به طور مساوی تقسیم کند.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
مرسدس بنز G‌ کلاس نماینده این برند در رقابت خودروهای آفرودی است که بخش عمده‌ای از وظایف خود را با استفاده از سیستم 4Matic مرسدس بنز انجام می‌دهد. این سیستم در مرسدس بنز G‌ کلاس از چند مدل توزیع قدرت بهره می‌برد. در حالت استاندارد 60 درصد قدرت به دیفرانسیل جلو و 40 درصد آن به دیفرانسیل عقب ارسال می‌شود. با این حال قفل دیفرانسیل سه حالته و حالت رانندگی با برد اندک نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
قفل دیفرانسیل سه حالته مرسدس بنز G‌ کلاس قابلیت درگیر شدن جداگانه در محور جلو، محور عقب و بین دو محور را دارد که سرعت چرخش محورها را هنگام قفل شدن محورها کنترل می‌کند و آن‌ها را متعادل می‌سازد. حالت رانندگی برد محدود یا LOW RANGE نیز سرعت خودرو را به 70 کیلومتربرساعت محدود می‌کند و برای مواقعی که در حال عبور از یک مسیر آفرودی نه چندان دشوار هستید، مناسب به نظر می‌رسد.

زیرشاخه معروف مرسدس بنز که به کار تیونینگ خودروهای این برند اشتغال دارد، نسخه‌ای ویژه از سیستم 4Matic را برای خود بهینه‌سازی کرده است. این سیستم 4Matic‌ پلاس نام دارد و در انواع مختلفی از خودروهای تیون شده AMG‌ نظیر AMG 45 و AMG GT 2 مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه عملکردی پویا دارد و به طور دائم هر چهارچرخ خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهد.
سیستم 4Matic‌ پلاس توسعه یافته توسط AMG می‌تواند قدرت را به صورت لحظه‌ای بین محور جلو و عقب منتقل کند. این امر کشش بهینه را نه تنها در شرایط نامناسب جاده، بلکه در پیچ‌های شدید در جاده‌های مارپیچ یا در مسیرهای مسابقه تضمین می کند. بنابراین هنگامی که راننده در حال گردش است، چرخ‌های داخلی خودرو کمتر می‌چرخند در حالی‌که چرخ‌های خارجی خودرو با سرعت بیشتری به چرخش در می‌آیند.

همان‌گونه که از بررسی پنج اصل سیستم 4Matic بر می‌آید، مرسدس بنز این سیستم را برای انواع مختلفی از خودروها بهینه کرده است. بنابراین تفاوتی ندارد که مالک یک هاچ‌بک کوچک هستید یا پشت فرمان مرسدس بنز AMG GT نشسته‌اید، در هر دو حالت شما از سیستم 4Matic مرسدس بنز بهره‌مند خواهید شد. البته باید توجه داشت که تمامی تیپ‌های محصولات مرسدس بنز به سیستم 4Matic مجهز نیستند و این سامانه تنها در تیپ‌های گران‌قیمت در دسترس خواهد بود.
کاملا طبیعی است که توانایی تمام خودروهای مرسدس بنز یکسان نیست، از این رو سطوح مختلفی از سامانه 4Matic برای خودروهای مختلف این برند در نظر گرفته شده است و هر اتومبیل به اندازه توانایی خود از سیستم 4Matic بهره می‌برد. این سیستم نوآورانه و دوست داشتنی برگ برنده مرسدس بنز طی چند دهه اخیر بوده است و سبب شده تا محصولات مرسدس بنز به خودروهای لوکس با کارایی  قابل توجه تبدیل شوند.

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد رای: 3
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari