اگر برای راننده اتفاقی بیفتد برای مثال دچار حمله قلبی شود، فناوری کو-پایلوت در مزدا به صورت ایمن خودرو را متوقف می کند.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، مزدا این مجموعه نرم افزاری را کو-پایلوت یا کمک خلبان Co-Pilot گذاشته و بخشی از سامانه های کمک به راننده به حساب می آید. زمانی که سنسورها و دوربین های خودرو تشخیص می دهند که راننده به درستی در حال رانندگی نیست و دچار حمله قلبی یا مواردی شبیه به آن شده، علاوه بر این که به راننده های اطراف [با به صدا در آوردن بوق و چراغ های احتیاط] هشدار می فرستد، به آرامی خودرو را کنار کشیده و متوقف می کند. بعد هم به طور خودکار با اورژانس یا تلفن های امدادی تماس می گیرد.
مزدا این فناوری جدید را به خبرنگاران در ژاپن معرفی کرده و در مدل مزدا3 با عنوان «مفهوم کمک خلبان» به نمایش گذاشته است اما به گفته ی سیاتل تایمز Seattle Times که این خبر را منتشر کرده نامگذاری چندان مناسبی هم به نظر نمی آید.
راننده همواره تحت نظر دوربینی است که روی داشبورد رو به روی صورت راننده نصب شده است. این فناوری با همکاری بیمارستان آموزشی تسوکوبا Tsukuba University Hospital تکوین یافته است و با الگوریتمی که برای آن تعریف شده، می تواند راننده هوشیار را از خواب آلود یا دچار حادثه شده مثل حمله قلبی تمیز دهد.

طبیعی است که ژاپنی ها به این نوع فناوری ها بها می دهند؛‌ چون جمعیت آنها در حال پیر شدن است و مسائلی از این قبیل روند افزایشی پیدا کرده است. این فناوری به خوبی افراد خواب آلود یا تحت تأثیر مواد الکلی یا مخدر را هم تمیز می دهد.
البته در تلفن های آیفون اَپل هم یک ویژگی یا کارکرد جدید «ردگیری تصادف» new iPhone crash detection feature تعریف شده که کارکردی مشابه دارد و با 911 تماس می گیرد.

همان طور که اشاره شد، این فناوری بخشی از کارکردهای ایمنی خودرو از قبیل حفظ بین خطوط، هشدار نقطه کور به حساب می آید و برآوردها نشان می دهد که از اوایل سال آینده در خودروهای بازار ژاپن نصب شده و مورد استفاده قرار گیرد. بعد هم در بازار اروپا رایج می شود و برای ورود به بازار آمریکا نیاز به مجوز دارد.
به گفته ی سیاتل تایمز، مزدا در حال کار روی ردگیری سایر مسائل مربوط به سلامت است و علائم حیاتی راننده را قبل از آن که منجر به حادثه شود، تشخیص و هشدار می دهد. انتظار می رود تا سال 2025 این سامانه تا حدی پیشرفت کند که پیش از حادثه، به راننده هشدار لازم را بدهد.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari