محمد مایلی‌کهن سرمربی پیشین تیم ملی ایران می‌گوید: من هزار درصد موافق ماندن اسکوچیچ هستم. اگر او تیم ملی ایران را به جام جهانی برساند حقش است روی نیمکت بنشیند.
به گزارش خبرورزشی، مهدی طارمی ستاره پورتو و تیم ملی در آستانه دو دیدار ایران برابر لبنان و سوریه توسط دراگان اسکوچیچ خط خورد. این اولین باری نیست که یک سرمربی تیم ملی با یکی از شاگردان خود به هر دلیلی به مشکل انضباطی خورده یا او را خط می‌زند و قطعا هم آخرین بار نخواهد بود.
اینکه آیا دراگان اسکوچیچ اشتباه کرده بازیکنان ایرانی را تاکتیک ناپذیرخوانده یا اینکه مهدی طارمی نباید جواب سرمربی تیم ملی را با توئیت خود می‌داد همه و همه سئوالاتی است که این روزها برای فوتبالدوستان ایرانی به وجود آمده است.
در همین راستا بد ندیدیم سراغ محمد مایلی کهن برویم. سرمربی پیشین تیم ملی که در زمان مربیگری خود قاطعانه ترین برخوردها را با بازیکنان و ستاره‌های بی انضباط داشت اما با شناختی که سالهاست از او دارم مرد خوش قلب و مهربانی است …
با محمد مایلی کهن از ماجرای طارمی و اسکوچیچ آغاز کردیم و در ادامه گفت و گوی ما به جاهای جالبی کشیده شد. خواندن این مصاحبه مایلی کهن با خبرورزشی را به شما توصیه می‌کنیم:
از ماجرای دراگان اسکوچیچ و مهدی طارمی که خبر دارید؟
من خبر دارم اما به نظرم چیز خاصی نبود و شاید دخالت یا شیطنت‌ها باعث شد کار به اینجا کشیده شود.
شما معتقدید مصاحبه اسکوچیچ یا جوابی که مهدی طارمی به سرمربی تیم ملی داد چیز مهمی‌نبوده است؟
اول بگویم من ابتدا موافق سرمربیگری دراگان اسکوچیچ در تیم ملی نبودم اما وقتی نتیجه گرفت دیگر بحثی در این رابطه باقی نگذاشت. اسکوچیچ خیلی عادی گفت که بازیکنان ایرانی تاکتیک پذیر نیستند. می‌خواهم بپرسم با کدام زمین چمن یا استادیوم مناسب ما باید بازیکنانی تاکتیک پذیر بسازیم؟ من خوب به خاطر دارم زمان آقای هاشمی‌طباء و با زحمات مهندس فائقی چند استادیوم خوب به اسم یادگار امام (ره) در تبریز، قم، رشت، کرمان و کاشان ساختیم یا غدیر اهواز که الان واقعا نمی‌دانیم چه شدند؟ چرا در حفظ و نگهداری آن کوشش واقعی صورت نمی‌پذیرد. همین جا از آقای سجادی وزیر جدید وزارت ورزش و جوانان می‌خواهم دیگر خواهشا کلنگ ورزشگاه جدیدی را نزند! خواهش من این است که آقای وزیر همین استادیوم‌های موجود را حفظ، نگهداری و مرمت و بازسازی کند. من برخی مسابقات را حتی در لیگ برتر می‌بینم که زمین چمن آن افتضاح است و واقعا خجالت می‌کشم! اسکوچیچ هم برهمین اساس یک حرف عادی زده است.
و جواب مهدی طارمی؟
مهدی طارمی هم نظرش را گفته است. مگر بی احترامی‌کرده؟
می‌خواهیم بدانیم اگر شما جای اسکوچیچ بودید چه می‌کردید؟
نظرم را واضح گفتم که اتفاقی نیفتاده است که برخوردی صورت پذیرد.
ولی شما هم در مقاطعی یکسری بازیکن را خط زدید یا بیرون گذاشتید. شاید بارزترین مثال رضا شاهرودی باشد که از تیم ملی آن هم در آستانه جام ملت‌های ۱۹۹۶ امارات خط خورد؟
آن ماجرا با قضیه طارمی و اسکوچیچ خیلی فرق می‌کند. من با رضا شاهرودی هیچ مشکلی نداشته و ندارم. آن روز ما رفته بودیم کارهای گذرنامه و ویزای سفر بچه‌های ملی پوش را درست کنیم و تأکید هم کرده بودیم که کسی از اردوی تیم ملی خارج نشود. وقتی برگشتم متوجه شدم رضا شاهرودی و نعیم سعداوی اردو را ترک کرده اند و دقایقی هم دیر سرتمرین رسیدند. تمرین شروع شده بود که به آنها گفتم لباس بپوشند و بروند. نعیم سعداوی بعدش زنگ زد و می‌خواست معذرت خواهی کند که من اجازه ندادم چون معتقدم هرگز نباید شخصیت کسی را خُرد کرد و خود سعداوی هم شاهد است. گفتم برو تمرین کن اما دیگر تکرار نشود.
رضا شاهرودی واقعا گفت من رضا مالدینی هستم و …
نه انصافا! بنده خدا رضا هیچ حرفی نزد و فقط سکوت کرد. من تا قبل از پرواز هم منتظر بودم خودش زنگ بزند و یک توضیحی بدهد. حتی دنبال عذرخواهی هم نبودم ولی زنگ نزد. دیگران واسطه شدند که برای من جالب نبود و دوست داشتم خود رضا شاهرودی زنگ بزند که… ما همیشه رابطه خوبی داشتیم و او پسر خوبی است. من هنوز هم نمی‌دانم آن داستان خیالی من مالدینی هستم و … کجا ساخته شد؟!
ما با لبنان و سوریه بازی داریم. به نظر شما تیم ملی از جدایی و خط خوردن مهدی طارمی ضرر نمی‌کند؟
من نمی‌دانم چرا این حرف‌ها در گذشته زده نمی‌شد؟ وقتی سرمربی سابق تیم ملی مهدی رحمتی یاهادی عقیلی را در اوج خط زد کسی دنبال این نبود که ضرر می‌کنیم یا نه؟ خود شما هم همین طور!
من حاج آقا به شخصه همیشه در درگیری‌های سرمربی و بازیکن حق را به سرمربی می‌دهم. این نظر شخصی بنده است که سرمربی بزرگتر و مسئول اول و آخر فنی تیم است. حرمتش واجب است و هر تصمیمی‌بگیرد باید به آن احترام گذاشت. فرقی هم نمی‌کند کی روش باشد یا اسکوچیچ یا هر مربی دیگری!
به هر حال این مسائل بود یا سیدجلال حسینی که قبل از سفر تیم ملی به جام جهانی روسیه خط خورد.
برگردیم به تیم ملی و اینکه برخی‌ها معتقدند اگر تیم ملی به جام جهانی قطر صعود کند ما سرمربی بزرگتری می‌خواهیم. برخی دیگر هم می‌گویند اگر اسکوچیچ تیم ایران را به جام جهانی رساند حقش است در قطر هم روی نیمکت تیم ملی بنشیند. نظر شما چیست؟
من هزار درصد موافق ماندن اسکوچیچ هستم. اگر او تیم ملی ایران را به جام جهانی برساند حقش است روی نیمکت بنشیند.
مایلی کهن
با همه این تفاسیر بازی با لبنان را چطور می‌بینید؟
اشتباه بزرگی است اگر لبنان را تیم ضعیفی بدانیم. ما یک بار با کی روش به این تیم باختیم و یک بار هم زمان خود ما یک بر یک با لبنان مساوی کردیم. البته من از بازیکنان جوانی مثل نیما نکیسا آن هم در ۱۹ سالگی استفاده کردم. بازی سختی در پیش داریم اما انشالله بتوانیم برنده این دیدار شویم. البته لبنان یا هیچ کشوری به اندازه ایران استعداد ندارد. ما معدن استعداد هستیم و جوانانی داریم که آدم از دیدن فوتبال آنها کیف می‌کند.
مثلا؟
من خودم از دیدن فوتبال دانیال اسماعیلی فر لذت می‌برم. این پسر بی نظیر است و در سمت راست با احترام به نظر سرمربی تیم ملی می‌تواند راحت بازی کند.
یحیی گل محمدی هم پارسال او را می‌خواست اما به سپاهان رفت؟
گفتم که استعداد زیاد است اما کسی توجهی به آنها نمی‌کند.
استعدادی هم سراغ دارید که سوخته باشد؟
من همیشه افسوس حامد شیری را می‌خورم!
کاپیتان نساجی پسر بی نظیری است هم فوتبالی و هم اخلاقی چون با او در این تیم بودم و شناخت کافی دارم.
من فوتبالی می‌گویم که می‌توانست الان بالای ۸۰ بازی ملی داشته باشد. حامد شیری همه فاکتورهای یک فوتبالیست ایده آل را داشت. سر می‌زد، شوت می‌زد، بازی با پای عالی داشت و در دفاع کردن فوق العاده بود اما حیف که کسی این پسر را خوب ندید.
شما او را به سایپا بردید؟
نه، من حدود ۱۵ سال پیش و زمان خدابیامرز اسماعیل افشاریان مربی سازنده شمالی می‌خواستم حامد را به سایپا ببرم که نشد. آن زمان بازیکن شموشک بود و حالا هم می‌بینید در ۳۴ یا ۳۵ سالگی این طور با قدرت بازی می‌کند. او هم بی نظیر بود و سال‌ها می‌توانست برای تیم ملی بازی کند.
ببخشید یک مقدار سئوالات ما پراکنده است اما درحال حاضر شما شاگردانی دارید که در لیگ برتر مربیگری می‌کنند. می‌خواهیم نظرتان را در مورد آنها بپرسیم. به طور نمونه محرم نویدکیا کاپیتان تیم امیدی که شما سرمربی آن بودید؟
شاگرد نه بلکه این بچه‌ها مثل فرزند و برادر من بودند. محرم نویدکیا فراتر از فوتبال ماست و تک است. ما یکسری مربی داریم که شما بهتر می‌دانید هرسال عنوان می‌کنند داوران با ما چپ هستند یا حقمان خورده می‌شود اما همیشه هستند. نمی‌دانم چرا رها نمی‌کنند بروند؟ در میان این افراد محرم نویدکیا در ابتدای راه مربیگری نشان داد که چه از لحاظ فنی و چه اخلاقی چقدر خوب است و آینده درخشانی دارد.
علیرضا منصوریان بارها مصاحبه کرده و گفته است که اگر اشتباه کند حاجی مایلی کهن زنگ می‌زند و می‌گوید؟
نه آقا! من چه کاره ام؟ فقط حال و احوال علیرضا را می‌پرسم و این نظر لطف اوست.
و فرهاد مجیدی؟ شما اولین نفری بودید که او را به تیم ملی دعوت کردید و درحال حاضر سرمربی استقلال است؟
لذت می‌برم. اینها مثل بچه‌های من هستند. خوشحال می‌شوم وقتی می‌بینم مربیگری می‌کنند و موفق هستند. من جای مهدی رحمتی را هم خالی می‌بینم. او بازیکن قابلی بود و در مربیگری هم می‌تواند موفق باشد. همین طور خوشحالم جواد نکونام سرمربی فولاد شد و برگشت. جواد نکونام در دوران بازی یک‌هافبک مدیر و باهوش بود و نشان داده است در مربیگری هم حرف‌های زیادی دارد و می‌تواند خیلی خیلی بالاتر از این حرف‌ها برود.
مهدی مهدوی کیا داشت از قلم می‌افتاد. سرمربی تیم امید که از مرحله مقدماتی صعود کرد؟
مهدی مهدوی کیا از همان زمان جوانی شخصیت، اخلاق و فهم و شعور بالایی داشت. کار مهدی در تیم امید سخت است و امیدوارم موفق شود اما حتی اگر تیم امید نتیجه هم نگرفت باز باید مهدی را حفظ و از او حمایت کرد و نباید برخوردی که با محمد خاکپور شد با او هم بشود.
راستی محمد خاکپور کجاست؟ شما رابطه خیلی خوبی با او داشتید و…
محمد خاکپور هم کم نظیر است. هر کسی با او از نزدیک آشنا شود عاشق رفتار، کردار و مرام این مرد می‌شود. از لحاظ فنی هم یگانه است و عاشق کارش اما الان باید به بیزینس خودش برسد و مربیگری را رها کند. چرا؟ من متوجه نمی‌شوم!
از نسل بازیکنان فعلی فوتبال ایران فکر می‌کنید چه کسی مربی خوبی شود؟
شاید الان نتوانم فی البداهه همه را بگویم اما سید جلال حسینی به نظرم می‌تواند مربی فوق العاده ای شود. شوخی نیست شما در ۴۰ سالگی با این صلابت بازی کنید. شما چند نفر را سراغ دارید که در ۴۰ سالگی با این قدرت و در تیم بزرگی مثل پرسپولیس بازی کرده باشند؟
علی پروین هم بود که در ۳۶ سالگی آقای گل شد. البته شاید کار علی آقا با توجه به اینکه آن اواخر جلوتر بازی می‌کرد راحت بود؟
علی پروین را با هیچ بازیکنی مقایسه نکنید. علی آقا که استثنایی بود. شما یک بازیکن ۴۰ ساله را آن جلو بگذارید. آیا می‌تواند آقای گل شود؟ پروین در فوتبال ما مثل رونالدو و مسی بود. اینها شاید کمتر از بقیه بدوند اما با نبوغ خود نتایج و سرنوشت مسابقات را عوض می‌کنند. در فوتبال خودمان مگر چند بازیکن این مدلی داشتیم؟
علی کریمی‌که خیلی‌ها معتقدند اگر انگیزه یا خواهندگی بیشتری داشت می‌توانست مرد سال اروپا و جهان شود؟
علی کریمی‌توانست توپ طلای آسیا را ببرد. او هم بی نظیرترین بازیکن قاره خود بوده اما به هر حال هر بازیکنی شرایط خاص خودش را دارد. او و خداداد عزیزی استثنایی بودند و حالا شاید این یک مشکل نزد بازیکنان ایرانی باشد که زود ارضا می‌شوند. این یک معضل برای ورزش ماست و مختص یک یا دو ورزشکار و فوتبالیست هم نمی‌شود.
شما به عنوان یک پرسپولیسی بازی‌های تیم سابق خود را دنبال می‌کنید. سورپرایز این تیم در فصل جاری برای شما چه بوده است؟
افت مهدی ترابی که باورنکردنی است. او را محمد خاکپور اولین بار به تیم امید دعوت کرد که عالی بود. الان افت کرده و امیدوارم دوباره برگردد.
بازیکن دیگری که نسبت به سال گذشته افت کرده حامد لک است. دروازه بانی که حتی می‌توانست به تیم ملی دعوت شود و امسال …
انتخاب بازیکن تیم ملی برعهده سرمربی و به هرحال سلیقه ای است. حامد لک به نظرم روی گل‌های خورده پرسپولیس چه در عربستان و چه لیگ برتر مقصر نبوده است اما تیم ملی علیرضا بیرانوند، پیام نیازمند و امیر عابدزاده را دارد و نمی‌شود در یک پُست ۳۰ نفر را دعوت کرد!
شما هم سرمربی تیم ملی بوده و شاید کسی یا کسانی را خط زده و بعدا پشیمان شده باشید. الان حضور ذهن دارید بگویید از خط زدن یا دعوت نکردن کدام بازیکن هنوز ناراحت هستید یا با خودتان می‌گویید کاش با او برخورد بهتری می‌کردم؟
طبعا من هم عاری از اشتباه نبودم و برخی اوقات اشتباهاتی مرتکب شدم اما همین الان اسم سامسون پطروسیان به ذهنم آمد.
مدافع وسط سابق آرارات و ذوب آهن اصفهان؟
بله، الان می‌گویم در مورد سامسون پطروسیان اشتباه کردم. خیلی بازیکن و مدافع خوبی بود و می‌توانست فیکس تیم ملی باشد. از لحاظ شخصیتی هم فوق العاده بود و درموردش اشتباه کردم.
یک بازیکن پرسپولیس که همین الان دوست دارید اسمش را بیاورید؟
وحید امیری که همه دوستش دارند. او یک سید جلال دیگر برای پرسپولیس آن هم در پُستی دیگر است. فوتبالیست فنی و زحمتکشی است که بسیار متین و جنتلمن است.
پرسپولیس قراراست دو بازیکن تاجیکستانی بخرد. شما در این رابطه صحبتی ندارید؟
من که می‌دانید موافق بازیکن خارجی برای تیم‌های باشگاهی ایران نیستم چون استعدادهای خودمان از بازیکنانی که به ایران می‌آیند بالاتر هستند.
کوین یامگا یا شیخ دیاباته و کی روش استنلی یا بشار رسن که به ایران آمده اند از بازیکنان داخلی ما بهتر نیستند؟
این نظر شخصی من است که مهدی عبدی از شیخ دیاباته بهتر است. شما گل دوم این بچه به نساجی مازندران را با دقت تماشا کنید. محشر بود و ما باید قدر استعدادهای داخلی خودمان را بیشتر بدانیم. همین طور معتقدم سیامک نعمتی بهتر از بشار رسن نباشد بدتر از او نیست اگر بیشتر از خودش مراقبت کند. بشار کنار بازیکنان خوب پرسپولیس خودی نشان می‌داد و الان در القطر چه کار می‌کند؟ همه بازیکنان ما سید جلال و وحید امیری نیستند و اگر سیامک نعمتی باید قدر خودش را بیشتر بداند که در این صورت می‌تواند فیکس تیم ملی ایران باشد. البته باز هم می‌گویم این نظر من است.
به عنوان سئوال پایانی فکر می‌کنید پرسپولیس بتواند برای ششمین سال متوالی قهرمانی خود را تکرار کند؟
من فکر می‌کنم پرسپولیس در فصل جاری کم بازیکن نگرفته و با همین بازیکنان فعلی هم پتانسیل قهرمانی در لیگ برتر را دارد. گرچه نمایش پرسپولیس در شروع فصل جاری راضی کننده نبوده است و امیدوارم در ادامه مسابقات بهتر ظاهر شود.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari