تیم تحریریه
ابهامات موجود در طرح جدید واردات خودرو مجلس در خصوص نحوه تأمین ارز مورد نیاز برای وارد کردن خودروهای خارجی، باعث شد که گمرک ایران نسبت به سؤالاتی که پیش آمده بود اطلاعاتی را اعلام کند. پیش از اعلام گمرک از نمایندگان سوال پرسیده شده بود که در شرایط تحریم و مشکلات عدیده‌ای که صنعت خودرو در کشور درگیر آن هستند چگونه می‌توان صادرات خودرو و قطعه به خارج از کشور را انجام داد تا با درآمد ارزی حاصل از آن بتوان خودروهای جدید و صفر کیلومتر را وارد کرد؟ آیا جز دو خودروساز بزرگ کشور ایران‌خودرو و سایپا شرکتی توان صادر کردن خودرو را دارد؟ آیا مثلاً کشور سوریه که یکی از بازارهای هدف اصلی صادراتی است، دلار و یا سایر ارزهای معتبری را دارد که بتوان با آن خودرو وارد کرد؟
از این دست سؤالات بسیار مطرح هستند ولی هنوز پاسخ روشنی برای آنها اعلام نشده است. همچنین با استناد به این طرح جدید، ساز و کار واردات خودرو و هزینه‌های جانبی و از همه مهم‌تر تعرفه واردات خودرو هنوز مشخص نشده است و نمی توان مطمئن درباره به حقیقت پیوستن این طرح صحبت کرد. در ادامه نگاهی به اظهارات سخنگوی گمرک در رابطه با میزان صادرات در حوزه صنعت خودرو، خواهیم کرد.
سخنگوی گمرک گفت: ایران از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۵۸ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۷۳۳ دلار خودرو و لوازم‌یدکی صادر کرد که هفت میلیون و ۲۱۷ هزار و ۲۶۵ دلار آن مربوط به صادرات انواع خودرو بوده است.
«سید روح اله لطیفی» اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه هفت میلیون و ۲۱۷ هزار و ۲۶۵ دلار انواع خودرو به ۱۲ کشور صادر شده که از این میزان، یک میلیون و ۱۰۴ هزار و ۴۸۴ دلار خودرو ۱۵۰۰ سی سی به هشت کشور صادر شد.
وی افزود: جمهوری آذربایجان با خرید ۹۷۱ هزار و ۸۹۸ دلار در صدر خریدارهای خودروهای ایرانی قرار دارد و چین، اسپانیا، روسیه، سنگال، اوکراین، عراق و ترکیه در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
لطیفی درباره صادرات خودروهای ۱۵۰۰ تا ۲ هزار سی سی، تصریح کرد: ارزش صادرات این خودروها در هفت ماهه امسال ۴۴۹ هزار و ۱۲۴ دلار بود که به ۶ کشور عراق با ۲۷۴ هزار و ۲۲۵ دلار، سنگال با ۶۳ هزار و ۶۰ دلار، اسپانیا با ۴۰ هزار و ۱۹۸ دلار، روسیه با ۳۴ هزار و ۷۲۵ دلار، تایوان با ۳۳ هزار و ۷۵۲ دلار و امارات با سه‌هزار و ۱۶۴ دلار صادر شد.
وی با بیان اینکه ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار خودروهای ۲ هزار تا ۲۵۰۰ سی سی به جمهوری آذربایجان صادر شده است، خاطرنشان‌کرد: در هفت ماه امسال چهار میلیون و ۷۳۹ هزار و ۳۳۲ دلار خودروی نیمه دیزلی و دیزلیِ ۲۵۰۰ تا سه‌هزار سی سی به عراق صادر شد، تایوان نیز ۸۰ هزار دلار خودروی نیمه دیزلی ۱۵۰۰ سی سی تا ۲ هزار سی سی از ایران واردات داشته و روسیه نیز یک‌هزار و ۹۲۹ دلار از  این نوع خودرو از ایران خریداری کرده است.
لطیفی تاکید کرد: ۸۲۵ هزار و ۸۹۶ دلار خودروهای حمل کالا و متفرقه نیز توسط کویت به ارزش ۱۴۸ هزار دلار، ونزوئلا به ارزش ۶۷۲ هزار دلار و دیگر کشورها با  پنج‌هزار و ۸۹۶ دلار از ایران خریداری شد.
سخنگوی گمرک درباره صادرات لوازم یدکی خودرو، تصریح‌کرد: در هفت ماهه امسال ۵۱ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۴۶۸ دلار لوازم یدکی خودرو صادر شد که ۱۴ میلیون و ۲۰۲ هزار و ۳۰۵ دلار مربوط به بدنه خودرو، سه میلیون و ۸۴۹ هزار و ۴۲۵ دلار اجزا و قطعات مربوط به بدنه، سه میلیون و ۱۹۰ هزار و ۳۲۶ دلار محور خودرو، ۲ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۹ دلار انواع رادیاتور، ۲ میلیون و ۹۷ هزار و ۲۱۷ دلار چرخ دنده و بازوهای انتقال نیرو، یک میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۲۹ دلار کمک فنر، ۸۵۰ هزار و ۶۶ دلار انواع چرخ و قطعات و ۶۴۲ هزار و ۴۹۲ دلار اجزا و قطعات تریلرها بود.
وی افزود: ۴۵۹ هزار و ۲۴۱ دلار سیبک و قطعات آن، ۳۸۵ هزار ۳۲۶ دلار دسته موتور و قطعات، ۳۷۲ هزار و ۲۳ دلار چراغ، لامپ و راهنما، ۳۰۴ هزار و ۸۱۵ دلار لنت ترمز، ۲۶۹ هزار و ۴۶۶ دلار کاسه و دیسک ترمز، ۲۴۹ هزار و ۷۲ دلار انواع سپر، ۲۳۰ هزار و ۵۷۴ دلار انواع اگزوز و قطعات، ۱۵۶ هزار و ۲۸۲ دلار انواع کمربند، ۳۳ هزار و ۲۴۵ دلار جعبه دنده، ۳۰ هزار و ۳۶۰ دلار اجزا و قطعات کلاچ و ۲۰ هزار و ۴۹۸ دلار صندلی خودرو در این مدت به کشورهای دیگر صادر شد.
لطیفی تاکید کرد: ۱۹ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۹۳۵ دلار سایر اجزا و قطعات دیگر مرتبط به خودرو نیز در این مدت صادر شده است.
بر اساس آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور در هفت ماه سال جاری ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.
در بازار قیمت اکثر محصولات ایران‌خودرو کاهش یافت ولی میزان آن اندک بود. رشد قیمت خودرو در 2 هفته پیش به نحوی شدید و قابل توجه بود که بعد از…
روز گذشته در بازار شاهد تغییرات بسیار جزئی در قیمت برخی از محصولات سایپا بودیم که در ادامه این مطلب نگاهی به آنها خواهیم داشت. شاهین پرچمدار فعلی محصولات سایپا…
قرار است ستاد تنظیم بازار قیمت جدید محصولات خودروسازان داخلی را به زودی در آذر ماه امسال تعیین و اعلام کند. ولی برخی از محصولات این خودروسازان معاف از قیمت…
از ابتدای سال 1400 خودروسازان داخلی تنها یک‌بار توسط شورای رقابت مجوز افزایش قیمت را توانستند اخذ کنند و این موضوع باعث نارضایتی خودروسازان بزرگ داخلی یعنی ایران‌خودرو و سایپا…
بازار خودرو در کشور روزهای به نسبت آرامی را پس از روزهای بسیار پر التهاب در انتهای هفته گذشته سپری می کند. روند کاهشی در قیمت خودرو در بازار ادامه…
قیمت خودروهای وارداتی معمولاً تحت تأثیر روند قیمت ارز نوسان می کند. ولی مشاهده می کنیم که در بازار با توجه به صعود دلار به بالاتر از نرخ 28.500 تومان،…
هرچند h30 هم زیاد کیفیت نداره و رفیق خود من تو مدت گارانتی کلا مجبور…
چی میزنن اینا؟
درست میفرمایید تاپول را که گرفتند بعد جوابگو نیستند حتی سایت های شکایت راهم می…
هیچ کس جوابگو نیست پس حرفی نیست بگم حتی این سایت هم حرف های منو…
اينا قبل از سخن وري ! قطعا يه چيز صنعتي بهمراه يه چيز سنتي !…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمام حقوق این وبسایت برای بانک اطلاعات خودرو محفوظ است.
طراحی و برنامه نویسی توسط : Car.ir

source

توسط autokhabari