مالیات خودروهای لوکس ۱۴۰۰

براساس اخبار منتشر شده دولت تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ مهلت دارد که از مالکان خودروهای لوکس مالیات دریافت کند که البته تاکنون نیز عملیاتی نشده است. به نظر می‌رسد تا پایان امسال خبری از اخذ مالیات از خودروهای لوکس نباشد و این موضوع به سال آینده سپرده شود.

دولت از خودروهای لوکس در سال آینده مالیات اخذ خواهد کرد – آذر ۱۴۰۰

براساس پیش‌نویس تهیه شده از بودجه سال آینده دولت به صورت پلکانی از خودروهایی که لوکس تلقی می‌شوند، مالیات اخذ خواهد کرد. ملاک تشخیص لوکس بودن خودروها نیز بهای آن‌ها بوده و خودروهایی که ارزشی بالاتر از ۱ میلیارد تومان داشته باشند در زمره خودروهای لوکس قرار خواهند گرفت.

طبق پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱، نمایندگان مجلس خودروهای سواری و وانت دو کابین با پلاک انتظامی شخصی و حقوقی را تا سقف یک میلیارد تومان معاف از مالیات دانسته‌اند. اما خودروهایی که ارزش آنها بالاتر از این عدد باشد، مشمول مالیات می‌شوند. این مالیات درصد ثابتی نیست و با افزایش قیمت خودرو نیز افزایش پیدا می‌کند.

دولت یک درصد مالیات سالیانه را برای خودروهایی با ارزش یک تا ۱.۵ میلیارد تومان پیشنهاد داده است. مالیات خودروها با ارزش ۱.۵ تا سه میلیارد تومان، ۲ درصد خواهد بود. مالکان خودروهایی با ارزش ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان، مشمول ۳ درصد مالیات خواهند شد و همچنین ۴ درصد مالیات، سهم خودروهایی است که بیش از ۴.۵ میلیارد تومان ارزش دارند.

قانون مالیات بر خانه‌‌ و خودروهای لوکس به سال آینده موکول شد – مهر ۱۴۰۰

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «زیرساخت‌های لازم جهت اجرای برخی از احکام بودجه همچون قانون اخذ مالیات از خانه‌‌ها و خودروهای لوکس هنوز فراهم نشده و درآمد دولت از محل اخذ مالیات آن‌ها در سال ۱۴۰۰ تاکنون صفر بوده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد اجرای برخی از این احکام به سال آینده موکول خواهد شد.»

آئین‌نامه‌های اجرایی برخی از احکام بودجه همچون قانون مالیات بر خانه و خودروهای لوکس در دولت قبل تدوین شده اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. به همین جهت نیز دولت جدید باید در اسرع وقت زیرساخت‌های لازم برای اجرای این احکام را فراهم کند.

طرح اخذ مالیات از خودروهای لوکس کلید خورد – خرداد ۱۴۰۰

براساس گفته‌های رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور آئین‌نامه اجرایی مربوط به اخذ مالیات از خودروهای لوکس در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و به زودی مالیات وضع شده بر خودروهای لوکس از صاحبان این خودروها اخذ خواهد شد.

گفتنی است بر اساس قانون بودجه امسال اطلاعات کامل مربوط به خودروهای لوکس در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و این اطلاعات به زودی برای دریافت مالیات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مالیات خودروهای لوکس در سال جدید مشخص شد – اردیبهشت ۱۴۰۰

براساس قانون جدید مالکان خودروهای لوکسی با ارزش بیش از ۱ میلیارد تومان باید مالیات بپردازند. هیچ خودرو داخلی با ارزش بیش از ۱ میلیارد تومان شناسایی نشده اما ۴۲ خودرو خارجی موجود در بازار کشورمان ارزشی بیش از ۱ میلیارد تومان داشته و مالکان آن‌ها مالیات بپردازند.

پیش‌بینی می‌شود براساس قیمت‌های فعلی موجود در بازار مالیات‌های پرداختی در کمترین حالت رقمی برابر با ۱۱ میلیون تومان و در بیشترین حالت رقمی برابر با ۳۰۰ میلیون تومان داشته باشند.

نحوه تعیین مالیات خودروهای لوکس

در همین راستا تمام مالکین انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آن‌ها بیش از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند: 

۱. تا ۱.۵ میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

۲. تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳. تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

۴. نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد

سازمان امور مالیاتی باید مالکان خودروهای لوکس را شناسایی کرده و قیمت خودروها را متناسب با ارزش سال تولید و واردات آن‌ها تعیین کند تا بدین ترتیب رقم مالیات پرداختی توسط مالکان مشخص شود. نحوه محاسبه مالیات خودروهای موضوع این بند، بر حسب قیمت روز انواع خودرو و با توجه به تاریخ ساخت یا واردات این خودروها است.

مالکان خودروهای لوکس همچون مدل‌های BMW که برچسب قیمتی آن‌ها چیزی بین ۷.۵ تا ۸.۵ میلیارد تومان است باید در سال ۱۴۰۰ چیزی بین ۳۰۰ تا ۳۳۰ میلیون تومان مالیات بپردازند. همچنین به خودرویی همچون هیوندا النترا که ارزان‌ترین خودرو وارداتی موجود در بازار است نیز مالیات ۱۱ میلیون تومانی تعلق می‌گیرد.

نوشته دولت از خودروهای لوکس در سال آینده مالیات اخذ خواهد کرد اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.

source

توسط autokhabari