سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » اخبار خودرو » مروری بر اخبار آذر 1400، از حواشی افزایش قیمت خودرو تا آزادسازی واردات

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 4
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اخبار خودرو در آذر 1400، نشان از تغییرات فراوانی در آینده نزدیک دارد؛ از نزدیک شدن به مراحل نهایی واردات خودرو که در صورت تحقق می‌تواند تاثیر بسزایی روی بازار خودروی کشور بگذارد تا افزایش پرحاشیه قیمت کارخانه محصولات دو شرکت سایپا و ایران خودرو که به طور کلی باعث افزایش قیمت در حاشیه بازار و بر‌هم‌خوردن نظم بازار خودرو شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نیم نگاهی داشته باشیم به برخی از مهمترین اخبار خودرو در آذر ماه 1400.
پس از آنکه دو شرکت سایپا و ایران خودرو با تکیه‌بر مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت محصولات خود را 18 درصد افزایش دادند، حاشیه‌های متعددی به وجود آمد که از آبان ماه تا به امروز ادامه دارد. در این بین برخی اعضای شورای رقابت عقیده دارند که قیمت خودرو درنهایت باید کمتر از 10 درصد گران می‌شد؛ از سوی دیگر برخی از اعضای قضائی شورای رقابت هم افزایش قیمت خودرو را غیرقانونی می‌دانند؛ حتی معاون نظارت دیوانعالی کشور هم نامه‌ای به دادستان کل کشور و سازمان بازرسی مکتوب کرده و خواستار پیگیری موضوع و توقف اقدامات خلاف قانون و تعقیب متخلفان شده است!

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
در این میان سعید عمرانی، معاون قضائی دادستان کل کشور درباره ابهامات قانونی افزایش قیمت خودرو آب‌پاکی را به روی دستان همه ریخت و اعلام کرد که دادستانی کل کشور پس از بررسی و ملاحظه دقیق دلایل و مستندات به این نتیحه رسیده است که تصمیمات اخیر منع قانونی نداشته و به‌‌رغم میل باطنی دولت در افزایش قیمت‌ها صرفا به‌دلیل شرایط خاص و در راستای حمایت از تولید و تضمین اشتغال پایدار ده‌ها هزار نفر کارگر و در موقعیت اضطرار مصوب شده است!
ناحق نگفته‌ایم اگر بخواهیم کرمان موتور را یکی از فعال‌ترین شرکت‌های حال حاضر بازار کشور بدانیم؛ چرا که طی ماه‌های اخیر بعد از معرفی پیکاپ کی‌ام‌سی T8 و کراس‌اور کی‌ام‌سی K7 حالا به سراغ جک J7 رفته است. جک جی 7 یک سدان لوکس و به‌روز است که ضمن برخورداری از طراحی جذاب، امکانات و آپشن‌های متنوعی را هم در خود جای داده است.
طی ماه‌های گذشته حدس و گمان‌های فراوانی در مورد عرضه این خودرو به بازار وجود داشت، اما به تازگی در مراسم تحویل اولین سری جک S5 نیوفیس، محمدرضا پورکاظمی معاونت فروش و بازاریابی کرمان موتور از برنامه این شرکت برای عرضه سدان جدید جک J7 در سال آینده خبر داد. مطمئنا در صورت ورود این خودرو به بازار می‌تواند یک رقیب جدی برای چری آریزو 6 شرکت مدیران خودرو به حساب بیاید.
طرح واردات خودروهای خارجی به کشور که از زمان مطرح شدن تا به امروز، کش‌وقوس‌های فراوانی را پشت سر گذاشته بود؛ با گذر از سد وزارت صمت و بانک مرکزی به شورای نگهبان رسید و طی چند مرحله رفت و برگشت بالاخره موفق به اخذ تایید این شورا شد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
طی روزهای گذشته، مجمع تشخیص مصلحت به دلیل مشخص‌نبودن منشا ارز برای واردات خودرو این طرح را رد کرد؛ در مقابل نمایندگان مجلس هم کوتاه نیامدند و با اضافه کردن ارز دارای منشا، طرح واردات خودرو را اصلاح و در کمیسیون صنایع مجلس مجددا تصویب کردند. حال فقط مانده تا این طرح در صحن علنی مجلس تصویب و ‎پس از آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام راه یابد.
در این بخش از اخبار خودرو آذر ماه به یک خبر دردناک درباره افزایش تصاعدی نرخ جریمه آزادراه‌ها در سال 1401 می‌رسیم. بر اساس آنچه در بند «ک» تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ آمده، عوارض مصوب در شبکه آزادراهی بعد از عدم پرداخت در زمان مقرر، مشمول جریمه غیر قابل بخشودگی معادل ۲۰ درصد عوارض مصوب در آزادراه مربوطه است.
ظاهرا در صورتی که بعد از یک ماه از پرداخت خبری نشود، علاوه بر اصل عوارض و جریمه مذکور، جریمه‌ای معادل ۲ درصد مجموع نرخ عوارض مصوب و جریمه ۲۰ درصدی به ازای هر ماه تاخیر را هم نوش جان خواهید کرد؛ بنابراین از این پس با قبض‌های عوارض آزادراه خود مهربان‌تر باشید و در اولین فرصت برای پرداخت آن اقدام کنید!
در جدول زیر نرخ عوارض و مبلغ جریمه پرداخت نکردن آن در طول یکسال آمده است:
در کارزار خرید خودرو تنها نیستید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 4
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari