دکمه جدید «کمک به دور زدن در مسیر تنگ» یا Trail Turn Assist به هر راننده ناشی کمک می‌کند که دور دونات بزند یا در پیچ تند و سربالایی در مسیرهای کوهستانی به راحتی بالا برود.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، مهندسان محدودیت‌های پیمودن مسیرهای تنگ و صعب‌العبور در دشت و دمن را با فناوری‌ها و سامانه‌های جدید کاهش می‌دهند. وانت R۱T ریویان به جای موتورهای درون‌سوز، باتری بسیار سنگینی استفاده می‌کند، هامر برقی جنرال موتورز می‌تواند اوریب شبیه به خرچنگ حرکت کند و از روی موانع بخزد.
حالا مهندسان فورد هم برای آنکه در این‌گونه نوع‌آوری‌ها عقب نمانند سامانه‌ای را طراحی کرده‌اند که شعاع دور زدن خودرو را کاهش می‌دهد و نام آن را «کمک به دور زدن در مسیر تنگ» گذاشته‌اند.
این فناوری خیلی ساده است. در خودروهایی که نیروی سامانه انتقال قدرت به هر چهار چرخ مستقل اعمال می‌شود [در اصطلاح AWD مخفف All-Wheel Drive] با فشردن یک دکمه چرخ عقب سمت راننده، ترمز می‌گیرد در حالی که سه چرخ دیگر حین دور زدن با قدرت حرکت می‌کنند.

با این تکنیک، خودرو در کمترین فضا دور می‌زند. به نظر می‌رسد که این تکنیک، خاص و انحصاری فورد رانکو [دو در یا چهار در] با سامانه انتقال قدرت اتومات ۱۰سرعته است. اما به هر حال یکی از فناوری‌های جدید است که لذت رانندگی در دشت و دمن، جاده‌های خاکی و تنگ را بیشتر می‌کند. فورد می‌گوید که این امکان جدید در فورد یک «سامانه‌برداری کردن گشتاور»
(torque vectoring system ) است. به بیان ساده‌تر، این سامانه می‌تواند گشتاور را به‌طور مستقل به هریک از چرخ‌ها منتقل کند و در صورت لزوم، یکی از چرخ‌ها دریافت‌کننده این نیرو نباشند.

روی داشبورد هم لوگویی برای این سامانه اختصاص یافته که در عکس زیر مشاهده می‌کنید. زمانی که چرخ عقب سمت راننده هنگام دور زدن متوقف می‌شود و سه چرخ دیگر در حرکت هستند، چرخ متوقف شده مثل لنگر عمل می‌کند و خودرو در کوتاه‌ترین شعاع دور می‌زند. کاربرد آن هم بیشتر در مسیرهای خاکی، پیچ در پیچ و رو به بالا است.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari