سوالات خود را اینجا مطرح کنید
خانه » نکات فنی و آموزشی » صفر تا ۱۰۰ گواهینامه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰ (شرایط + هزینه)

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

رانندگی با موتورسیکلت، راه‌حلی است که در شهرهای بزرگ و شلوغ برای فرار از ترافیک جایگزین رانندگی با خودرو شده است؛ البته از نقش علاقه افراد به سواری با موتور هم نمی‌توان غافل شد. در چنین حالتی، داشتن گواهینامه موتور به یکی از ضروریات تبدیل می‌شود، چراکه استفاده از موتور بدون گواهینامه می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به‌بار بیاورد. در این مقاله از همراه‌مکانیک تمام آنچه از گواهینامه موتور نیاز دارید را برایتان توضیح می‌دهیم.
همیشه اولین قدم برای استفاده از هرچیزی، یادگیری نحوه کارکرد و استفاده از آن است. این قاعده در مورد خودرو و موتورسیکلت هم صدق می‌کند. استفاده از ماشین سواری و موتورسیکلت بدون داشتن گواهینامه معتبر، می‌تواند بازی با زندگی و آینده خودمان و افراد دیگر باشد؛ پس بهتر است همیشه جانب احتیاط را رعایت کنیم و بدون گواهینامه از وسایل نقلیه مختلف استفاده نکنیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
اما گرفتن گواهینامه موتور هم مانند گواهینامه خودرو شرایط و مراحل خاصی دارد که در ادامه به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.
به صورت کلی، برای دریافت گواهینامه باید شرایط زیر را داشته باشید و سپس به مراکز گواهینامه موتور مراجعه کنید:


برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت ابتدا باید مدارک زیر را کامل کنید:
تخصص ما: فروش به‌قیمت خودروی شما!

برای گرفتن گواهینامه موتور باید ابتدا شرایط اولیه را داشته باشید، مدارکی را که در بالا ذکر کردیم کامل کنید و سپس به محل ثبت نام گواهینامه موتور مراجعه کنید.
پس از ثبت نام، شما باید دوره‌های تئوری و عملی آموزش رانندگی با موتورسیکلت را بگذرانید و در نهایت پس از عبور از سد آزمون و امتحان عملی گواهینامه موتور، می‌توانید گواهینامه خود را دریافت کنید. زمانی که برای اعلام قبولی و تحویل کاردکس به آموزشگاه مراجعه کنید، فیش انتظامی به شما تحویل داده می‌شود تا زمانی که گواهینامه به آدرس شما ارسال شد آن را به مامور پست ارائه دهید.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
یکی از سوالاتی که برای بسیاری از ما پیش آمده است، این است که چگونه می‌توانیم از روند ارسال گواهینامه خود مطلع شویم. برای این کار، باید به سایت رهگیری مرسولات سازمانی شرکت پست به آدرس ‌www.najatracking.post.ir مراجعه کنید و در این صفحه نوع مرسوله را گواهینامه انتخاب کنید. سپس کد ملی خود را وارد کنید تا وضعیت گواهینامه شما مشخص شود.
متاسفانه خیر، در حال حاضر امکان ارائه گواهینامه موتور بانوان وجود ندارد و نیروی انتظامی این گواهینامه را برای بانوان صادر نمی‌کند. با این وجود بانوان بدون نیاز به گواهینامه می‌توانند برای رانندگی از موتورهای برقی استفاده کنند.
در جواب این سوال باید ابتدا ظرفیت موتور را بررسی کنیم. برای موتورهایی تا ظرفیت 200 سی‌سی محدودیت سنی یا سابقه رانندگی نیاز نیست. اما برای موتور با طرفیت بیش از 200 سی‌سی باید حداقل 3 سال سابقه رانندگی (3 سال سابقه گواهینامه موتور) و 23 سال تمام داشته باشید.
گواهینامه موتور نیز مانند گواهینامه خودرو دارای رده‌بندی است و برای دریافت آن باید از رده ابتدایی شروع کرده و سپس پله به پله پیش بروید.
موارد مختلفی هستند که شرایط پرداخت بیمه را تعیین می‌کنند؛ اما نداشتن گواهینامه ممکن است باعث ایجاد مشکل در پرداخت خسارت بیمه شود و خساراتی به‌بار بیاورد که تا سالیان سال جبران نشوند. پس بهتر است همیشه گواهینامه خود را تمدید کنید و بیمه شخص ثالث نیز داشته باشید.
هزینه این گواهینامه (با احتساب تمام مراحل و هزینه‌های لازم) در سال ۱۴۰۰ در حدود ۷۰۰ هزارتومان است.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1
اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

اخبار خودرو
معرفی خودرو
نکات خرید و فروش خودرو
خدمات ما

source

توسط autokhabari