با ورود به سال 2022 به تدریج آمار و گزارش های عملکرد خودروسازان مشخص می شود. سال 2021 سال بسط و گسترش و رونق خودروهای برقی در کشورهای پیشرفته بود.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، در سال 2021 دو سوم فروش خودروهای نو در کشور نروژ به خودروهای برقی اختصاص یافت و در این بین پرفروش ترین برند خودروهای برقی در این کشور همچنان شرکت خودروسازی تسلا باقی ماند.
به احتمال زیاد نروژ اولین کشوری خواهد بود که به فروش خودروهای بنزینی و گازئیلی پایان خواهد داد. همین حالا هم نسبت به جمعیت 5.4 میلیون نفری، بالاترین میزان خودروهای برقی را دارد. اما زمانی که با جمعیت 1.4 میلیارد نفری چین مقایسه می شود، آمار و ارقام فروش خودرو در آن اصلاً رقم قابل توجهی به حساب نمی آید.
نروژ که یک کشور نفت خیز است، برای رسیدن به آلایندگی صفر در خودروها، معافیت های مالی قابل توجهی در نظر گرفته، طوری که داشتن خودروهای بنزینی درون سوز به نوعی جریمه به حساب می آید. با همین وضعیت، در سال 2022 میزان فروش خودروهای برقی نو نسبت به کل،‌ از 80 درصد عبور خواهد کرد. موعد مقرر برای پایان فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در نروژ، سال 2025 است.

در سال 2021 فروش کل خودروهای نو در نروژ 25 درصد رشد داشت و به 176,276 دستگاه رسید که از این تعداد 65 درصد کاملاً برقی بودند. در سال 2020، فقط 55 درصد از خودروهای فروخته شده، کاملاً برقی بودند.
شاید به همین دلیل استارت آپ ها و نوظهورهایی مثل نیو Nio از چین و پولستار Polestar از سوئد هم به بازار نروژ امید بسته اند. بر اساس فدراسیون جاده نروژی Norwegian Road Federation ، [NRF] تسلا در سال 2021 از کل فروش خودرو، 11.6 درصد و فولکس واگن 9.6 درصد  سهم داشتند.

محبوب ترین خودروی بازار نروژ، تسلای مدل3 و بعد از آن راوفور هیبریدی تویوتا و مقام سوم فولکس واگن برقی ID.4 هستند. سدان پرتجمل پولستار مقام دهم را کسب کرده که قرار است شاسی بلند آن موسوم به پولستار3 در سال 2022 تازه به دست مشتریان برسد.
نیو از چین هم در اسلو، ولخرجانه نمایشگاه های فروش خودرو افتتاح کرده و امید دارد که اولین صادرات خود را با شاسی بلند ES8 و سدان ET7 در نروژ محقق کند و به تدریج به نفوذ خود در بازارهای جهان بسط و گسترش بدهد. این خودروساز برقی چینی، روی توسعه جایگاه های شارژ باتری در نروژ هم سرمایه گذاری کرده است.

همین رویکرد گرایش به خودروهای برقی و کاهش آلاینده ها و گازهای گلخانه ای در نروژ، 30 میلیارد کرون (3.41 میلیارد دلار) در گردش مالی سال گذشته ی این کشور کاهش ایجاد کرده است.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari