ECU یا کامپیوتر خودرو میزان باز یا بسته ‌بودن دریچه هوا و سوخت مورد نیاز احتراق را بر اساس داده‌های دریافت‌شده از سنسور مپ تنظیم می‌کند. در نتیجه، سنسور مپ معیوب و آسیب‌دیده می‌تواند پیامد‌های خطرناکی برای خودرو در پی داشته باشد.
به گزارش کارستان؛ مپ سنسور به ایسیو ECU متصل است و گزارشات را به آن ارسال می کند، سنسور مپ با نام سنسور فشار منیفولد هوا نیز شناخته می شود. سنسور مپ یا سنسور فشار منیفولد هوا (Map Sensor) یکی از قطعاتی است که بطور کاملا مستقیم به ECU متصل می شود. وظیفه مپ سنسور در حقیقت گزارش میزان هوای مکش شده به ECU یا کامپیوتر خودرو است. این قطعه در مجرای ورودی هوا به موتور خودرو نصب می شود و با یک شلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد هوا اتصال دارد.
ایسیو با استفاده از اطلاعات دریافتی از سنسور مپ، میزان باز و بسته بودن دریچه هوا را کنترل می کند. پس اگر مپ سنسور به درستی وظیفه خود را انجام ندهد خودرو از کار خواهد افتاد. چرا که ECU توانایی محاسبه میزان دقیق فشار هوا به داخل موتور را بدون اطلاعات مپ سنسور نخواهد داشت.
هر برندی که دوست داری رو با قیمت باورنکردنی بخر!!!
محل نصب سنسور مپ خودرو
محل قرار گیری این قطعه الکتریکی در خودرو های مختلف متفاوت است؛ اما به طور کلی، سنسور MAP در اغلب خودروها دقیقا بعد از دریچه گاز قرار می گیرد و به همین دلیل، کامپیوتر خودرو (ECU) می تواند با تخمین میزان هوای واردشده به هر سیلندر، میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان دقیق جرقه زدن شمع (Advance or Retard) را برای هر سیلندر مشخص کند.

خرابی سنسور MAP
سنسور مپ معیوب می تواند این پیامد ها را داشته باشد:
گزارش های یک سنسور معیوب، عملا با خطا همراه است. به طور مثال، اگر سنسور فشار واقعی منیفولد را کمتر از میزان واقعی گزارش کند، ECU بر پایه این اطلاعات غلط، کمتر از نیاز واقعی به موتور سوخت می رساند. از سوی دیگر، به تعویق افتادن جرقه زدن شمع ها نیز باعث کاهش مصرف سوخت موتور می شود که در نتیجه، نسبت هوا به سوخت در داخل موتور افزایش می یابد. مجموع این مشکلات بر شتاب خودرو اثر می گذارد و سبب کوبش یا (Knock) در خودرو می شود.
برخلاف حالت قبلی، اگر سنسور مپ فشار واقعی منیفولد را بیشتر از میزان واقعی گزارش کند، باز هم مشکلاتی برای خودرو پیش خواهد آمد. در این وضعیت، سوخت بیشتری به موتور تزریق می شود و عمل جرقه زدن شمع ها نیز سریع تر صورت می گیرد. تمامی این اتفاقات در کل، منجر به افزایش میزان مصرف سوخت خودرو می شود. وجود سوخت مازاد در موتور، سبب آسیب های چون ازکارافتادن شمع ها، مسدودشدن مش های کاتالیزور یا تشکیل لایه کربنی می شود.
یکی از وظایف سنسور مپ، کنترل وضعیت سوخت خودرو به منظور احتراق بهتر است. در موتورهای احتراقی، در صورت عدم تناسب درست میان میزان هوا و سوخت، عمل احتراق به درستی صورت نمی گیرد و میزان آلایندگی موتور نیز بالا می رود. بر اثر کمبود هوا و احتراق ناقص، هیدروکربن نمی سوزد و گاز کربن مونواکسید (CO) تولید می شود که یکی از مشکلات عمده یک سنسور MAP معیوب است.
هم چنین لازم به ذکر است که احتراق مخلوط رقیق سبب افزایش دمای موتور می شود که واکنش نیتروژن و اکسیژن را در پی دارد و به موجب آن، مشتقات NOx تولید و منتشر می شود. درکل دقت داشته باشید که هر دو مخلوط رقیق یا غلیظ، باعث می شود موتور به سختی روشن شود و برای خودرو آسیب زا است. اگر روشن کردن خودروی شما به فشردن پدال گاز وابسته است، شک نکنید که سنسور مپ آسیب دیده است. در ادامه، به برخی از دلایل خرابی سنسور مپ اشاره کرده ایم:
۱. سوخت بی کیفیت
سنسورمپ مستقیما با سوخت خودرو سر و کار دارد؛ در نتیجه، سوخت بی کیفیت باعث کاهش عمر سنسور اکسیژن می شود.
۲. خرابی شمع ها
شمع های معیوب، عمل احتراق را با مشکل روبرو می کنند و باعث می شوند که عمل احتراق به درستی انجام نشود. دود حاصل از احتراق ناقص، می تواند عملکرد سنسور مپ را مختل کند که نهایتا منجر به خرابی آن می شود.
۳. تصادفات و ضربه های شدید
سنسور اکسیژن قطعه ای الکترونیکی است که بر اثر ضربه به آسانی دچار مشکل می شود و چنین ضرباتی می تواند عملکرد این سنسور حساس را دچار اختلال کند.
Manifold Absolute Pressure
علائم خرابی سنسور مپ
همان طور که در بخش قبلی گفتیم، در صورت عدم دریافت اطلاعات از سوی سنسور مپ، کامپیوتر خودرو نمی تواند وضعیت دقیق دریچه های ورودی هوای موتور را تنظیم کند. در ادامه، برخی از علائم خرابی سنسور مپ را با هم مرور می کنیم:
روشن شدن چراغ چک خودرو
یکی از ساده ترین نشانه های خرابی سنسور مپ، روشن شدن چراغ چک در پشت آمپر خودرو است. ناگفته نماند که روشن شدن چراغ چک می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که با مراجعه به مراکز ارائه خدمات تخصصی سیستم برق خودرو و استفاده از دستگاه دیاگ، می توان دلیل اصلی را کشف کرد.
ریپ زدن خودرو
ریپ زدن خودرو یکی از علائم خرابی سنسور مپ است. در چنین حالتی، دقیقا زمانی که موتور به هوای بیشتری نیاز دارد، اگر کامپیوتر خودرو به اشتباه دریچه های ورود هوا را ببندد، موتور شروع به لرزیدن می کند و اصطلاحا ریپ می زند.
افزایش مصرف سوخت
در صورت بروز مشکل در سنسور مپ، مصرف سوخت خودرو به میزان قابل توجهی بیشتر می شود.
افزایش میزان آلایندگی
این موضوع به راحتی توسط خود شخص قابل مشاهده نیست و با انجام تست های آلایندگی توسط متخصصین معاینه فنی، می توان از سلامت سنسور اکسیژن مطلع شد. یکی از دلایل ردشدن بسیاری از خودرو ها در تست های مربوط به معاینه فنی، همین خرابی سنسور مپ است.
زمان تعویض سنسور مپ
زمان تعویض سنسور مپ در دفترچه راهنمای هر خودرو درج شده است. به طور کلی، بعد از هر ۱۵۰ هزار تا ۱۶۰ هزار کیلومتر، باید سنسور مپ تعویض شود. البته نباید فراموش کرد که بنا به علل بالا، سنسور اکسیژن ممکن است زودتر از زمان مذکور نیز خراب شود.
هنگام تعویض سنسور اکسیژن، هرگز سراغ گزینه های ارزان و غیراستاندارد نروید؛ زیرا با توجه به نقش مهم این قطعه در خودرو، احتمال آسیب های بیشتری برای خودرو در آینده ای نزدیک وجود خواهد داشت.
حذف شرط: ایرادات سنسور دمای آب ایرادات سنسور دمای آبحذف شرط: وظایف سنسور دمای آب وظایف سنسور دمای آبحذف شرط: دلایل افزایش مصرف بنزین دلایل افزایش مصرف بنزینحذف شرط: آموزش عیب یابی خودرو آموزش عیب یابی خودروحذف شرط: علائم خرابی سنسور مپ علائم خرابی سنسور مپحذف شرط: وظایف سنسور مپ و مت وظایف سنسور مپ و متحذف شرط: علائم خرابی سنسور اکسیژن علائم خرابی سنسور اکسیژن
تست سنسور MAP
دستگاه دیاگ
با اتصال دستگاه به خودرو، فشار هوای داخل مانیفولد اندازه گیری می شود که بر اساس آن، میزان سلامت سنسور اکسیژن سنجیده و عیب یابی می شود. هم چنین با بررسی کد خطا و انجام تست های ولتاژی، سلامت سنسور اکسیژن خودرو مشخص می شود.
تست ولتاژی
پس از اتصال سوکت قطعه به خودرو، ولتاژ بین پایه های ۲ و ۳ و پایه های ۱ و ۲ اندازه گیری می شود. میزان ولتاژ استاندارد پایه های ۲ و ۳، ۵V+ و برای پایه های ۱ و ۲ بین ۰.۲ تا ۴.۸ ولت است.
در نهایت، توصیه می شود پیش از تعویض سنسور اکسیژن خودرو، فیش سنسور و نحوه اتصال آن را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است سنسور سالم باشد و تنها عدم اتصال صحیح باعث اختلال در عملکرد آن شده باشد.
از طرف دیگر، وجود هر گونه سوراخ یا نشتی در یکی از شلنگ های مکش دریچه گاز متصل به سنسور مپ نیز می تواند باعث اختلال در کارکرد آن شود. بررسی سوراخ های ریز تعبیه شده روی سطح سنسور اکسیژن هم یکی از موارد لازم قبل از تعویض آن است. درصورتی که این سوراخ ها بر اثر گردوغبار مسدود شده باشند، عمل سنجش اختلاف فشار هوای بیرون و میزان مکش موتور به درستی انجام نمی شود.
منبع:ساعد نیوز
پست قبلی

پست بعدی

دلایل و نشانه های خراب شدن کاسه نمد ماشین چیست؟
کدام قطعات در مشکل گاز خوردن ماشین نقش دارند؟
کاتالیزور خودرو چگونه کار می‌کند؟
باتری کمکی در خودرو چه کاربردی دارد؟
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


عیب یابی و تعمیر
علائمی خرابی توپی چرخ سمند ،پراید و پژو ۲۰۶ چیست؟
دلایل و نشانه های خراب شدن کاسه نمد ماشین چیست؟
سنسور مپ معیوب چی پیامدهایی می تواند داشته باشد؟
علت کوبش جک J5 اتوماتیک در هنگام تعویض دنده دو سه چیست؟
چرا هنگام خرید لاستیک باید جفت خرید؟
قیمت
قیمت ۲ خودرو روسی در ایران اعلام شد – دی ۱۴۰۰
سمند ارزان شد (دی ۱۴۰۰) +جدول
قیمت تسمه تایم و دینام پراید ، سمند و پژو ۲۰۶ د ربازار +…
قیمت اموروز انواع سکه ،طلا و دلار در بازار -۱۴ دی
قیمت ساینا از ۱۹۰ میلیون عبور کرد!
اقتصاد
ماجرای پاداش ۹۱۰ میلیون تومانی هیات مدیره بورس تهران
وزیر اقتصاد استعفا می دهد یا استیضاح می شود؟
اطلاعیه بانک مرکزی در مورد وام ازدواج
چه کسانی یارانه ۹۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؟
پست های اخیر
علائمی خرابی توپی چرخ سمند ،پراید و پژو ۲۰۶ چیست؟
معرفی جیپ رنگید ۲۰۲۲ + عکس
دلایل و نشانه های خراب شدن کاسه نمد ماشین چیست؟
معرفی نخستین لودر برقی باب کت TX7 + عکس
ماجرای پاداش ۹۱۰ میلیون تومانی هیات مدیره بورس تهران
فرار از کشور پس از قتل در دورهمی شبانه
سنسور مپ معیوب چی پیامدهایی می تواند داشته باشد؟
برخورد رانا با درخت یک کشته و ۳ مجروح برجای گذاشت
خودرو تارا اتوماتیک هم به بازار آمد + قیمت و عکس
مرگ راننده خودرو با ضربات چاقو
کم ایرادترین خودروها در بازار ایران کدامند؟
علت کوبش جک J5 اتوماتیک در هنگام تعویض دنده دو سه چیست؟
اختلاف قیمت کارخانه و بازار تراکتورها به ۲۰۰میلیون تومان…
تاریخچه شرکت خودرو سازی سایپا (Saipa) از ابتدای تاسیس تاکنون
هوشمندترین خودرو تولید داخل + عکس
لوکس‌ ترین ماشین الکتریکی بنز + عکس
قیمت ۲ خودرو روسی در ایران اعلام شد – دی ۱۴۰۰
بیوگرافی عبدالرضا اکبری بازیگر و همسرش + عکس
آیا می‌توان پلاک خودرو را به ارث گذاشت؟
نیوسدان سایپا «سهند» نام گرفت
آشپزی
آموزش دسر خوشمزه پودینگ برنج + طرز تهیه
دستور پخت کیک شیفون شکلاتی + مواد لازم
طرز تهیه ماکارانی خوشمزه + مواد لازم
چه زمانی برای خوردن صبحانه مناسب است؟
اخبار داغ
بیوگرافی عبدالرضا اکبری بازیگر و همسرش + عکس
بیوگرافی سید محمد معتمدی (خواننده ) + عکس همسر و فرزند
بیوگرافی رسول خطیبی سرمربی آلومینیوم اراک + عکس همسر و…
بیوگرافی فرهاد مجیدی سرمربی استقلال + (عکس همسر و فرزندانش)
عکس
معرفی جیپ رنگید ۲۰۲۲ + عکس
خودرو تارا اتوماتیک هم به بازار آمد + قیمت و عکس
کم ایرادترین خودروها در بازار ایران کدامند؟
هوشمندترین خودرو تولید داخل + عکس
مسابقات
سرجیو آگوئرو لامبورگینی خود را می فروشد +عکس
منع کریستیانو رونالدو از رانندگی با خودروهای سوپراسپرت
کلکسیون خودروهای دیوید بکهام، از رولزرویس تا فراری +تصاویر
اسامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی برای دیدار لبان و سوریه

source

توسط autokhabari