فعلا خودروهای برقی را فراموش کنید، چون در سال ۲۰۲۱ برنده اصلی در بازار خودرو، هیبریدی‌ها بودند.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، تعداد خودروهای هیبریدی فروخته شده در بازار آمریکا در سال ۲۰۲۱ از خودروهای برقی بیشتر بود، حتی با اینکه اکثر خودروسازان دنیا خود را برای آینده آماده می‌کنند و همه برنامه‌های آنها روی محصولات برقی متمرکز شده است.
 به گزارش رویترز به نقل از شرکت تحقیقاتی واردز اینتلیجنس، در سال ۲۰۲۱ فروش خودروهای هیبریدی در بازار آمریکا به رقم ۸۰۱هزار و ۵۵۰ دستگاه رسید، در حالی که تعداد فروش خودروهای برقی ۴۳۴هزار و ۸۷۹ دستگاه بود. فروش خودروهای هیبریدی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۷۶‌درصد رشد داشت و سهم آن از کل بازار خودروهای سبک در ایالات متحده ۵‌درصد بود.
البته این نکته را هم باید تاکید کرد که فروش خودروهای برقی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل ۸۳‌درصد رشد کرده است. در سال ۲۰۲۱ فقط ۳‌درصد از بازار خودروهای نوی فروخته شده متعلق به خودروهای برقی بود. طبیعی است که در دوران‌ گذار از بنزینی به برقی، خودروهای هیبریدی که تلفیقی از خودروهای بنزینی با برقی است، گزینه مناسبی برای خریداران خودرو باشد.

در بین سازندگان خودروهای هیبریدی، برنده این رقابت، شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا بود. سرمایه‌گذاری ۳۵‌میلیارد دلاری تویوتا روی خودروهای هیبریدی شبیه پریوس و خودروهای هیبریدی قابل شارژ با پریز برق که در اصطلاح به آن پلاگین می‌گویند و همچنین خودروهای پیل سوختی که هیدروژن را به عنوان سوخت مصرف می‌کنند، نتیجه داده است. در سال ۲۰۲۱ شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا در خاک آمریکا بعد از ۹۰ سال عنوان پرفروش‌ترین خودروسازی را در این کشور از چنگ جنرال موتورز بیرون کشید.
تویوتا در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۷۳‌درصدی موفق به فروش ۵۸۳هزارو۶۹۷ دستگاه خودرو شد که بیشتر آنها مدل‌های هیبریدی بودند و ۲۵‌هزار دستگاه خودروی برقی بیشتر از جنرال موتورز به فروش رساند.  برت اسمیث مدیر فناوری در مرکز تحقیقات خودرو در مصاحبه با رویترز گفت: هیبریدی‌ها، فناوری بسیار پیچیده‌ای هستند که عملکرد مصرف سوخت را به شدت بهینه می‌کنند و معضلات بزرگ فعلی خودروهای برقی را هم ندارند.

در ماه سپتامبر تویوتا اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ برای باتری‌های خودرو و فناوری هیبریدی ۶/ ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند. وال‌استریت ژورنال هم گزارش کرده است که تویوتا سرمایه‌گذاری سنگینی روی قوای محرکه هیبریدی از جمله فناوری‌های به کار رفته در خودروی پریوس در نظر گرفته است.
شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا هم در سال ۲۰۲۱ با رشد ۶۷‌درصدی نسبت به سال قبل موفق به فروش ۱۰۷هزارو ۶۰ دستگاه خودروی هیبریدی در بازار آمریکا شده است. با اینکه رشد خرید خودروهای برقی در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با خودروهای بنزینی چندان چشمگیر نبوده اما نمایشگاه الکترونیک مصرف‌کنندگان در لاس‌وگاس آمریکا (که از ۱۵ تا ۱۸ دی‌ماه برگزار شد) نشان داد هیجان در خصوص خودروهای برقی در حال افزایش است.
هر سه خودروساز جنرال موتورز، فورد و استلانتیس (کمپانی حاصل از ادغام فیات کرایسلر با پژو سیتروئن) سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را در توسعه محصولات برقی آغاز کرده‌اند. به گفته مجله محلی دیترویت تا پایان دهه (تا سال ۲۰۳۰) ۴۰ تا ۵۰‌درصد از تولید سالانه این خودروسازان، برقی، هیبریدی، هیدروژنی و پلاگین (هیبریدی قابل شارژ با پریز) خواهد بود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari