چهره منسوب به داریوش سوم، آخرین پادشان هخامنشی را یک مرکز تحقیقاتی تاریخی عکس از روی موزاییک نبرد ایسوس که بین اسکندر مقدونی و داریوش سوم درگرفته و همچنین از روی سکه‌هایی که در دوران فرمانروایی او ضرب شده، بازسازی کرده است.
ایسنا، عکسی که در مقابل می بینید چهره ای بازسازی شده از داریوش سوم، آخرین شاه هخامنشیان است، اما این چهره تا چه حد مستند و به واقعیت نزدیک می تواند باشد؟ بازسازی چهره شخصیت های تاریخی که آثاری از آن ها، همچون جمجمه در دسترس نیست، چگونه و بر اساس چه متغیرهایی ممکن است؟
 
حذف شرط: عکس جالب عکس جالبحذف شرط: زیباترین عکس دنیا زیباترین عکس دنیاحذف شرط: عکس تاریخی عکس تاریخیحذف شرط: داریوش هخامنشی کیست داریوش هخامنشی کیستحذف شرط: پادشاهان هخامنشی پادشاهان هخامنشیحذف شرط: عکس و فیلم عکس و فیلمحذف شرط: سلسه هخامنشی سلسه هخامنشیحذف شرط: اطلاعات عمومی اطلاعات عمومی
چهره منسوب به داریوش سوم، آخرین پادشان هخامنشی را یک مرکز تحقیقاتی تاریخی عکس از روی موزاییک نبرد ایسوس که بین اسکندر مقدونی و داریوش سوم درگرفته و همچنین از روی سکه هایی که در دوران فرمانروایی او ضرب شده، بازسازی کرده است. آن موزاییک به حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تعلق دارد و اکنون در موزه ناپل ایتالیا نگهداری می شود. روایت شده این موزاییک، نسخه ای از یک نقاشی است.
بازسازی چهره های تاریخی کاری رایج است. در سال ۱۸۷۷ میلادی یک انسان شناس آلمانی «هرمان شافهاوزن» جزو نخستین افرادی بود که با کار روی جمجمه های قدیمی، تلاش کرد چهره یک انسان دوران پارینه سنگی را بازسازی کند. از جمله شاخص ترین چهره های تاریخی که تا کنون بازسازی شده اند نیز به ملکه الیزابت، نرون امپراطور رم باستان، اکتاوین آگوستوس بنیان گذار امپراطوری روم، کالیگولا دیگر امپراطور رم باستان که به بی رحمی شهره بود، سن نیکولاس که او را ﻣﻨﺸﺄ ﺍﺻﻠﯽ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺑﺎﺑﺎﻧﻮﺋﻞ ﻣﯽﺩﺍﻧﻨﺪ، کالپی زنی ۷۵۰۰ ساله از دوره نوسنگی که بقایایش در «جبل الطارق» به دست آمده است، مریم مجدلیه، مریتامون حاکم مصر و دختر رامسس دوم و ویلیام شکسپیر می توان اشاره کرد.
بانوی هفت هزارساله تهرانی و مرد شمی ساسانی نیز در ایران از جمله چهره های بازسازی شده اند که هر دو توسط «محمدرضا رکنی» ـ کارشناس پژوهشکده باستان شناسی ـ انجام شده است و او بر پایه این تجربه درباره مستند بودن چهره بازسازی شده داریوش سوم و میزان نزدیکی آن به واقعیت، به ایسنا گفت: چهره بازسازی شده داریوش سوم از نظر علمی نمی تواند درست باشد، اما از نظر هنری اگر تناسبات را رعایت کرده باشد، اثری موردِ توجه و کاری قشنگ به حساب می آید.
او توضیح داد که بازسازی چهره براساس یک سری متغیرها به صورت دیجیتالی و با استفاده از تکنولوژی انجام می شود که وجود نرم افزارهای سه بعدی که این روزها نسخه رایگان آن در دسترس است، پیاده سازی این چهره ها را آسان کرده و اقدامی فراگیر در کل دنیا شده است.
رکنی درباره متغییرهای مورد استفاده در بازسازی چهره ها، گفت: دو کلاسه وجود دارد، در حالت اول ممکن است به اجزایی از آن شخص مثل جمجمه دسترسی داشته باشیم که یک شاخصه طبیعی از فردِ درگذشته است، در بازسازی چهره بانوی هفت هزارساله نیز از جمجمه و دیگر متغیرهای مربوط به آن استفاده شد، اما در حالت دیگر، بازسازی چهره براساس متغیرهایی که روی سکه، مجسمه و نقش هایی که باقی مانده است، انجام می شود. تفاوت این دو کلاسه در این است که مثلا در یک بررسی شما فقط سراغ منابع مکتوب کتابخانه ای می روید و یک سری تحلیل و نتایج را به دست می آورید که واقعا ممکن است درست نباشد، چون احتمال می رود نویسندۀ منبع امانت داری نکرده باشد و به سلیقه و برداشت شخصی مباحثی را اضافه کرده باشد که مثال بارز، نوشته های «هرودوت» است. روش دیگر براساس بررسی های میدانی است که یافته ها به داده تبدیل و پردازش می شود و در نهایت، به نتیجه تبدیل می شود. این یافته ها می تواند سفال، پیکره و سکه باشد.
این پژوهشگر چهره بازسازی شده از داریوش سوم را در کلاسه دوم قرار داد و گفت: برای این بازسازی از جمجمه استفاده نشده است. هیچ متعلقات دیگری هم از داریوش سوم در دسترس نبوده که از آن استفاده شود. صرفا از یک تصویر نقش بسته روی موزاییک و سکه برای چهره سازی بهره گرفته شده است. می دانیم ساخت موزاییک یک متغیر پیچیده است و یک سری اجزاء کوچک مثل شن، ماسه و سنگ ریزه در کنار هم تشکیل اثر داده اند، بنابراین تناسبات تصویر به خاطر فرمی که آن مواد دارند نمی تواند دقیق باشد. سکه هم همین طور است. تصویری که روی آن ضرب شده ممکن است تناسبات را رعایت نکرده باشد و حتی اغراق آمیز باشد و یا اصلا با واقعیت مطابقت نداشته باشد.
رکنی همچنین اظهار کرد: اگر با دید هنری به این چهره بازسازی شده نگاه کنیم با پذیرش این مسأله که خالق اصلی اثر روی موازییک، سکه و هر اثر دیگری چقدر امانت داری داشته و چقدر متعهد به استفاده از الگوریتم ها و تناسب ها بوده، فقط می توان گفت اثر هنری خوبی ایجاد کرده است و بازسازی این چهره براساس متغیرهایی که استفاده شده می تواند درست باشد، اما الزاما ممکن است این چهرۀ خودِ داریوش سوم نباشد و آن شخصی که نگارگری روی موزاییک یا تابلو یا سکه را انجام داده، ممکن است اصلا خودش چهره داریوش را به چشم ندیده باشد.

چهره داریوش سوم روی موزاییک که در پمپئی ایتالیا بوده و نبرد ایسوس را به تصویر کشیده است. چهره داریوش سوم از روی این نقش بازسازی شده است
او همچنین یادآور شد: ما چهره ای از داریوش سوم نداریم. حتی از داریوش سوم جمجمه ای به دست نیامده است که الگوریتم ها برآن اساس پیاده سازی شود. اگر جمجمه در اختیار باشد اطلاعات زیادی را از شخص می توان استخراج کرد. حتی گاهی شانس همراه است و می توان از آن جمجمه دی ان ای گرفت و به جزئیات بیشتری رسید. در بازسازی چهره بانوی هفت هزارساله تهران جمجمه در اختیار بود که به تناسب عناصر و الگوریتم ها اجزای چهره را روی آن قرار دادیم و بازسازی انجام شد، اما در تصویرسازی بانوی هفت هزارساله هم الزاما از دیگر جزئیات مثل شکستگی بینی، چروک روی صورت، بیماری پوستی، رنگ پوست و مدل مو اطلاع نداشتیم و اجرای این بخش ها سلیقه ای بود. اگر موادی از نظر انسان شناسی جسمانی در اختیار نداشته باشید که آزمایش انجام دهید خروجی آن سلیقه ای می شود.
کارشناس پژوهشکده باستان شناسی افزود: به نظرم در چهره سازی داریوش سوم که براساس نقش موزاییک بوده، سلیقه ای رفتار شده است، مثلا درباره مدل موها. اگرچه در صحنه نبرد بخشی از موی داریوش نشان داده شده و به هم ریخته بوده که البته در آن شرایط هر حالتی می توانسته داشته باشد، اما به نظرم در بازسازی چهره نسبت به آن سلیقه ای رفتار شده است. یا دماغ موزاییکی بزرگ تر از دماغ بازسازی شده در عکس منسوب به داریوش است که به نظرم به خاطر تناسب سنگ ریزه های استفاده شده در موزاییک است. بنابراین، این چهره خیلی نمی تواند واقعی باشد، ولی براساس موادی که در اختیار داشته می توان آن را یک اثر هنری دانست.
او تاکید کرد: تا وقتی جمجمه به دست نیاید و مطالعه نشود هیچ یک از این تناسبات نمی تواند درست باشد. درباره این پیش فرض که چهره داریوش سوم روی موازییک نقش بسته این مساله مطرح است که ما دقیق نمی دانیم ترسیم کننده اصلی نقش، شانس دیدن چهره پادشاه را داشته است، چون به هر حال درباره دوره هخامنشی صحبت می کنیم، حداقل براساس منابع مکتوبی که وجود دارد و شاید هم دقیق و درست نباشد، نگاه کردنِ مستقیم به صورت پادشاه کار پسندیده ای نبوده و معمولا روی را به سمت پایین نگه می داشتند.
رکنی اضافه کرد: اگر به تجسمات دیگری از مجسمه های حضرت داوود، مریم و عیسی مسیح هم نگاه کنید می بینید تا حدی ساخته و پرداخته شنیده ها و ذهنِ نگارنده بوده و حتی مقداری هم سلیقه ای است. درحال حاضر بازسازی چهره کار خیلی پیچیده ای به حساب نمی آید، افزونه هایی وجود دارد که به راحتی می توان متغیرها را به آن داد و نرم افزار خودش بازسازی کند، این نرم افزارها هم رایگان است.
داریوش سوم دوازدهمین و آخرین پادشاه سلسله ی هخامنشی بود که پس از نبردهای گسترده، مغلوب اسکندر مقدونی شد و پایتخت های هخامنشیان به تصرف اسکندر درآمد. با مرگ داریوش، سلسله هخامنشیان پس از حدود ۲۳۰ سال منقرض شد. در مکتوبات تاریخی آمده که داریوش سوم توسط ساتراپ باختر که سودای پادشاهی داشت، زخمی مهلک برداشته بود که بر اثر آن درگذشت.
منبع:ایسنا
سپیده بزمی پور از ورژن ژاپنی خود رونمایی کرد
جشن تولد متفاوت و زیبای حدیث فولادوند + عکس
کاریکاتور جالب و خنده دار بازیگران مشهور سینمای ایران
چهره های مطرح جهان در کریسمس ۲۰۲۲ + (تصاویر)
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


عیب یابی و تعمیر
چه عواملی باعث خرابی رینگ پیستون می شود ؟
چه عواملی باعث می شود رینگ و پیستون خودرو خراب شود ؟
علائم خرابی رینگ پیستون خودرو چیست چه زمانی تعویض کنیم ؟
 اگر با باز کردن سوئیچ برق متصل باشد اما ماشین استارت نخورد…
اگر بعد از باز کردن سوئیچ هیچ علامتی مشاهده نمی‌شود از چیست…
قیمت
قیمت امروز گوشی‌های اپل آیفون در بازار تهران – ۲۶ دی…
قیمت امروز انواع سکه، طلا و دلار در بازار – ۲۶ دی ۱۴۰۰
ارزانی ۳ تا ۵۰ میلیون تومانی خودرو در پی کاهش قیمت ارز
خودروهای نیم میلیاردی در بازار کدامند؟
قیمت پراید در مرز ۱۹۰ میلیون قرار گرفت
اقتصاد
جزئیات پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن
شاخص کل بورس با سر به زمین خورد -دی ۱۴۰۰
شیوه متفاوت افزایش حقوق کارمندان از سال آینده
آغاز فروش های فوق العاده از اول بهمن ماه
پست های اخیر
چه عواملی باعث خرابی رینگ پیستون می شود ؟
این عکس چهره واقعی پادشاه داریوش هخامنشی است؟
بیوگرافی بانیپال شومون بازیگر + تصاویر و اینستاگرام
خبر خوش برای خریداران تارا
جزئیات پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن
بخشنامه جدید آموزش و پرورش درباره برگزاری «حضوری» کلاس‌های…
جریمه حمل حیوان در خودرو اعلام شد
خبر خوش ایران خودرو برای خریداران بازار
داماد سارق خودش را در خواب لو داد
سپیده بزمی پور از ورژن ژاپنی خود رونمایی کرد
علی عسگری نیامده استعفا داد
اعضای جدید خانواده SYM
معرفی سوزوکی GSX-S1000S کاتانا مدل ۲۰۲۲
روش های استعلام خلافی موتورسیکلت
کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟
شاخص کل بورس با سر به زمین خورد -دی ۱۴۰۰
۱۰ اتفاق در سال ۲۰۲۱ که صدر اخبار بوده‌اند+ تصاویر
رونمایی از شاسی‌ بلند عجیب هاوال (عکس)
معرفی دانگ‌ فنگ فِنگوانگ
خودرو اسپرت هیوندای i20 N WRC رونمایی شد + عکس
آشپزی
پیتزای صدفی چیکن بال + طرز تهیه
طرز تهیه دنت خانگی ، ساده و خوشمزه
طرز تهیه فاجیتا مکزیکی + مواد لازم
حلقه‌های برشته سیب زمینی+ طرز تهیه
اخبار داغ
بیوگرافی بانیپال شومون بازیگر + تصاویر و اینستاگرام
بیوگرافی لیونل مسی (اعجوبه فوتبال) و همسرش + عکس فرزندان
همسران این بازیگران را کسی ندیده است ! +عکس
مدیرعامل جدید شرکت سایپا کیست ؟+ عکس و سوابق
عکس
این عکس چهره واقعی پادشاه داریوش هخامنشی است؟
بیوگرافی بانیپال شومون بازیگر + تصاویر و اینستاگرام
سپیده بزمی پور از ورژن ژاپنی خود رونمایی کرد
رونمایی از شاسی‌ بلند عجیب هاوال (عکس)
مسابقات
بازی ایران و عراق با حضور تماشاگران برگزار می شود
مکس ورشتپن راننده ایرانی – کانادایی ،قهرمان فرمول یک…
سرجیو آگوئرو لامبورگینی خود را می فروشد +عکس
منع کریستیانو رونالدو از رانندگی با خودروهای سوپراسپرت

source

توسط autokhabari